آرشيو مطالب
پيوندهاي روزانه
لينك دوستان
امكانات
پشتیبانی
Powered By
temkade.com
تبلیغات
تبلیغات
جزئیات درگیری کریمی‌قدوسی با ظریف

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور ساعتی قبل در جلسه عصر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافت تا به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص بیانیه سوئیس پاسخ دهد.
جلسه بعد از ظهر امروز کمیسیون امنیت یکی از بی سابقه ترین جلسات خود را در دوره نهم مجلس پشت سر گذاشت که در آن اکثر نمایندگان حاضر بودند این جلسه دارای حاشیه هایی نیز بود که حتی به درگیری لفظی بین ظریف و کریمی قدوسی انجامید.
 
به گزارش آفتاب به نقل از تابناک، یکی از نمایندگان عضو کمسیون امنیت ملی مجلس درخصوص موضوعات مورد بحث در این جلسه به خبرنگار تابناک،گفت: در این جلسه بعد از تبادل نظرات مختلف آقای کریمی‌قدوسی بحث‌هایی را در رابطه با فوردو و نطنز مطرح کرد و عنوان داشت که رهبری در یک جلسه خصوصی در خصوص اقدامات وزارت خارجه وشخص وزیر خارجه تذکر داده است.
 
وی گفت: آقای کریمی‌قدوسی به آقای ظریف گفت حضرت آقا به شما تذکر داده است؛اما ظریف به کریمی‌قدوسی گفت شما دروغ می‌گویید و با این گونه حرفها به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و در آن جلسه هرگز آقا به من تذکر ندادند.
 
وی افزود: جلسه برای چند لحظه به شدت متشنج شد و نیروهای حفاظتی مجبور شدند سریعا خبرنگاران و افراد دیگر حاضر در جلسه را از کمیسیون به بیرون هدایت کنند.
 
وی گفت: ظریف به کریمی قدوسی گفت که شما در آن جلسه حضور نداشتید و چگونه وقتی در آن حاضر نبودید می توانید انقدر راحت دروغ بگویید، که وی نیز در پاسخ به ظریف گفت من در آن جلسه نبودم اما شنیده ام که در این جلسه چه گذشته است.
 
این عضو کمیسیون امنیت گفت: شما وقتی نمیدانید لطفا حرفی نزنید و یا از کسی که در جلسه بود به صورت کامل جزئیات را سوال کنید و سپس اظهار نظر کنید، آقای لاریجانی رئیس مجلس در این جلسه بودند و می تواند در این مورد شهادت بدهند.
 
بعد از این، درگیری لفظی قدری بالا گرفت و دکتر ظریف با عصبانیت قصد ترک جلسه را داشت که با پادرمیانی اکثریت نمایندگان حاضر که کریمی قدوسی را محکوم می کردند به جلسه بازگشت و پس از مدتی جلسه پایان یافت.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 8:34 |
معرفی جانشین احتمالی احمدی‌مقدم
 
شنیده ها حاکی از آن است که سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری که تاکنون جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور را برعهده داشت، به احتمال فراوان طی روزهای جاری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی معرفی خواهد شد.
معرفی جانشین احتمالی احمدی‌مقدم
به گزارش جهان به نقل از تابناک، سردار حسین اشتری جانشین فرمانده نیروی انتظامی فرمانده نیروی انتظامی کشور می شود.

شنیده ها حاکی از آن است که سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری که تاکنون جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور را برعهده داشت، به احتمال فراوان طی روزهای جاری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی معرفی خواهد شد.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 8:41 |
روسای جمهوری ایران ۱۲ بهمن ۵۷ کجا بودند؟

 

روز12 بهمن 57 بود. مردم ایران با شور و شعف فراوان مشتاق دیدار امام بودند. حضور قریب به سه میلیون ایرانی ، بی سابقه ترين و با شکوه ترین استقبال تاريخی دوران معاصر را رقم زد. استقبال از مردی که با مرجعیت و رهبری بی نظیرش نمونه ای بی بدیل از حکومت اسلامی را در نظام جهانی بنيان گذاشت.
آفتاب: روزی که حضرت امام خمینی (ره) با قلبی آرام پس از ۱۵ سال هجرت و تبعید به میهن اسلامی بازگشتند هر کدام از شخصیت هایی که در طول ۳۶ سال اخیر بر کرسی ریاست قوه مجریه نشستند در زمان ورود امام خمینی (ره) خاطره ای از خود دارند.
 
محمد علی رجایی
 
او چند ماه قبل از انقلاب ۵۷ از زندان آزاد شد. هنگام آمدن امام خمینی(ره) به ایران در کمیته استقبال مردمی از وی شرکت داشت.
 
حضرت آیت الله خامنه ای:
 
یكى از خاطرات خيلى جالب من، آن شب اوّلى است كه امام وارد تهران شدند؛ يعنى روز دوازدهم بهمن شب سيزدهم شايد اطّلاع داشته باشيد و لابد شنيده‌ايد كه امام، وقتى آمدند به بهشت زهرا رفتند و سخنرانى كردند بعد با هلى‌كوپتر بلند شدند و رفتند.
 
تا چند ساعت كسى خبر نداشت كه امام كجا هستند! علّت هم اين بود كه هلى‌كوپتر، امام را در جايى كه خلوت باشد برده بود؛ چون اگر مى‌خواست جايى بنشيند كه جمعيت باشد، مردم مى‌ريختند و اصلاً اجازه نمى‌دادند كه امام، يك جا بروند و استراحت كنند. مى‌خواستند دور امام را بگيرند.
 
هلى‌كوپتر در نقطه‌اى در غرب  تهران رفت و نشست، بعد اتومبيلى امام را سوار كرد. همين آقاى  ناطق نورى اتومبيلى داشتند، امام را سوار مى‌كنند مرحوم حاج احمد آقا هم بود. امام مى‌گويند: مرا به خيابان ولى‌عصر ببريد؛ آن‌جا منزل يكى از خويشاوندان است. درست هم بلد نبودند؛ مى‌روند و سراغ  به سراغ، آدرس مى‌گيرند، بالاخره پيدا مى‌كنند منزل يكى از خويشاوندان امام بى‌خبر، امام وارد منزل آنها مى‌شوند!
 
امام هنوز نماز هم نخوانده بودند عصر بود از صبح كه ايشان آمدند ساعت حدود نه و خرده‌اى  و به بهشت زهرا رفتند تا عصر، نه ناهار خورده  بودند، نه  نماز خوانده بودند، نه اندكى استراحت كرده بودند! آن‌جا مى‌روند كه نمازى بخوانند و استراحتى بكنند. ديگر تماس با كسى نمى‌گيرند؛ يعنى آن‌جا كه مى‌روند، با كسى تماس نمى‌گيرند. حالا كسانى كه در اين ستادهاى عملياتى نشسته بودند ماها بوديم كه نشسته بوديم چقدر نگران مى‌شوند! اين ديگر بماند. چند ساعت، هيچ كس از امام خبر نداشت؛ تا بعد بالاخره خبر دادند كه بله، امام در منزل فلانى هستند و خودشان مى‌آيند، كسى دنبالشان نرود!
 
من در مدرسه رفاه بودم كه مركز عمليات مربوط به استقبال از امام بود همين دبستان دخترانه رفاه كه در خيابان ايران است كه شايد شما آشنا باشيد و بدانيد آن‌جا در يك قسمت، كارهايى را كه من عهده‌دار بودم، انجام مى‌گرفت؛ دو، سه  تا اتاق بود. ما يك روزنامه روزانه منتشر مى‌كرديم. در همان روزهاى انتظار امام، سه، چهار شماره روزنامه منتشر كرديم. عدّه‌اى آن‌جا بوديم كه كارهاى مربوط به خودمان را انجام مى‌داديم.
 
آخر شب حدود ساعت  نه ‌و نيم، يا ده بود همه خسته و كوفته، روز سختى را گذرانده بودند و متفّرق شدند. من در اتاقى كه كار مى‌كردم، نشسته بودم و مشغول كارى بودم؛ ناگهان ديدم مثل اينكه صدايى از داخل حياط مى‌آيد جلو ساختمان مدرسه رفاه، يك حياط كوچك دارد كه محلِّ رفت و آمد نيست؛ البته آن هم به كوچه در دارد، ليكن محلِّ رفت و آمد نيست ديدم از آن حياط، صداى گفتگويى مى‌آيد؛ مثل اينكه كسى آمد، كسى رفت. پا شدم ببينم چه خبر است.
 
يك وقت ديدم امام از كوچه، تك و تنها به طرف ساختمان مى‌آيند! براى من خيلى جالب و هيجان‌انگيز بود كه بعد از سالها ايشان را مى‌بينم پانزده سال بود، از وقتى كه ايشان را تبعيد كرده بودند، ما ديگر ايشان را نديده بوديم فوراً در ساختمان، ولوله افتاد؛ از اتاقهاى متعدّد شايد حدود بيست، سى نفر آدم، آن‌جا بودند همه جمع شدند. ايشان وارد ساختمان شدند. افراد  دور ايشان ريختند و دست ايشان را بوسيدند. بعضی ها گفتند كه امام را اذيّت نكنيد، ايشان خسته‌اند.
 
براى ايشان در طبقه بالا اتاقى معيّن شده بود كه به نظرم تا همين سالها هم مدرسه رفاه، هنوز آن اتاق را نگه داشته‌اند و ايام دوازده بهمن، گرامى مى‌دارند به نحوى طرف پله‌ها رفتند تا به اتاق بالا بروند. نزديك پاگرد پله كه رسيدند، برگشتند طرف ما كه پاى پله‌ها ايستاده بوديم و مشتاقانه به ايشان نگاه مى‌كرديم.
 
روى پله‌ها نشستند؛ معلوم شد كه خود ايشان هم دلشان نمى‌آيد كه اين بيست، سى نفر آدم را رها كنند و بروند استراحت كنند! روى پله‌ها به قدر شايد پنج دقيقه نشستند و صحبت كردند.حالا دقيقاً يادم نيست چه گفتند. به‌هرحال، «خسته نباشيد» گفتند و اميد به آينده دادند؛ بعد هم به اتاق خودشان رفتند و استراحت كردند.
 
البته فرداى آن روز كه روز سيزدهم باشد، امام از مدرسه رفاه به مدرسه علوىِ شماره دو منتقل شدند كه برِ خيابان ايران است نه مدرسه علوى شماره يك كه همسايه رفاه است  و ديگر رفت و آمدها و كارها، همه آن‌جا بود. اين خاطره به يادم مانده است.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی:
 
روز دوازده بهمن وقتی موج جمعیت را در میدان آزادی وحوالی دیدیم اضطراب ما برای نشستن سالم هواپیما بیشتر شد.با همان دلهره خود را به فرودگاه رساندیم.و وقتی هواپیمای حامل امام نشست فریاد شکر و شادمانی از ما مردم و ما برخاست.
 
موج جمعیت به گونه ای بود که نمی توانستیم به امام نزدیک شویم و از همان دور دیدیدم که امام از هواپبما پیاده و سوار ماشین شد تصمیم گرفته بودیم که خود را به امام در بهشت زهرا برسانیم و جمعیت به گونه ای بود که می دانستیم به بهشت زهرا نمی رسیم.
 
من و چند تن از مبارزین به همراه آیت الله موسوی اردبیلی تصمیم گرفتیم به منزل ایشان در حوالی میدان توحید برویم تا آنجا از طریق رادیو مراسم بهست زهرا را گوش کنیم در آنجا بودیم که پیغام دادند هلی کوپتری امام را برد و فعلا هیچ خبری از امام نداریم اضطراب ما زیاد شد از طریق تلفن به هر جا که فکرمان می رسید تماس گرفتیم تا بالاخره حوالی بعد ازظهر به ما خبر دادند که امام در منزل برادارشان در دروس هستند.
 
فردا و پس فردای آن نیزسرگرم مسایل بودم روز چهاردهم خدمت امام در مدرسه علوی رفتم وقتی ایشان مرا دید گفت ما دو روز است که اینجاییم و شما را نمی بینیم و شما کجایید؟ سلام کردم و گفتم مسائل زیاد است انشالله خدمت میرسم و همه چیز را می گویم.
 
پس از آن بود که دیدارهای مشورتی و جلسات برای چگونگی تنظیم امور درهمان مدرسه شروع شد تا شب بیست و یکم بهمن که خبر حکومت نظامی واحتمال حمله  نیروهای هوایی درشهر پخش شد. نگران بودیم رفتیم پیش امام که شما امشب باید از این مدرسه بروید و ایشان با صلابتی که همیشه سراغ داشتیم گفت: من هیچ جا نمی روم و همینجا می مانم و به مردم هم باید بگویید که هیچ توجهی به حکومت نظامی نکنند.
 
صلابت و تدبیرامام باعث شد ما در22 بهمن خیلی زود، سریع و بدون کمترین تلفات جانی و مالی در سطح شهر تهران به پیروزی تاریخی برسیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین  سید محمد خاتمی:
 
آقای خاتمی تا سال ۱۳۵۷، مراحل درس های "خارج" و "فقه و اصول" را گذراند و در نزديکی انقلاب اسلامی ايران، رياست مرکز اسلامی هامبورگ را برعهده گرفت.
 
در سال ۱۳۵۹، پس از بازگشت به ايران، در نخستين انتخابات پارلمانی جمهوری اسلامی شرکت کرد و به نمايندگی مردم اردکان و ميبد وارد مجلس شورای اسلامی شد.
 
محمود احمدی نژاد:
 
در 12 بهمن جزو کمیته انتظامات استقبال از امام بودیم اما وقتی عطر امام در بهشت زهرا پیچید غلغله برپا شد و همه برای استقبال از امام شتافتند.
 
در آستانه یکی از انتخابات ها سه نفر به عنوان نماینده دانشجویان خدمت امام مشرف شدیم تا از رهنمودهای ایشان مطلع شویم و آنها را به دانشجویان منتقل کنیم، وقتی خدمت امام خمینی(ره) رسیدیم، محو تماشای چهره نورانی ایشان شدیم و مطالب خودمان را فراموش کردیم و بعد از دیدار با امام و در راه بازگشت به جمع دانشجویان تازه متوجه شدیم که مطالب خود را بیان نکردیم و نمی دانستیم چه جوابی به دانشجویان بدهیم.
 
در دیدار جمعی از دانشجویان در اوایل انقلاب با امام خمینی (ره) که حدود 15 دقیقه طول کشید آنقدر محو تماشای چهره حضرت امام بودم که متوجه سخنان ایشان نشدم و پس از اتمام دیدار متوجه شدم همه حاضران غرق در چهره نورانی امام شده بودند و هیچ کس متوجه رهنمودهای امام خمینی (ره) نشده بود و به همین دلیل سخنان ایشان را از روی نوار پیاده کردیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی:
 
در مسیر تکمیل درسم  در رشته حقوق درس می خواندم وقتی حضرت امام آمدن به پاریس به طور طبیعی درس رها شد.
 
در آن ایام بیشتر فرصت ها برای سخنرانی در دانشگاه ها و کشورهای مختلف اروپایی انجام می شد زمانیکه حضرت امام در نوفل لوشاتو بودند من در بسیاری از این سخنرانی ها شرکت می کردم و گاهی اوقات به دیدن حضرت امام به نوفل لوشاتو می رفتم تا آنجا که علاوه بر شهرهای ایران در خیابان های اروپا تظاهرات  برعلیه شاه رخ داد.
 
بنابراین در 12 بهمن ماه 1357،  در نوفل لوشاتو بودم و به دلیل تکمیل شدن ظرفیت هواپیمای امام دیگر جایی برای من در آن پرواز سرنوشت ساز نبود. بنابراین به لندن رفتم تا با خانواده به ایران باز گردم.
 
منبع: ایسکانیوز

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 12:59 |
شجره نامه خاندان آل سعود


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 17:41 |
وزیر امور خارجه کشورمان به نمایندگی از ایران برای شرکت در مراسم درگذشت ملک عبدالله پادشاه سعودی به عربستان رفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به سوئیس سفر کرده بود، صبح امروز (شنبه) به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مراسم درگذشت ملک عبدالله پادشاه سعودی راهی عربستان شد.

پادشاه عربستان در بستر بیماری به سر می بُرد، بامداد جمعه درگذشت. «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه 90 ساله عربستان چهارشنبه 31 دسامبر، در آخرین روز سال میلادی گذشته، به دلیل مشکل تنفسی به بیمارستان منتقل شده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان جمعه در پیامی درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان را به دولت، ملت و خاندان سعودی تسلیت گفت.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز جمعه در اظهارنظری درگذشت ملک عبدالله پادشاه عربستان را به دولت و مردم این کشور تسلیت گفت.

وی همچنین اعلام کرد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در مراسم رسمی که در عربستان برگزار می شود، شرکت می کند.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 17:14 |
جلسه علنی مجلس به تعطیلی و تشنج کشانده شد،
 
علی مطهری در پاسخ به توضیحات ابوترابی فرد با بیان اینکه بهتر بود این صحبت ها بعد از پایان نطق بنده مطرح می شد گفت:‌ ادامه حصر خانگی موسوی،‌کروبی و زهرا رهنورد را بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول قانون اساسی است و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می دانم و معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضائیه کوتاهی کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شعار «مرگ بر فتنه گر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» برخی از نمایندگان علیه علی مطهری / جلسه علنی مجلس به تعطیلی کشانده شد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اعتراض برخی نمایندگان نسبت به نطق علی مطهری و ایجاد تشویش در صحن علنی مجلس اعلام تنفس کرد.

به گزارش «انتخاب»، علی مطهری پس از ایراد نطقی در مورد حوادث سال 88 و حصر موسوی و کروبی مورد اعتراض برخی از نمایندگان قرار گرفت. 

برخی نمایندگان شعار مرگ بر فتنه گر و مرگ بر ضد ولایت فقیه را سرداده و به سمت جایگاه ناطقان تجمع کردند، با این حال، مطهری به سخنان خود ادامه می داد. جمع زیادی از نمایندگان دور وی که در جایگاه ناطق ایستاده بود حلقه زدند. سودانی، موسوی‌نژاد، قاضی‌پور، حاجی، نبویان، نعیمی رز و فتح‌الله حسینی سعی می‌کردند مطهری را قانع کنند که از جایگاه ناطق پایین بیاید و از ادامه نطقش منصرف شود اما او که مصر به بیان نطقش بود برخی را که سعی بر این داشتند تا به زور او را از جایگاه به پایین بیاورند را هل داد و در جایگاه ناطق باقی ماند.

 

در ادامه هم عابد فتاحی نماینده اصلاح‌طلب مجلس مقابل نمایندگانی که متعرض مطهری شده بودند ایستاد و اجازه نمی‌داد آنها به وی نزدیک شوند.

 

پس از اینکه ابوترابی‌فرد جلسه علنی را ختم کرد و اعلام تنفس کرد همچنان شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه از سوی برخی نمایندگان سر داده می‌شد و نمایندگان دیگری از جمله مصباحی مقدم، اکبریان، توکلی، حاجی دلیگانی و زاهدی سعی می‌کردند علی مطهری را از جایگاه ناطق پایین بیاورند اما او همچنان در جای خود ایستاده بود.

 

در ادامه مجددا پزشکیان و جهانگیرزاده از مطهری خواستند که در جایگاه ناطق باقی نماند اما او به آنها هم پاسخی نداد.

 

نهایتا به گفته هیات رییسه، مهمانان و خبرنگاران صحن علنی به بیرون هدایت شدند اما همچنان مطهری حاضر نشد از جایگاه ناطق پایین بیاید.

نایب رئیس مجلس خطاب به مطهری گفت: بر اساس ماده 108 آیین نامه داخلی مجلس برای حفظ آرامش صحن 15 دقیقه تنفس اعلام می کنم و ادامه نطق آقای مطهری را به مصلحت نمی دانم.

ابوترابی فرد نمایندگان را دعوت به آرامش کرد و گفت: آقای مطهری شما که در فضای واقعی کشور قرار دارید و می دانید که آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رأفت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده و اگر اراده نظام بر رأفت و رحمت نبود قطعا به گونه ای دیگر انجام می شد.

وی ادامه داد: شما وقتی در جریان واقعیت هستید اینگونه احکامی که تصمیم نظام بر انجام آن تعلق گرفته و براساس احکام قطعی شرعی و اختیاراتی که قانون اساسی تبیین فرموده شکل گرفته اینگونه طرح بحث کردن اعتراض عمومی همه نمایندگان را به دنبال دارد.

ابوترابی فرد تصریح کرد: نمایندگان مجلس هم نمایندگان مردم هستند پس باید این موارد رعایت شود و از جنابعالی انتظار می رود که مصالح ملی و احکام شرعی و قانون اساسی را مدنظر داشته باشید.

علی مطهری در پاسخ به توضیحات ابوترابی فرد با بیان اینکه بهتر بود این صحبت ها بعد از پایان نطق بنده مطرح می شد گفت:‌ ادامه حصر خانگی موسوی،‌کروبی و زهرا رهنورد را بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول قانون اساسی است و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می دانم و معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضائیه کوتاهی کردند.

وی ادامه داد:‌همه می دانند بنده هیچ تعلقی به آقایان موسوی و کروبی ندارم و در انتخابات 88 به آقای رضایی رأی دادم که در این لحظه نمایندگان با سر دادن شعارهای مرگ بر فتنه گر و تلاش برخی نمایندگان برای ترک جایگاه ناطقان از سوی آقای مطهری ادامه نطق مطهری متوقف شد و ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور ایجاد آرامش در جلسه بر اساس آیین نامه داخلی مجلس 15 دقیقه اعلام تنفس کرد.

علی مطهری در نطق خود چه گفت؟

نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در نطق امروز خود ادامه حصر خانگی موسوی،‌کروبی و زهرا رهنورد را بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول قانون اساسی دانست و گفت: متاسفانه صدا و سيما در ايام 9 دي بر طبل تفرقه کوبيد، در حالي که مردم در 9 دي براي برائت از تفرقه‌افکنان دو طرف فتنه به خيابان آمدند.

علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در نطق ميان‌دستور خود در صحن علني مجلس با تبريک ايام ولادت پيامبر اسلام گفت: جشن ميلاد پيامبر اعظم در ميان ما شيعيان نسبت به جشن ميلاد عيسي مسيح در بين مسيحيان و حتي همين جشن در ميان اهل سنت از هيجان کمتري برخوردار است و اين گونه تصور مي‌شود که گراميداشت پيامبر به اهل سنت و گراميداشت اعياد ديگر و ملي به شيعيان واگذار شده است.

وي ادامه داد: نگاهي به برنامه‌هاي صدا و سيما در اين ايام از نظر شادي‌آفريني اين شائبه را ايجاد مي‌کند که برنامه‌هاي شاد بيشتر براي اعياد ملي پخش و در ايام حزن و اندوه به سراغ مناسبت‌هاي مذهبي مي‌روند.

مطهري با بيان اينکه در بحث وحدت اسلامي پيشرفت نداشته‌ايم و حتي پسرفت کرده‌ايم و دشمني‌ها زياد شده است اظهار داشت: وقتي از وحدت اسلامي دم مي‌زنيم و اجازه ساخت يک مسجد به اهل سنت در تهران نمي‌دهيم آنها نيز در مکه و مدينه اين موضوع را تلافي مي‌کنند.

نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: از آن سو برخي اهل سنت شيعه را مشرک دانسته و از اين سو برخي مداحان بر طبل تفرقه مي‌کوبند؛ در اين ميان علماي شيعه و سني وظيفه سنگيني دارند.

وي اضافه کرد: اگر وحدت آنطور که آيت‌الله بروجردي، امام خميني و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکيد دارند مورد توجه قرار مي‌گرفت زمينه پيدايش داعش به وجود نمي‌آمد.

وي ضمن محکوم کردن حمله تروريستي در فرانسه اظهار داشت: البته اقدامات نشريه شارلي‌ابدو در انتشار کاريکاتورهاي توهين‌آميز به ساحت پيامبر اعظم نيز شديدا محکوم مي‌شود.

مطهري در بخش ديگري از نطق خود با اشاره به ايام 9 دي افزود: صدا و سيما در ايام 9 دي بر طبل تفرقه کوبيد در حالي که 9 دي مردم فارغ از اقدامات تفرقه‌افکنانه دو طرف فتنه براي وحدت به خيابان آمدند و اگر اين حرکت مردم به گونه‌اي ديگر تفسير شود اين روز يوم‌الله نيست بلکه يوم‌الشيطان است.‎

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۳ و ساعت 12:46 |
نظر حاج قاسم درباره راهپیمایی اربعین
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سردار سلیمانی گفت: این عراق امروز در کنار انقلاب اسلامی و در کنار رهبری انقلاب اسلامی قرار گرفته است و این بزرگترین نتیجه ای است که انسان می توان از حقیقت راه با برکت شهیدان ما حس کند.
به گزارش شریان نیوز  سردار سلیمانی گفت: امروز حقیقت راه شهدا و امام حسین(ع) را می توان در فلسطین، لبنان و هر کجای دنیا مشاهده کنید.

سایت بوتیا نوشت: سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی در چهاردهمین یادواره سرداران و 27 شهید پایگاه مالک اشتر و 6 شهید گمنام شهرستان رابر، اظهار داشت: زمانی عده ای می پرسیدند نتیجه راه امام حسین علیه السلام و شهدا  چه خواهد بود و چه میزان حقیقت آن برای انسان مشخص می شود.

وی بیان کرد: اما اگر به انتهای آن راه یک نگاهی بیاندازیم، متوجه می شویم که به دو دلیل نباید نسبت به آنچه در صحنه انقلاب رخ می دهد تردید کنیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تشریح کرد: اولین دلیل رهبری انقلاب چه در زمان با برکت امام رضوان الله تعالی علیه و چه در زمان امروز در محضر حضرت آیت العظمی الامام خامنه ای است.

فرمانده سپاه قدس در تشریح دومین دلیل ابراز داشت: امروز نتیجه عینی خون شهیدان و رهبری ولایت فقیه را می بینیم.

وی اضافه کرد: سی و چندسال از انقلاب و بیش از دو دهه از پایان جنگ می گذرد و تا به امروز لحظه ای از دشمنی دشمنان کاسته نشده است وهر چه  توانستند در ابعاد گوناگون بر علیه کشور و  انقلاب انجام  دادند.

سلیمانی تصریح کرد: دشمن لشکر ها و سازمان هایی علیه این نظام بسیج کردند ولی امروز ببینید لشکریان صدام کجا هستند و عراق کجاست.

وی افزود: امروز شما در اربعین بزرگترین رژه قدرت اسلام و تشییع را در عراق می بینید.

فرمانده سپاه قدس بیان داشت: زمانی که مرزهای این ایران اسلامی باز می شود یک میلیون و سیصد هزار نفر وارد عراق شدند و یک حس برادری میان مسلمانان شکل می گیرد.

سردار سلیمانی گفت: این عراق امروز در کنار انقلاب اسلامی و در کنار رهبری انقلاب اسلامی قرار گرفته است و این بزرگترین نتیجه ای است که انسان می توان از حقیقت راه با برکت شهیدان ما حس کند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تاکید کرد: امروز حقیقت راه شهدا و امام حسین(ع) را می توان در فلسطین، لبنان و هر کجای دنیا که نگاه  کنید، ببینید.

وی افزود: امروز همین آثار با برکت خون های شهیدان ما  نشان از حقانیت و روشنی  این راه می دهد.

سلیمانی تاکید کرد: هر روزی که  از زمان شهادت آنها می گذرد، چهره، یاد و تأثیر شهدا بر جامعه ما بیشتر می شود و حضور آنها  در نزد مردم ما  احترامی خاصی دارد  و این نشانه حقیقت انقلاب است.

فرمانده سپاه قدس تصریح کرد: راه شهیدان و راه امام ما یک راه پاینده و زنده است و هر روز بر رهروان این راه افزوده می شود.

سردار سلیمانی گفت: واقعاً خوش به حال مادران، پدران، فرزندان و همسران شهید که مفتخر به نشانی از وابستگی به شهدا هستند.

وی اعلام کرد: برای خانواده معظم شهیدان ما و همه کسانی که به این معانی عظمی توجه دارند، همین اربعین کافی است.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 16:38 |
مژده هسته ای از زبان هاشمی رفسنجانی
l

 

به گزارش جام نیوز به نقل از سایت هاشمی رفسنجانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور پیش بینی کرد: فرماندهان سنگر دیپلماسی پیروزی جاودانی را نصیب مردم ایران خواهند کرد.
 

در گزیده سخنان ایشان آمده است:
 
چون مسؤولان اولیه انقلاب شناخت کافی از افراطیون داشتند، توانستند آنها را به مردم معرفی کنند و با رهبری مدبرانه امام(ره) خیلی زود از بلای افراطی گری ها عبور کردیم.
 
انتخابات 24 خرداد سال 92 نشانه ای از پیروزی خواست مردم است و باید مسیر رشد آگاهی مردم با جدیت دنبال شود و شرایط اعتلای همه جانبه اجتماعی فراهم گردد.
 
هنر دیپلماسی این است که مثل سال های پس از جنگ برای حقوق مردم بایستیم تا حق مردم ایران مورد تأیید قرار گرفته و ثبت گردد.
 
حمایت های رهبری و ملت از مسؤولین سیاست خارجی بهترین سرمایه برای مذاکره کنندگان است تا بتوانند حقوق ایران را در تاریخ ماندگار نمایند.
 
علی رغم برخی دشواری ها روزهای روشنی پیش روی ملت ایران است. همدلی مردم و مسؤولان و حمایت از سربازان و فرماندهان سنگر دیپلماسی پیروزی های جاودانی را نصیب مردم ایران نموده و خواهد کرد.
 
امیدوارم دولت یازدهم که برخاسته از خواست فرهیختگان و نخبگان و قاطبه ی مردم است، بر مشکلات فائق آید و شرایط و محیط اخلاقی هر چه بهتر در کشور فراهم شود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه یکم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 17:22 |
روزنامه جمهوری اسلامی: تجمع های پس از فوت مرتضی پاشایی نشان داد زیر پوست شهر چیزهایی وجود دارد
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: اتفاقاتي كه ديروز در تشييع جنازه يك خواننده جوان در تهران افتاد، نشان داد رسانه ملي در نوع خبررساني موارد حساس با مهارت عمل نمي‌كند، مديريت شهري تهران نمي‌تواند وقايع غيرمنتظره را به درستي مديريت كند و در كار مسئولاني كه وظيفه پيش‌بيني رويدادها را برعهده دارند نيز كاستي‌هائي وجود دارد. اين واقعيت كه ديروز خيابان‌هاي مركزي تهران تا ظهر قفل بودند، مشكلات زيادي براي مردم پيش آمد و عده‌اي توانستند شرايط غيرعادي پديد آورند، نشان مي‌دهد زير پوست شهر چيزهائي وجود دارد كه بايد به آنها با دقت توجه شود.
درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 9:5 |
تحریم‌زدایی در سه سناریو
دولت آمریکا مذاکرات گسترده‌ای را با کنگره آغاز کرده تا مشخص شود تحریم‌های هسته‌ای چگونه باید لغو شوند و درعین حال چه میزان از آنها به‌طور مستقیم توسط دولت قابل‌تعلیق هستند و کدام بخش‌ها نیاز به اقدام کنگره دارند. به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی آمریکا با هدف تسهیل توافق گزینه تعلیق تحریم‌ها را جانشین لغو تحریم‌ها کرده است.

 

در این سناریو امکان دارد بخش بزرگی از تحریم‌های مالی و بانکی ایران و همچنین محدودیت‌ها در حوزه صنعت انرژی در چارچوب این میانبر اوباما لغو شود. اگر مذاکرات ایران و 1+5 با شکست به مرحله پایانی خود برسد، باز این امکان برای تهران وجود دارد که از اختلافات اروپا، روسیه و چین با آمریکا بهره ببرد و به این شیوه و طریق از حجم تحریم‌ها بکاهد. با وجود این ممکن است مذاکرات به یک راه میانه هم ختم شود و آن؛ تمدید توافقنامه ژنو برای یک مدت طولانی است. حداقل مزیت این راهکار هم عدم‌تشدید تحریم‌ها و حفظ دامنه‌ای از امنیت و ثبات برای صنعت نفت کشور است.

 

کنتز کاتزمن، محقق مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا است که از سال 2001 تاکنون گزارش‌های منظمی را درخصوص تحریم‌های ایران و روند پیشرفت ایران منتشر کرده است.


این گزارش‌ها بسیار مفصل و حاوی ابعاد مختلف تحریم‌های ایران هستند. کاتزمن در یکی از گزارش‌های خود، سناریوهای محتمل آینده در مورد تحریم‌ها و وضعیتی را که احتمالا پس از مذاکرات هسته‌ای جاری وجود خواهد داشت شرح داده است. سناریوهای مزبور که با توجه به اظهارات مقامات دولت و مجلس آمریکا و همچنین اظهارنظرهای مقامات ایران استنباط شده‌اند، تصویری از آنچه احتمالا در روزهای آتی رخ خواهد داد ارائه می‌کند. خلاصه‌ای از این گزارش در ادامه توضیح داده می‌شود.

1- رسیدن به توافق جامع
نخستین سناریو عبارت است از اینکه ایران و گروه 1+5 موفق به رسیدن به یک توافق جامع شوند. در برنامه اقدام مشترک JPOA قید شده است که در این صورت، «تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران لغو خواهند شد و همچنین سایر تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه علیه برنامه هسته‌ای ایران نیز ملغی خواهند شد.» با این حال، به‌زعم کاتزمن، این مقرره ابهامات جدی دارد؛ چراکه بسیاری از تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده‌اند، مصوب کنگره هستند و قوه مجریه به خودی خود نمی‌تواند این تحریم‌ها را لغو کند. در متن برنامه اقدام مشترک، عبارتی وجود دارد که ظاهرا با توجه به همین مطلب گنجانده شده است.

 

در این متن قید شده است: «دولت آمریکا، با توجه به وظایف خاص رئیس‌جمهور و کنگره، از وضع تحریم‌های جدید هسته‌ای علیه ایران خودداری خواهد کرد.» اشاره به وظایف خاص رئیس‌جمهور و کنگره می‌تواند اذعان به این مطلب باشد که رئیس‌جمهور و دولت، به تنهایی و بدون تصویب کنگره نمی‌توانند تمامی تحریم‌های هسته‌ای را ملغی کنند.


وی در این زمینه به اظهارات یکی از مقامات ارشد آمریکا اشاره می‌کند مبنی‌بر اینکه دولت آمریکا در حال انجام مذاکرات گسترده‌ای با کنگره است تا مشخص کنند که تحریم‌های هسته‌ای چگونه باید ملغی شوند؛ چه میزان از آنها مستقیما توسط دولت قابل لغو یا تعلیق هستند و کدام بخش‌ها نیاز به اقدام قانونگذار دارند. با این حال، کاتزمن به نامه‌ای اشاره می‌کند که با امضای 82 سناتور برای رئیس‌جمهور آمریکا ارسال و در آن پارامترهایی بیان شده است که از نظر امضا‌کنندگان، یک توافق قابل قبول باید از آنها برخوردار باشد.

 

برخی از این پارامترها، اموری هستند که فراتر از مذاکرات در جریان میان ایران و 1+5 هستند. در‌صورتی‌که دولت آمریکا بخواهد کلیه این پارامترها را رعایت کند، احتمالا قادر به دستیابی به توافق با ایران نخواهد بود و در‌صورتی‌که پارامترهای مزبور رعایت نشوند، لغو تحریم‌ها ممکن نخواهد بود و آن‌طور که برخی سناتورها اظهار داشته‌اند، دولت آمریکا نمی‌تواند از اختیارات قانونی خود برای لغو تحریم‌ها یا عدم اجرای آنها، برای مدت طولانی استفاده کند؛ یا حداقل این امکان وجود دارد که کنگره با وضع قوانینی، استفاده از این امکان را محدود کند. از سوی دیگر، اگر دولت آمریکا موفق به جلب‌نظر مساعد کنگره برای لغو تحریم‌ها وفق توافق جامع نشود، این امکان وجود دارد که با اعتراض سایر کشورهای گروه 1+5، خصوصا روسیه و چین مواجه شود و حداقل خطر چنین وضعیتی آن خواهد بود که در آینده و در هنگام وضع تحریم علیه سایر کشورها، دولت‌های مزبور با آمریکا همکاری نکنند. در چنین صورتی، موقعیت آمریکا همانند سال 1996 خواهد بود که قانون تحریم‌های ایران و لیبی (که بعدها تبدیل به قانون تحریم‌های ایران شد) را تصویب کرد.

 

در آن زمان اتحادیه اروپا به شدت به تحریم‌های مزبور اعتراض کرد و وضع آنها را ناقض تعهدات آمریکا در سازمان تجارت جهانی دانست. این امر، عملا منجر به آن شد که آمریکا وادار به این شود که به اکثر شرکت‌های اروپایی که خواستار سرمایه‌گذاری و فعالیت در ایران بودند، مجوز موردی برای این امر اعطا کند.


احتمال دیگری که کاتزمن در نظر می‌گیرد این است که دولت آمریکا نتواند موافقت کنگره را برای لغو تحریم‌ها جلب کند و در عوض به ایران پیشنهاد دهد که با تعلیق تحریم‌ها برای مدت طولانی موافقت کند. پیش‌بینی اینکه ایران با چنین پیشنهادی موافقت خواهد کرد یا خیر، دشوار است. با این حال، تردیدی در این نیست که ایران ترجیح می‌دهد تحریم‌های هسته‌ای به کلی ملغی شوند، نه اینکه تعلیق شوند.

 

با این حال، اگر دولت آمریکا واقعا ناتوان از جلب همکاری کنگره باشد، شاید ایران حاضر به پذیرش چنین سناریویی باشد. مساله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا محدودیت‌هایی که برای شرکت‌های آمریکایی در تجارت با ایران وضع شده‌اند به قوت خود باقی خواهند ماند یا خیر؟ در این رابطه باید توجه شود که دولت آمریکا هیچ سیگنالی مبنی‌بر لغو محدودیت تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران نشان نداده است، اما در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، بعید نیست که شرکت‌های آمریکایی خواهان مجاز اعلام شدن تجارت با ایران شوند و نسبت به محدودیتی که به زیان آنها و به‌نفع رقبای اروپایی آنها وجود دارد، اعتراض کنند.

 

  با این حال، برخی مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که حتی در سناریوی نخست و با فرض به نتیجه رسیدن مذاکرات، برخی تحریم‌ها، خصوصا تحریم‌های یکجانبه تسلیحاتی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است به قوت خود باقی خواهند ماند، اما بخش اعظم تحریم‌های مالی و بانکی ایران - نظیر تحریم بانک مرکزی - و نیز تحریم‌های صنعت انرژی و نیز منع فروش بنزین به ایران، جزو مهم‌ترین تحریم‌هایی خواهند بود که لغو خواهند شد. در این رابطه، اتحادیه اروپا تحریم‌های بیشتری را لغو خواهد کرد؛ چراکه بخش اعظم تحریم‌های این اتحادیه متعاقب اختلاف بر سر برنامه هسته‌ای ایران وضع شده‌اند و به سختی می‌توان مبنای دیگری برای آنها پیدا کرد.

2- شکست مذاکرات
در‌صورتی‌که مذاکرات ایران و 1+5 بدون رسیدن به نتیجه‌ای خاتمه یابد، نخستین نتیجه حاصله این خواهد بود که تمامی تحریم‌هایی که به موجب برنامه اقدام مشترک تعلیق شده‌اند باز خواهند گشت، اما اثر شکست مذاکرات به این امر محدود نخواهد بود و تحریم‌های دیگری نیز وضع خواهند شد.

 

این امر، فقط دیدگاه کنگره آمریکا نیست و رئیس‌جمهور و سایر مقامات دولت آن کشور نیز اعلام کرده‌اند که در صورت شکست مذاکرات، قویا از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت خواهند کرد. پرسشی که در چنین صورتی مطرح خواهد بود این است که آیا سایر دولت‌های عضو 1+5 نیز با وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران در صورت شکست مذاکرات موافق خواهند بود؟ در این رابطه دو سناریو وجود خواهد داشت؛ در‌صورتی‌که کشورهای مزبور به این نتیجه برسند که پیشنهادی منطقی به ایران ارائه شده و ایران از پذیرش آن سرباز زده است، به احتمال زیاد با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران موافق خواهند بود و همکاری لازم را با آمریکا در این رابطه خواهند داشت، اما در‌صورتی‌که معتقد باشند آمریکا پیشنهادهای غیر‌معقولی به ایران ارائه کرده است و ایران در عدم پذیرش آنها محق بوده است یا اینکه پیشنهادهای منطقی ایران با کارشکنی‌های آمریکا مواجه شده است، از همکاری با آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران خودداری خواهند کرد. در چنین صورتی، اگر آمریکا قصد داشته باشد که به‌طور یکجانبه، تحریم‌های فراسرزمینی علیه ایران وضع کند و شرکت‌های غیر‌آمریکایی را به‌دلیل برقراری روابط تجاری و مالی با ایران جریمه کند، احتمالا دولت‌های اروپایی به این امر اعتراض خواهند کرد و انسجام گروه 1+5 تا حدود زیادی تضعیف خواهد شد.

 

روشن است که احتمال بروز چنین تنش‌هایی در روابط چین و روسیه با آمریکا بیشتر از کشورهای اروپایی است. در چنین شرایطی بعید نیست که روابط کشورهای مزبور – خصوصا روسیه که اخیرا خود نیز مورد تحریم قرار گرفته است - با ایران در برخی ابعاد افزایش پیدا کند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از شرکت‌های فعال در بخش انرژی روسیه نیز اخیرا مورد تحریم قرار گرفته‌اند؛ بنابراین ریسک همکاری آنها با ایران، از این جهت کاهش پیدا کرده است. با این حال، حتی در صورت شکست مذاکرات نیز این امکان وجود دارد که برخی از مواد برنامه اقدام مشترک به قوت خود باقی بمانند. به‌طور خاص، کانال مالی مورد اشاره در برنامه مذکور، به واردات کالاها و اقلام بشردوستانه و نیز پرداخت بدهی‌های ایران به سازمان‌های بین‌المللی مربوط می‌شود.

 

این احتمال وجود دارد که کانال مزبور حتی در صورت لغو تحریم‌ها نیز به قوت خود باقی بماند؛ چراکه دولت‌های اروپایی و‌ آمریکا بر اساس تکالیفی که منشور ملل متحد بر عهده آنها نهاده است، مکلف به احترام به حقوق بنیادین بشر – از جمله حق دسترسی به مواد غذایی و دارو – در هر شرایطی هستند و تحریم‌های وضع شده توسط آنها نباید به نحوی باشد که حقوق مزبور را تحت‌تاثیر قرار دهد.

3- تمدید برنامه اقدام مشترک
برخی معتقدند که محتمل‌ترین سناریو عبارت است از تمدید برنامه اقدام مشترک برای یک مدت طولانی. به‌عبارت دیگر، در این سناریو به جای رسیدن به یک توافق جامع، برنامه اقدام مشترک که در حال حاضر وجود دارد تمدید می‌شود. این گزینه ساده‌ترین گزینه به‌نظر می‌رسد و پیچیدگی چندانی ندارد، اما هم در ایران و هم در آمریکا مخالفت‌های جدی با آن وجود دارد. در آمریکا برخی از نمایندگان کنگره و سنا بر این باور هستند که تمدید برنامه اقدام مشترک، به معنی کاستن فشارها علیه ایران است و عملا منتهی به این خواهد شد که ایران، اقدامات بیشتری برای اعتمادسازی در رابطه با برنامه هسته‌ای خود انجام ندهد.

 

از سوی دیگر، بسیاری از شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در آمریکا و اروپا خواهان برقراری روابط تجاری با ایران و سرمایه‌گذاری در آن هستند و چنین امری ممکن نخواهد بود مگر اینکه تحریم‌های ایران، حداقل در زمینه روابط تجاری مزبور ملغی شوند. تمدید برنامه اقدام مشترک چنین اثری نخواهد داشت. از سوی دیگر، در ایران نیز مقامات ارشد مذاکره‌کننده اعلام کرده‌اند که تمدید برنامه اقدام مشترک به جای توافق جامع، امری نیست که مطلوب و مدنظر آنها باشد و طبیعی است که با توجه به نیازهای ایران در رابطه با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش فروش نفت، تامین مالی پروژه‌های انرژی و گسترش روابط مالی و بانکی با خارج از کشور، تمدید برنامه اقدام مشترک، مورد تایید ایران قرار نگیرد.

 

با این حال، اگر این سناریو مورد توافق طرفین قرار گیرد، عملا ایران می‌تواند فروش نفت خود را در سطحی که تاکنون وجود دارد ادامه دهد؛ اما افزایش آن ممکن نخواهد بود؛ مگر آنکه توافق خاصی در این مورد صورت گیرد. خریداران نفت ایران، همان کشورهایی خواهند بود که در حال حاضر مشتری نفت ایران هستند؛ تامین مالی پروژه‌های نفتی و گازی ایران از منابع خارجی ممکن نخواهد بود؛ چراکه این امر نیاز به قراردادهای بلندمدت و ثبات نسبی در روابط خارجی دارد و ایران ناگزیر خواهد بود که با استفاده از منابع داخلی به تامین مالی پروژه‌های نفتی و گازی خود بپردازد یا اینکه منابع مالی مذکور را از کشورها یا بانک‌هایی تامین کند که حاضر به نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا هستند.

 

طبیعی است که کشورها و بانک‌های مزبور، به خاطر پذیرش چنین ریسک‌هایی منابع مالی مزبور را با نرخ‌های بالاتر یا مشروط به اخذ وثایق بیشتری در اختیار ایران قرار خواهند داد. 
سناریوهای دیگری نیز وجود دارد که کمتر محتمل هستند، اما به‌طور پراکنده به آنها اشاره می‌شود. یک سناریو این است که گروه‌ها و احزابی که در هر دو کشور مخالف بهبود روابط هستند، اقداماتی انجام دهند که منجر به اختلال در روند مذاکره و تشدید خصومت‌ها شود.

 

این اقدامات، طیف بسیار گسترده‌ای دارند و نتایج آنها به سختی قابل پیش‌بینی است. همچنین ممکن است اتفاقاتی در منطقه رخ دهد که نتایجی غیر‌قابل پیش‌بینی در جریان مذاکرات داشته باشد. وضعیت سوریه و عراق مهم‌ترین اموری هستند که می‌توانند قدرت مذاکراتی طرفین را تحت‌تاثیر قرار دهند، اما پیش‌بینی اینکه چنین اموری دقیقا چه نتایجی بر روند مذاکرات خواهند داشت بسیار دشوار خواهد بود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه بیستم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 8:50 |
'

عمان می خواهد سوئیس خاورمیانه باشد؟ ظریف:غرب به واقعیت بی اثر بودن تحریم ها


توجه کندمحمود عزیزی: شاید همانند الجزایر که واسط آزاد شدن کارکنان سفارت سابق آمریکا در ایران شد و کمی از مشکلات رئیس جمهور وقت آمریکا را کم کرد, عمان هم بتواند مشکلات سیاسی اوباما را کم کند.

در روزهایی که اوباما برای موفقیت دموکراتها در انتخابات پیش رو به دنبال یک برگ برنده در مذاکرات است, عمان میانجی است که می خواهد نقس سوئیس خاورمیانه را ایفا کند.

سوئیس -کشور ساعت های دقیق- در روابط بین الملل  تلاش می کند بی طرف باشد.199 سال است که  وارد هیچ جنگی نشده و برای همین خیلی ها- از ثروتمندان تا قاچاقچیان و کارتل های مواد مخدر ترجیح می دهند حساب بانکی خود را در این کشور باز کنند.

عمان البته این ویژگی را ندارد, اما برای حفظ رابطه با ایران همیشه پیش قدم بوده است. کشوری که یکی از نمادهای خود را میدان ساعت انتخاب کرده,  با انتخاب دولت یازدهم اولین رئیس حکومتی بود که به ایران آمد و مورد استقبال حسن روحانی قرار گرفت.

اگر سوئیس همیشه حافظ منافع آمریکایی هادر ایران بوده, همین نقش را عمان در برابر ایران دارد؛ عمان تنها کشور عربی منطقه است که حمایت های ایران برخوردار بود.برخلاف دیگر اعراب با ایران همیشه روابط گرمی داشته است.

وقتی در سالهای پایانی دولت دهم برخی اخبار درباره مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در عمان منتشر شد, کسی این اخبار را رد یا تائید نکرد. حالا بعد از چند سال بعد  ازنقش آفرین در ماجرای سه جاسوس آمریکایی و وثیقه گذاشتن  شخص پادشاه عمان, مسقط دوباره محل مذاکره دو طرف شده است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران شنبه شب پس از ورود به مسقط پایتخت عمان گفت:عمان می تواند در پیشبرد این روند و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای پیش رو نقش مثبتی ایفا کند.
راند نهایی مذاکرات هسته ای نزدیک است و انتخاب عمان به عنوان محل مذاکرات با هدف نزدیک کردن دیدگاه هایی است که به نقطه حساسی رسیده , اما اختلاف ها درباره آن پا برجاست.

ایران می کوشد از حقوق خود دفاع کند و آمریکا به دنبال آن است که بشترین امتیاز را از طرف ایرانی خود بگیرد.

ظریف در بدو ورود گفت که بهترین راه برای غرب این است که به واقعیت توجه کند. منظورش از واقعیت ها تحریم هایی بود که تاکید می کرد:«هیچ خاصیتی برای آنها نداشته است.» بعد هم در کنار این جمله های خطابی پیشنهاد داد راه حل نهایی برای توافق براساس« احترام و همکاری» باشد. گفت :اگر غرب علاقه و امید به چنین راه حلی داشته باشند این امکان هست که در فاصله باقیمانده تا سوم آذرماه، به آن راه حل برسیم و تفاهم پیدا کنیم.
قرار است وزیر امور خارجه روز یکشنبه با همتای آمریکایی خود و کاترین اشتون نشست سه جانبه ای داشته باشد و درباره موضوع های غنی سازی و تحریم ها با یکدیگر بحث و گفت وگو کنند.
پیش از این، ظریف، کری و اشتون در روزهای 22 تا 24 مهرماه با یکدیگر دیدار سه جانبه داشتند و درباره موضوع های اختلافی یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو (برداشتن) تحریم ها و مدت زمان توافق مذاکره کردند.
هیاتی که محمدجواد ظریف را در این دور از مذاکرات همراهی می کنند متشکل از سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، پژمان رحیمیان، محمد امیری، داوود محمدنیا، اعضای تیم مذاکره کننده , مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه و سیدمحمدعلی حسینی مشاور وزیر امور خارجه هستند.
سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای پیشتر در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد بعد از دو روز مذاکره مستقیم با آمریکا در سه شنبه 20آبان ماه مذاکرات ایران و 1+ 5 نیز در مسقط برگزار می شود پیش از این قرار بود مذاکره با 1+5 در وین برگزار شود.
پیش بینی می شود در در نشست مسقط ، درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات با 1+5 گفت وگو و توافق شود.

آیا عمان گره مذاکرات هسته ای را باز می کند؟ کمتر از یک ماه دیگر پاسخ این سوال مشخص می شود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 12:2 |
ترسیم نقشه راه جدید خاورمیانه؛
طبق این طراحی، سوریه باید تحت حاکمیت سه‌گانۀ "علوی‌ها"، "کردها" و "استان‌های سنی‌نشین" قرار گیرد. به همین ترتیب عراق نیز باید به سه بخش مجزای "شیعی" (جنوب)، "سنی" (غرب) و "کرد" (شمال) تقسیم گردد. دو دولت ترکیه و عربستان سعودی، از این طرح تجزیه استقبال کرده و در این راستا تاکنون همکاری‌های نزدیکی با نظامیان غربی و نیروهای ناتو داشته‌اند.
استراتژی‌های غرب برای طراحی خاورمیانه‌ای با "نقشۀ جدید" در سال‌های بعد از 2010 فراز و نشیب‌هایی داشته؛ بحران‌ها از یک سو و مقاومت دولت‌ها و ملت‌ها از سوی دیگر، سرعت پیشبرد این راهبردها را (به ترتیب) زیاد یا کم کرده است. اکنون در حالی به ماه‌های پایانی سال 2014 نزدیک می‌شویم که این استراتژی‌ها روی مناطق حساس و بحرانی دست گذاشته و درصددند حتی تغییراتی در قلمرو اراضی منطقه ایجاد کنند.
 
روزنامه سوییسی "نویه زوریخ" روز یکشنبه 20 مهر 93 (12 اکتبر) نوشت: داعش، در واقع پا روی همان رد پای خونینی گذاشته که پیش از آن، "القاعده"، "طالبان" و دیگران گذاشته بودند. این روزنامه در ادامه داعش را "باند سربُرها" نامید و افزود:
 
ظهور پدیدۀ داعش، ثمرۀ یک سری تغییر و تحولات پیوسته است و ناامنی‌های امروز در نهایت به "چیدمان جدید جهان" منجر خواهد شد.
 
*** خاور میانه، غنیمت جنگی
 
می‌توان گفت صد سال است که خاورمیانه به عنوان گوشت قربانی میان چپاولگران دست به دست شده است. فرانسه و انگلیس در زمان جنگ جهانی اول و در سال 1916، بر سر یکپارچگی در منافع ملی با هم توافق کردند و آمریکا، این دو کشور را دو بازوی قدرت چپ و راست خود قرار داد؛ این در حالی بود که اکثریت غالب کشورهای منطقه اراده‌ای بر خلاف ارادۀ این قدرت‌ها داشتند. لذا تلاش ملت‌های منطقه برای داشتن استقلال و توسعه در مرزهای جدید، با اعمال زور توسط بیگانگان ناکام می‌ماند.
 
پایان جنگ جهانی دوم، ثبات و تعادل نسبی میان دو قطب شوروی و آمریکا به وجود آورد. هرچند دست ملت‌های جوان منطقه اندکی باز شد ولی با این حال در عراق و مصر دولت‌های وابسته روی کار آمدند. در این میان گروه‌های قومی-مذهبی متنوع، سعی کردند با تضمین امنیت و وعدۀ شکوفایی فرهنگی و اقتصادی، دولت‌های دست‌نشانده را تحت تأثیر خود قرار دهند.
 
سیستم‌های حاکم بر ناسیونالیسم اعراب، در آن سال‌ها عمدتاً بر سرکوب و خفقان استوار بود. تا اینکه از سال 2010 خیزش‌ها و اعتراضاتی در کشورهای جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا به راه افتاد و ملت‌های جوان و سرکوب‌شده را در جستجوی آزادی، شکوفایی اقتصادی و استقلال سیاسی به خیابان‌ها کشاند. قصد آنان تغییر در کشورشان بود نه نابودی کشورشان.
 
جوش و خروش قیام‌های منطقه تا جایی پیش رفت که نام "انقلاب آگاهی"، "بیداری اسلامی" و حتی "بهار عربی" را از آن خود کرد. حاکمان تونس، مصر، لیبی و یمن ساقط شدند ولی قیام‌های مردمی در برخی رژیم‌های پادشاهی مانند بحرین، کویت، عربستان سعودی و اردن، با تدابیر خشونت‌آمیز امنیتی در نطفه خفه شد.
 
 
 
خبرگزاری "یونگه ولت" در تحلیل چشم‌انداز تحولات سوریه می‌نویسد:
 
شرایط در سوریه و عراق به دلیل برخورداری از موقعیت مهم جغرافیایی، با دخالت‌های بین‌المللی روبرو شده است. آتش آشوب‌های داخلی پراکنده، با هیزم گروه‌های تروریستی شعله‌ور شده و شاخه‌های ایدئولوژی و تفکر تکفیری در کشورهای موسوم به "هلال شیعی" ریشه دوانده‌اند.
 
معیارهای خلافت بر مسلمانان از سوی گروهی که در ابتدا "دولت اسلامی عراق در شرق مدیترانه" (ISIL) نامیده می‌شد، شباهت بسیاری با فهم خلافت در بین پادشاهان سعودی داشت: سرکوب بی‌رحمانه با پرچم به اصطلاح "شریعت اسلامی" و سربریدن هرکس که خلاف آنان بیندیشد به نام مبارزه با "کفار".
 
 
 
*** داعش محصول رسمی مفتی‌های وهابی

به گزارش یونگه ولت، تنها در ماه اوت 2014، 22 نفر در عربستان سعودی سر بریده شدند. در فضای مجازی و محافل غیررسمی (مانند توییتر) این مفتی‌های پادشاهی سعودی هستند که در فجایع فعلیِ سوریه و عراق مسئول شناخته می‌شوند. داعش، محصول موعظۀ وهابیون سعودی است.
 
*** آنکارا و ریاض، مصمم به جنگی تمام‌عیار
 
حکومت‌های استبدادی حوزه خلیج فارس، در بحبوحه بی‌ثباتی در سوریه و عراق به این نتیجه رسیدند که برای جبران ناکامی‌های داخلی‌شان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی، می‌توانند با کمک هم‌پیمانان غربی‌شان به منابع غنی نفت و گاز، راه‌های مبادلاتی و مناطق راهبردی شرق مدیترانه دست یابند.
 
سال 2011 غرب با پروپاگاندای عظیم رسانه‌ای و شعار "دوستان سوریه" به میدان آمد تا نظام مشروع سوریه را به انزوای سیاسی بکشاند. هدف، به زیر کشیدن دولت مردمی و قانونی "بشار اسد" بود و برای رسیدن به این هدف، هر یک از متحدان منطقه‌ای مانند ترکیه و قطر با انگیزه‌های خاص خود به جرگۀ غرب پیوستند. 
 
*** داعش از چه زمانی قدرت گرفت؟

سال 2013 درگیری‌های داخلی میان گروه‌های تروریستی درون سوریه شدت یافت و عربستان سعودی برای کنترل و مهار "جبهه النصرة" به تقویت گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" در شرق سوریه پرداخت.
 
پایگاه تحلیلی "گلوبال ریسرچ" اخیراً اعترافی از "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا منتشر کرد که بر اساس آن، هم ترکیه و هم شیخ‌نشینان حاشیه خلیج فارس - از جمله عربستان- در تشکیل و تجهیز نظامی گروهک‌های افراطی مانند النصرة و داعش نقش مستقیم داشتند. 
 
 
 
معاون رئیس جمهور آمریکا در جمع دانشجویان دانشگاه هاروارد آمریکا گفت: دولت‌های ترکیه، عربستان و امارات، به حدی برای سقوط بشار اسد و کلید زدن یک جنگ تمام‌عیار بین شیعه و سنی، مصمم بودند که با کوچکترین اشاره‌ای حاضر بودند صدها میلیون دلار پول و هزاران تُن سلاح را به کسانی ببخشند که قصد جنگ با دولت سوریه را دارند.
 
*** تجزیه سه کشور بحران‌زده به 14 منطقه!
 
غرب به خوبی دریافته است که شرط لازم و کافی برای تغییر چیدمان کنونی خاورمیانه، تجزیۀ زیرساخت‌هاست و این تجزیه را باید از دولت‌هایی شروع کرد که نه به نقشه‌راه جدید غرب تن می‌دهند و نه در قبال هژمونی عربستان (سلطه حاکمیت وهابی در منطقه) انعطاف‌پذیرند (عراق و سوریه).
 
یونگه ولت در گزارش خود این طور ادامه می‌دهد: در نقشه‌راه جدید غرب، حقوق شهروندی، اجتماعی و اقتصادی اهمیتی ندارد و حاکمیت سیاسی حرف اول را می‌زند. کشورهای حوزه خلیج فارس به دنبال عقب راندن نفوذ ایران طبق منافع اسرائیل هستند. بدین منظور پس از جنگ‌افروزی هشت ساله میان دو کشور شیعی ایران و عراق (1980-1988) صحنه جنگ دیگری رقم خورده که بر محور جملۀ آشنای "تفرقه بینداز و حکومت کن" استوار است. 
 
"کاندولیزا رایس" وزیر خارجه وقت آمریکا در جریان جنگ 33 روزه لبنان- اسرائیل در سال 2006، "رنج‌های کنونی لبنان" را به "درد تولد خاورمیانه‌ای جدید" تشبیه کرد.
 
روزنامه "نیویورک تایمز" سپتامبر 2013 مطلبی با عنوان "چگونه می‌توان از 5 کشور 14 کشور ساخت؟" به همراه یک نقشه ترسیمی از محدوده جنوب شرقی خاورمیانه و شبه‌جزیره عرب منتشر کرد.
 
 
در این نقشه به ترتیب کشورهای سوریه، عراق، لیبی، یمن و سرانجام عربستان باید تجزیه شوند و برای این هدف دقیقاً تمرکز بر تفاوت‌های قومی - مذهبی پیش‌بینی شده است.
 
این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت:
 
طبق این طراحی، سوریه باید تحت حاکمیت سه‌گانۀ "علوی‌ها"، "کردها" و "استان‌های سنی‌نشین" قرار گیرد. به همین ترتیب عراق نیز باید به سه بخش مجزای "شیعی" (جنوب)، "سنی" (غرب) و "کرد" (شمال) تقسیم گردد. دو دولت ترکیه و عربستان سعودی، از این طرح تجزیه استقبال کرده و در این راستا تاکنون همکاری‌های نزدیکی با نظامیان غربی و نیروهای ناتو داشته‌اند.
 
به طور مثال سرویس‌های جاسوسی ریاض، خود را به یک سیستم کنترل نظامی پیشرفته که از کشور آلمان وارد کرده‌اند، مجهز نموده‌اند. ترکیه 10.000 سرباز به همراه تانک‌های جنگی در کوبانی (واقع در مرزهای شمالی سوریه) را مستقر کرده است. ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس پشت‌جبهه‌ای امن در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند.
 
 
گروه موسوم به دوستان سوریه در سال 2012
 
 
گروه موسوم به ائتلاف ضدّ داعش به رهبری آمریکا در سال 2014
 
به نظر می‌رسد گروه موسوم به "دوستان سوریه" که در سال 2012 با هدف اسقاط نظام سوریه تشکیل شد، پس از گذشت دو سال به "ائتلاف ضدّ داعش" تغییر نام داده و اکنون تجزیۀ این کشور را در دستور کار دارد.
 

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 10:18 |
 

 

علی مطهری در نامه سرگشاده‌ای به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با اشاره به سخنان اخیر وی در یک برنامه تلویزیونی، «حصر شبیه حبس» موسوی و کروبی را فاقد توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی و خلاف اصول متعدد قانون اساسی دانست.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این نامه عنوان کرده که تا زمانی که عملکرد دو طرف حوادث سال 88 در دادگاهی صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد.

متن این نامه که مطهری آن را در اختیار خبرنگار پارلمانی ایسنا قرار داده، به شرح زیر است:

«آیت الله جنتی دامت برکاته

دبیر محترم شورای نگهبان

با اهداء سلام، در برنامه شناسنامه مورخ 93.7.25 شبکه 3 سیما مطالبی در خصوص آقایان موسوی و کروبی فرمودید که اگر آنها محبوس نبودند و علیه شما شکایت می‌کردند بعید بود که پاسخ قانع‌کننده‌ای برای دادگاه صالح می‌داشتید. فرموده‌اید «حرکت آنها با حمایت و پشتیبانی جدی آمریکا و اسرائیل بوده است.»

این که پس از برخورد خشونت‌آمیز با یک اعتراض آرام مدنی و تبدیل آن به یک بحران، آمریکا و اسرائیل از معترضان حمایت کرده‌ باشند، دلیل بر این نمی‌شود که آن حرکت از ابتدا با حمایت و پشتیبانی آنها انجام شده است. جناب عالی هم اگر به رویه‌ای در جمهوری اسلامی اعتراض کنید آنها پشت سر شما قرار می‌گیرند. آنها همیشه در فکر استفاده از فرصت‌ها برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده و هستند، همان طور که ما از بحران‌های اجتماعی و اقتصادی که در غرب پدید می‌آید به نفع خود و در جهت تضعیف آنها استفاده می‌کنیم.

فرموده‌اید: «مسئله، براندازی نظام بود به اسم تقلب.» سؤال می‌کنم اگر مردمی بعد از یک انتخابات به نتیجه آن اعتراض داشتند و احساس کردند که مسئولان با برگزاری جشن ملی برای پیروز انتخابات مسئله را تمام شده تلقی کرده‌اند، چگونه باید رفتار کنند که متهم به براندازی نشوند؟ آنها راه‌پیمایی آرام میلیونی انجام دادند، اما این که چگونه پایان آن به خشونت کشیده شد معلوم نیست و مورد مناقشه است.

فرموده‌اید: «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد.» اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آنها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟ اکنون که آنها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.

جالب‌تر این است که آقایان موسوی و کروبی را با موسولینی دیکتاتور و فاشیست ایتالیا قیاس کرده‌اید که همان طور که موسولینی را بدون محاکمه و فقط با شناختن او اعدام کردند، اینها نیز باید بدون محاکمه اعدام شوند. قطع‌نظر از این قیاس مضحک که «از قیاسش خنده آمد خلق را» اساسا مگر معیار قضاوت ما عدالت نیست؟ و آیا الگوی عمل و رفتار ما در حکومت، پیغمبر اسلام و علی علیه‌السلام هستند یا فلان قاضی ایتالیا؟ شما که همه کارهای غربی‌ها را رد می‌کنید چطور این جا طرفدار آنها شده‌اید؟! آیا جز این است که به مذاق و روحیه شما خوش آمده است؟ و این یعنی خلل در عدالت ما.

فرمودید در ماه‌های اول پیروزی انقلاب به امر شهید مطهری برای قضاوت به خوزستان رفتم. امیدوارم در آن دوره این گونه قضاوت نکرده باشید.

درباره رفتار برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات سال 88 که از کاندیدای خاص حمایت کردند و برخی انتقاد کرده‌اند، فرموده‌اید «این یک مغالطه است، ‌مهم این است که این طرفداری خود را در رأی خویش اثر ندهند.» اما از یک نکته غفلت ورزیده‌اید و آن این که این گونه اعلام حمایت‌ها اعتماد مردم و کاندیداها به قاضی و داور را به شدت کاهش می‌دهد و حتی صلاحیت او را زیر سؤال می برد اگرچه او تمایل قلبی‌اش را در رأی خود دخالت ندهد، اتفاقی که در سال 88 افتاد.

در پایان به عرض می‌رسانم که انتقادات اینجانب به سخنان امثال جناب‌عالی به این معنی نیست که آن دو محصور را مبرّا از خطا می‌دانم، بلکه مسئله، اجرای عدالت است که قُتل امیرالمؤمنین لشدة عدله، و الحق القدیم لایبطله شیء، و تا زمانی که عملکرد دو طرف فتنه سال 88 در دادگاه صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد، و اگر به قول شما بنا بر عدم محاکمه است پس هیچ یک از دو طرف نباید در حصر باشند و البته آنها پس از آزادی، مصالح کشور و انقلاب را رعایت خواهند کرد. مسئله، فراتر از این دو نفر، اصلاح یک رویه براساس عدالت است. امیدوارم حضرت‌عالی به جای کوبیدن بر طبل اختلاف،‌ به حل این معضل که آینده انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند کمک نمایید.

با تقدیم احترام

علی مطهری»


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 16:7 |
 

رهامی فرازی از نهج البلاغه را نیز قرائت کرد و در بخشی از سخنانش نیز جای مهندس میرحسین موسوی و بانو زهرا رهنورد را خالی کرد. سخنانی که با استقبال حضار و تشویق پیاپی آنان روبه روشد.
آفتاب: همایش حزب اعتماد ملی با عنوان «امتداد اعتماد» در سالن اجتماعات موسسه الهادی در حال برگزاری است، همایشی که حواشی و متن زیادی دارد. خبرنگار گفت وگو نیوز به شکل آنلاین این همایش را گزارش داده است. 
 
به گزارش خبرنگار گفت وگو نیوز ، این همایش با قرائت پیام سید محمد خاتمی رسما آغاز شد و چهره هایی چون دکتر محمدرضا عارف، رسول منتجب نیا، مصطفی کواکبیان، علیرضا محجوب، محسن رهامی، عیسی سحرخیز، الیاس حضرتی و ... در آن حضور دارند. 
 
پس از قرائت پیام خاتمی، حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا ، قائم مقام حزب اعتماد ملی یه ایراد سخنرانی پرداخت و پس از وی محسن رهامی پشت تریبون قرار گرفت. 
 
 
حجت الاسلام و المسلمین رهامی با بیان اینکه حزب وظیفه مشارکت مردم در قدرت را دارد، گفت: امروز کشورهای بزرگ با تصمیم شخص مهم اداره نمیشود. دنیا به کمک احزاب اداره می شود.
 
وی با بان اینکه با توسعه احزاب درصد خطاهم  کمتر می شود، اظهار کرد: باید به توسعه احزاب کمک کردچراکه فهم سیاسی از طریق گسترش احزاب زیاد میشود. ما درسال92 تجربه خوبی داشتیم تا شکست تاریخی 84را تکرار نکنیم. شکست سال 84 یک تجربه تاریخی بود و باعث شد جامعه به دست کسانی بیفتد که لیاقت آن را نداشتند.
 
رهامی فرازی از نهج البلاغه را نیز قرائت کرد و در بخشی از سخنانش نیز جای مهندس میرحسین موسوی و بانو زهرا رهنورد را خالی کرد. سخنانی که با استقبال حضار و تشویق پیاپی آنان روبه روشد. 
 
 
همچنین در این مراسم کلپیی از حضرت امام خمینی،مقام معظم رهبری، شهید دکتر بهشتی، مرحوم آیت الله طالقانی،شهید مطهری، دکتر مصدق،شهیدان همت و باکری، آیت الله منتظری، سید محمد خاتمی، مهدی کروبی ،میرحسین موسوی، دکتر حسن روحانی پخش شد که تشویق اعضا را به دنبال داشت. 
 
 
الیاس حضرتی از اعضای حزب اعتماد ملی و مدیرمسئول روزنامه اعتماد نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود، وی در سخنانش فلسفه تشکیل حزب اعتماد ملی را اعتدال و پیروی از خط امام عنوان کرد و به مباحثی چون بورسیه های غیرقانونی، اختلاس های چند هزار میلیارد تومانی در دولت قبل، آمار خروج بدون بازگشت از کشور و ... اشاره کرد. 
 
حضرتی با بیان اینکه اعتمادملی دنبال پست مقام نیست، تصریح کرد: ما دنبال برگشتن کشور روی ریل درست هستیم ، باید برگردیم به نهج البلاغه و برای توانمند ساختن جامعه به صورت درست تلاش کنیم که راه آن از طریق تحزب، رسانه های آزاد و توسعه سیاسی است.
 
وی با بیان اینکه باید رقابت در اقتصاد نفع شخصی را به پایه های اخلاقی تبدیل کند و  نفع شخصی را در نفع جامعه ببینیم ابراز امیدواری کرد که سال اینده در چنین روزی زندانی سیاسی نداشته باشیم.
 
 
 علی مطهری از مدعوین این همایش در سالن حاضر نشد.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 8:42 |
علی مطهری در نامه ای که به رئیس جمهور، نسبت به عدم اجرای برخی اصول قانون اساسی به حسن روحانی تذکر داد.
به گزارش نامه نیوز، متن این نامه که از سوی علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اختیار نامه نیوز قرار گرفته به در خواست ایشان، عینا و بدون تغییر منتشر شده است.
 
 
جناب حجت‌الاسلام آقای روحانی دامت برکاته
رئیس جمهور محترم
 
با اهداء سلام و آرزوی توفیق بیشتر برای جناب‌عالی، بیش از یک سال از دوره صدارت آن مقام گرامی می‌گذرد و گرچه پیشرفتهایی در سیاست خارجی از نظر رفع توهم ایران‌هراسی و ارتقاء جایگاه سیاسی کشور در دنیا و نیز توفیقاتی در حوزه اقتصاد مانند ایجاد ثبات اقتصادی و مهار تورم و خروج از رکود حاصل شده است لکن در بخش سیاست داخلی و اجرای فصل سوم قانون اساسی که مشتمل بر حقوق ملت است و البته از وعده‌های انتخاباتی شما نیز بوده است توفیقی نداشته و همواره منفعل بوده‌اید، بلکه طرف مقابل برای آنکه ثابت کند که با انتخابات 92 هیچ سیاستی در این حوزه تغییر نکرده است، گاهی به اقداماتی تندتر از گذشته دست زده و با سکوت جناب‌عالی مواجه بوده است. این در حالی است که رئیس جمهور طبق اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی است و اگر هریک از دو قوه دیگر قانون اساسی را نقض کردند حداقل می‌تواند به پشتوانه رأی مردم به آنها اخطار یا تذکر قانون اساسی بدهد و البته فشار افکار عمومی کار خود را خواهد کرد. 
 
به عنوان نمونه مسئله حصر خانگی آقایان حجت الاسلام کروبی و مهندس میرحسین موسوی سه سال و هشت ماه است که برخلاف اصول متعدد قانون اساسی بدون حکم قضایی و این که آنها اجازه دفاع از خود داشته باشند ادامه دارد. ممکن است حکم اولیه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حصر خانگی این دو که در شرایط اضطراری صادر شده، برای مدت موقت - مثلا یک ماه - و تا زمان بازگشت شرایط عادی به جامعه، قابل پذیرش باشد اما ادامه آن بدون حکم قضایی قطعا وجاهت قانونی، شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف فصل سوم قانون اساسی است. مثل آن است که کسی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کنیم. 
 
اصولا این یک سنت غلط در جمهوری اسلامی بوده است که منتقدان خوش سابقه در انقلاب را که احیاناً اتهامی متوجه آنها بوده است، به جای رسیدگی به اتهامشان در حصر قرار داده‌ایم بدون آنکه ضرورتی داشته باشد. گویی انتقاد و اعتراض را به معنی خروج از نظام تلقی کرده‌ایم، حال آنکه کسی می‌تواند انتقادهای اساسی به نظام داشته باشد و زندگی عادی‌اش را بکند، آنچنان که سیره امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بود. آن پیشوای بزرگ مادام که خوارج دست به سلاح نبردند آنها را از حقوق اجتماعی‌شان محروم نکرد و خود می‌فرمود از من در خفا و آشکار انتقاد کنید. 
 
برخی این گونه رفتارها را به سیره امام خمینی مستند می‌کنند، غافل از این که تعمیم برخی تصمیمات اوایل پیروزی انقلاب و دوره جنگ به امروز - قطع نظر از درستی یا نادرستی آنها - صواب نیست. مثلا در دوره جنگ زمانی که روزنامه میزان مانند ستون پنجم دشمن عمل می‌کرد و روحیه مردم را تضعیف می‌نمود ایشان فرمودند قلمهای مسموم باید شکسته شود، و به دنبال آن چندین روزنامه توقیف شد. این رفتار را می‌توان با شرایط جنگ که حیات و ممات یک ملت بسته به آن است توجیه کرد اما نمی‌توان آن را به شرایط عادی تعمیم داد. امام (ره) نیز بعد از جنگ در پاسخ به نامه نمایندگان مجلس فرمودند از این پس در چهارچوب قانون عمل می‌کنیم. 
 
اصل سی و دوم قانون اساسی می‌گوید: «هیچ کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم گردد. متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود.»
 
طبق این اصل، مسئولانی که حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی را ادامه داده‌اند باید مجازات شوند. 
 
اصل سی و هفتم می‌گوید: «اصل، برائت است و هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.» ممکن است کسانی بگویند «جرم آنها که موجب آشوب و درگیری شدند محرز است و اینجا اصل بر برائت نبوده و احتیاجی به اثبات جرم آنها در دادگاه صالح نیست.» این سخن پذیرفته نیست و علاوه بر این که خلاف قانون اساسی است که هر مجازاتی را ناشی از حکم دادگاه صالح می‌داند، اگر آن را به سایر موارد نیز سرایت بدهیم به نتایج ظالمانه‌ای می‌رسیم. مثلا فردی که در نزاع میان دو نفر میانجی شده و با زحمت چاقو را از دست ضارب گرفته و ضارب فرار کرده و او با چاقوی خونین در دست، در صحنه جرم باقی مانده و مردم و احیانا پلیس فقط همین صحنه را دیده‌اند، با این منطق چنین فردی محکوم به قصاص است و حق دفاع از خود را ندارد!
 
اصل سی و ششم می‌گوید: «حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد.» بنابراین فرضاً شورای عالی امنیت ملی حکم ادامه حصر خانگی به مدت نامعلوم و مثلا تا زمان توبه آنها را صادر کرده باشد چنین اختیاری نداشته است. 
 
اصل یکصد و شصت و هشتم می‌گوید: «رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد.» 
 
طبق این اصل چنانچه قرار بر محاکمه این دو باشد – که خواست هردوی آنها نیز هست و البته باید همزمان با محاکمه متهمان طرف مقابل ماجرا باشد – محاکمه آنها باید علنی و با حضور هیئت منصفه باشد. 
 
اصل سی و نهم قانون اساسی نیز می‌گوید: «هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.» 
 
این اصل در مورد کسی است که به حکم قانون زندانی شده باشد. در مورد کسی که به طور غیرقانونی ادامه حصر پیدا کرده است، به طریق اولی‌ا هتک حرمت و حیثیت او ممنوع و موجب مجازات است. این در حالی است که در طول چند سال گذشته انواع اتهامات از اتصال به آمریکا و انگلیس و صهیونیسم گرفته تا ضدیت با امام حسین علیه‌السلام و امام خمینی از تریبونهای مختلف به آنها زده شده بدون آنکه آنها امکان سخن گفتن و دفاع از خود داشته باشند. 
 
جناب آقای روحانی  
 
با توجه به مطالب مذکور، جناب‌عالی به عنوان رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی وظیفه سنگینی در پیشگاه خدای متعال و ملت ایران دارید. عده‌ای حیات سیاسی خود را در ادامه وضع موجود می‌دانند و در چنین مواردی که قانون دست آنها را باز گذاشته و راه قانونی هموار است، به جای عمل به تکلیف خود، از مقام رهبری مایه می‌گذارند، در حالی که در چنین مسائلی اساسا نیازی به ورود رهبر گرانقدر نیست، همچنان که اگر مدیریت بحران سال 88 درست و با تدبیر عمل می‌کرد نیازی به ورود ایشان نبود. از ولایت فقیه فقط در مسائل بسیار حیاتی برای اسلام باید هزینه شود نه در چنین مسائلی. 
 
گروهی که احساس می‌شود حسن نیت دارند و مخالف رفع حصرند می‌گویند اگر اینها بدون توبه و عذرخواهی آزاد شوند اقتدار نظام می‌شکند. این هم حرف باطلی است. اولا مگر اقتدار نظام به این است که هیچ منتقدی نداشته باشد؟ مگر حکومت پیامبر(ص) یا علی علیه‌السلام منتقد نداشت؟ ثانیا توبه باید اختیاری و با میل قلبی و در پیشگاه خدا باشد و اگر باید از مردم نیز عذرخواهی کنند سایر متهمان فتنه مانند آقای احمدی‌نژاد و برخی نهادهای حکومتی نیز باید چنین کنند. 
 
این عده گاهی نیز می‌گویند اگر اینها آزاد شوند دوباره آشوب می‌شود. این نیز خیالی بیش نیست. شرایط و هیجان آن دوره از میان رفته و منشأ فتنه هم کنار رفته است. اکثر معترضان نیز با انتخابات 92 به خواسته‌های خود رسیده و انگیزه‌ای ندارند. به فرض محال آقای موسوی اعلامیه هم بدهد کسی همراهی نمی‌کند و خود ایشان هم گفته است می‌خواهم دولت را کمک کنم. 
 
رئیس جمهور محترم 
 
قرائن نشان می‌دهد که به هر دلیلی اراده‌ای برای محاکمه متهمان فتنه 88 و طبعا بازخوانی آن با حضور طرفهای قضیه وجود ندارد و فتنه 88 در ایران حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است که فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت و تحقیق درباره ریشه‌ها و عوامل گوناگون آن را ندارد. لذا پیشنهاد می‌کنم که جناب‌عالی به عنوان رئیس  جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، در اجرای قانون اساسی به تنها راه باقی مانده یعنی آزادی سه محصور مورد نظر عمل نمایید. قانون اساسی برای اجرا کردن است نه یک سند ملی که صرفا در ویترین قرار گیرد. عید غدیر نزدیک است و چه بهتر این کار در این ایام صورت گیرد و وحدت ملی ما که به شدت به آن نیازمندیم بیشتر و استوارتر گردد. بدیهی است که اگر همچنان مسامحه نمایید این قضیه در قالب سؤال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سؤالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد. 
 

                                                              با تقدیم احترام

                                                             علی مطهری


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 17:24 |
 

فرمانده جدید انتظامی شهرستان خوروبیابانک معرفی شد

درآیینی در سالن اجتماعات شهید خسروی شهر خور، با حضور فرمانده انتظامی استان اصفهان، فرمانده جدید انتظامی شهرستان خوروبیابانک معرفی شد.
به گزارش اینا، در این مراسم، حجت الاسلام اکبر ذوالفقاری، امام جمعه خوروبیابانک با بیان این که ایجاد نظم اجتماعی و حفظ امنیت جامعه، از جمله وظایف شبانه روزی نیروی انتظامی است افزود: اقدامهای ارزشمند این دلاورمردان و سربازان وفادار انقلاب، ایجاد امنیت شهروندان، مبارزه با مفاسد اجتماعی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مبارزه با مواد مخدر و سرقت  است.

در ادامه سردار آقاخانی، فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: وفاداری به ولایت فقیه، پاسداری از ارزشها و آرمانهای والای انقلاب اسلامی را  بزرگترین افتخار نیروی انتظامی بوده است.

گفتنی است در پایان مراسم سرگرد فضل الله رحیمی به عنوان فرمانده جدید انتظامی شهرستان خوروبیابانک معرفی و از خدمات سرهنگ دوم نبی الله سواد کوهی قدردانی شد.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه هشتم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 15:41 |
آغاز مجدد مذاکرات، کمتر از 2 هفته دیگر
 عراقچی: ایران علاقه‌ای به تمدید مهلت مذاکرات ندارد/

 
 
یک عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، اعلام کرد که گفت‌وگوهای ایران با گروه ۱+۵ کمتر از دو هفته دیگر در وین یا ژنو از سر گرفته می‌شود و گفت که «اختلافات در خصوص موضوعات مهم هنوز باقی است.»

به گزارش انتخاب ؛ عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن گفت که مذاکرات بعدی هسته‌ای اواسط ماه اکتبر در وین یا ژنو از سر گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: «ما توانستیم در یک فضای سازنده به درک بهتری برسیم، اما اختلافاتی در خصوص موضوعات مهم وجود دارد.»

عباس عراقچی در ادامه گفت که گفت‌وگوهای اخیر در نیویورک پیشرفت اساسی نداشته و ایران علاقه‌ای به تمدید مهلت مذاکرات ندارد.

وی افزود که «اگر قرار است توافقی حاصل شود بهتر است الان انجام شود. تمدید مهلت کاری عبث و دشوار است.»

دور اخیر گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ روز جمعه ۴ مهر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به پایان رسید.

پیش‌تر سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، اعلام کرده بود که طرفین مذاکره در مورد ۹۵ درصد از مسائل توافق کرده‌اند، اما آن ۵ درصد باقی مانده شامل چندین مسئله دشوار است.

موسویان: در مذاکرات اخیر، رباره «حدود ۹۰ درصد متن» توافق شد

حسین موسویان، عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، نیز روز دوشنبه با اشاره به سخنان آقای لاورُف گفت که پیش از مذاکرات نیویورک دو طرف بر روی «حدود ۷۰ درصد متن» توافق کرده بودند و در این مذاکرات، درباره «حدود ۹۰ درصد متن» توافق کرده‌اند.

به گفته موسویان، موارد اختلاف باقیمانده عمدتاً در مورد «محدوده غنی‌سازی» و «روند برداشتن تحریم‌ها» است.

عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ قبول کرده‌اند که ایران خودش سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را تامین کند، افزود: «اینکه ۷ یا ۲۰ سال دیگر این امر محقق شود، چیزی است که چانه‌زنی درباره آن ادامه دارد.»

حسین موسویان در عین حال گفت که قدرت‌های بزرگ باید بپذیرند که سانتریفیوژهای کنونی نسل اول ایران با سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین شوند و ایران در یک دوره ۱۰ ساله سوخت نیروگاه بوشهر را با نسل جدید سانتریفیوژهایش تأمین کند.

سخنان موسویان در حالی بیان می‌شود که براساس گزارش‌ها، ایران پیشنهاد تازه‌ای دریافت کرده‌است که بر اساس آن به جای کاستن از سانتریفیوژهای خود -که از اختلافات اساسی میان طرف‌ها به شمار می‌رود- اتصالات تزریق اورانیوم به آنها را قطع کند.

موسویان همچنین گفت که در مذاکرات نیویورک، هیأت آمریکایی بیشترین وقت و انرژی را صرف کرد، تا شاید طرفین به توافق برسند.

 


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه هفتم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 16:45 |
دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در نیویورک
وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و عربستان سعودي امروز در نيويورك ديدار و طي آن پيرامون آخرين تحولات منطقه اي و بين المللي و مناسبات دو جانبه گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و عربستان سعودي امروز در نيويورك ديدار كردند و طي آن پيرامون آخرين تحولات منطقه اي و بين المللي و مناسبات دو جانبه گفتگو و تبادل نظر نمودند.

دو طرف در اين ديدار افزايش تبادل نظر و تماس في مابين را مثبت ارزيابي كردند.

محمدجوادظريف و سعود الفيصل همكاري و همبستگي هرچه بيشتر جهان اسلام براي گذار از دوران كنوني و حل مسائل و معضلات كه وجهه و تصوير اسلام و مسلمانان را هدف قرار داده است، ضروري برشمردند.

ظريف با خطير خواندن شرايط جاري در منطقه و تهديدات و تحركاتي كه با هدف ايجاد تفرقه و كينه جويي در جهان اسلام صورت مي گيرد، سياست و راهبرد دولت جمهوري اسلامي ايران در خصوص همسايگان و منطقه را تشريح كرد و اظهار داشت: دولت ايران معتقد به همكاري و دوستي با همه كشورهاي منطقه است و براي همكاري بايد اعتماد في مابين هرچه بيشتر تقويت شود.

 وی تاكيد كرد :امروز فرصت ها و تهديدات مشترك داريم و حل مسائل و نگاه به آينده به نفع همه منطقه است.

دكتر ظريف تصريح کرد: بايد سم تفرقه و افراطي گري را بي اثر نمائيم.

وزير امور خارجه عربستان نيز با تشريح ديدگاههاي كشورش نسبت به سابقه و روند مناسبات في مابين خاطر نشان ساخت ايران يك ملت و تمدن بزرگ است و دو كشور به هم نياز داريم و همكاري با يكديگر در جهت منافع اسلام خواهد بود.

در اين ديدار همچنين دو طرف پيرامون برخي موضوعات بامورد علاقه تبادل نظر کردند.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 8:16 |
چشم میرحسین موسوی جراحی شد
 فرارو: میرحسین موسوی، روز شنبه ۲۹ شهريورماه به يک مرکز پزشکی تخصصی منتقل شد و مورد عمل جراحی چشم قرار گرفت.

بر اساس این گزارش عمل جراحی توسط پزشک معتمد دولت و خانواده موسوی صورت گرفته و موفقیت آمیز بوده است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 16:35 |
 

حجاج داعش برای فتح عربستان می روند

گروه تروریستی داعش وعده داده است، عید قربان به عربستان سعودی حمله کند. بر این اساس، اطلاعات
 
لازم درباره داعش از سوی قطر و حمایت امنیتی و نظامی توسط مصر و اردن فراهم می‌شود.
 

به گزارش پرس تی وی سایت خبری سوریه الان در این رابطه نوشت: صدها نفر با تابعیت‌های گوناگون به بهانه حج به عربستان خواهند رفت. عوامل غیرفعال القاعده در کشور عربستان تامین پول و اسلحه را به عهده خواهند گرفت و عملیات مسلحانه داعش در این کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش این تارنمای خبری، سقوط عربستان برای امریکا و دیگر کشورهای غربی بسیار سخت خواهد بود؛ از این رو، کنفرانس جده برای بررسی موضوع سوریه تشکیل شده و چند کشور عرب موظف هستند عربستان را برای ممانعت از حمله داعش یاری کنند.

افزون بر این اقدامات لازم برای جلوگیری از نقل و انتقال مبالغ مالی هنگفت در بانک‌های اماراتی که از فروش نفت سرقت شده‌ی عراق و سوریه توسط داعش به دست می‌آید، صورت می‌گیرد.

داعش ماه ژوئن پس از سوریه، عراق را آماج حملات خود قرار داد و به سرعت بخش‌هایی از مناطق مرزی بین این دو کشور را تصرف کرد.

گفتنی است مقامات ارشدِ عراق، عربستان سعودی و قطر را برای بحران امنیتی به وجود آمده و گسترش تروریسم در کشورشان مورد انتقاد قرار داده‌اند و ریاض را به عنوان یکی از حامیان اصلی تروریسم جهانی محکوم کرده‌اند.

دولت عراق همچنین به اطلاع بان کی مون دبیرکل سازمان ملل رسانده است که ریاض باید برای موج اخیر حملات تروریستی که جان افراد بسیاری را در عراق گرفته‌اند مسئول شناخته شود.

تروریست‌های داعش در مناطقی که به تصرف خود درآورده‌اند دست به جنایات شنیعی زده‌اند و تعداد بسیاری از غیرنظامیان و نیروهای ارتش را اعدام کرده‌اند.

بر پایه گزارش‌ها، تروریست‌های تکفیری با سازمان جاسوسی عربستان سعودی مرتبط هستند و به طور غیر مستقیم از سوی رژیم اسرائیل حمایت می‌شوند.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در پنجشنبه ششم شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 12:57 |
گزینه های ریاست بر صدا و سیما
این روزها عزت‌الله ضرغامی به هیچ‌کسی کار ندارد. از کنار انتقادها و حتی «کارت‌زرد» مجلس، با خنده می‌گذرد و نسبت به کمبود بودجه هم گلایه‌ای نمی‌کند. او این روزها در حال جمع کردن وسایلش از اتاقش در طبقه پنجم ساختمان شیشه‌ای است و می‌داند به‌زودی - شاید کمتر از سه ماه دیگر- صندلی ریاستش را در اتاقی که کمتر خبرنگاری به آن راه یافته، ترک می‌کند و آن را به جانشینی می‌سپارد که گمانه‌زنی‌های بسیاری بر سر نام او وجود دارد.

ضرغامی تنها مدیر از میان چهارمدیر قبلی رسانه ملی در ۳۵سال گذشته است که نه‌تنها دوره رسمی ریاستش را به پایان برده که یک‌دوره پنج‌ساله را که تمدید آن تنها با دستور مقام‌معظم‌رهبری ممکن بود پشت‌سر گذاشته است. با این‌حال براساس قانون، آبان‌ماه باید پست سازمانی خود را ترک کند. همین هم دلیلی است تا بازار گمانه‌زنی برای ساکن بعدی ساختمان شیشه‌ای جام‌جم که از یک‌سال پیش آغاز شده، شدت بگیرد. در طول یک‌سال گذشته مهم‌ترین گزینه‌های ریاست سازمان صداوسیما نام‌هایی چون غلامعلی حدادعادل، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، علی دارابی، محمدحسین صفارهرندی، محمدباقر قالیباف، محمدرضا مخبردزفولی، رمضان شجاعی‌کیاسری و محمد سرافراز بوده است.

نامزدهایی که هیچ منبع رسمی‌ای، ریاست هیچ‌کدام از آنان را تایید نکرده؛ هرچند برخی از آنها خودشان حضورشان را تکذیب کردند. یکی از این گزینه‌ها عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور بود که دوشنبه سوم شهریور در دیداری غیررسمی آن را رد کرد. رحمانی‌فضلی پیش از ورود به دولت یازدهم چندین سال معاونت سیاسی سازمان را برعهده داشت و با روابط حاکم بر سازمان صداوسیما کاملا آشنا است. اما وزیر کشور در حاشیه دیدار با حجت الاسلام سیدمحمد سعیدی، امام‌جمعه قم درخصوص انتخاب‌شدنش به‌عنوان رییس سازمان صداوسیما گفت: «این مساله شایعه بوده و صحت ندارد.»اما در میان گزینه‌های موجود به‌نظر می‌رسد؛ یکی بیشتر از بقیه شانس حضور در سازمان صداوسیما را داشته باشد.

برخی اخبار غیررسمی، حاکی از آن است که جابه‌جایی درون‌سازمانی رخ خواهد داد و شانس «محمد سرافراز» برای ریاست رسانه ملی بیشتر از بقیه کسانی است که نامشان منتشر شده است. او حتی از رمضان شجاعی‌کیاسری، نماینده شورای نظارت بر سازمان صداوسیما که گفته برنامه‌هایش را هم چیده است؛ حضورش قطعی‌تر به نظرمی‌آید. نام معاون برون‌مرزی صداوسیما و رییس شبکه «پرس‌تی‌وی» درحالی به‌عنوان گزینه جدی ریاست سازمان صداوسیما مطرح می‌شود که سرفراز مانند ضرغامی از درون خانواده صداوسیما و از بدنه این سازمان محسوب می‌شود. وی که به دوزبان انگلیسی و عربی تسلط دارد؛ نقشی اثرگذار در رسانه‌ای‌کردن مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل داشته است. او علاوه بر«پرس‌تی‌وی» در مدیریت شبکه «هیسپان‌تی‌وی» هم نقش داشته و تلاش می‌کند تا این شبکه را نیز قدرتمند کند.

وی هم‌اکنون با حکم‌ مقام‌معظم‌رهبری عضو «شورایعالی فضای مجازی» است. البته شنیده‌هایی از جلسه تودیع او در بخش برون‌مرزی صداوسیما حکایت دارند که احتمال نشستن او بر صندلی ضرغامی را تقویت می‌کند.

محمدحسین صفارهرندی نیز به‌عنوان دیگر گزینه ریاست صداوسیما نام برده شده، گزینه‌ای که البته با جدی‌ترشدن برخی گزینه‌ها، احتمال حضورش کمرنگ‌تر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی دولت احمدی‌نژاد سابقه کار رسانه‌ای با روزنامه «کیهان» را دارد. صفارهرندی از نیمه دولت نهم جزو منتقدان محموداحمدی‌نژاد شد، هرچند در جریان اعتراض به انتصاب مشایی به‌عنوان معاون اولی رییس‌جمهور و اصرار احمدی‌نژاد در ابقای مشایی در این منصب، به‌نشانه اعتراض، هیات دولت را ترک کرد که مورد غضب احمدی‌نژاد قرار گرفت. او درحالی‌که تنها ۱۱روز تا تشکیل دولت دهم باقی مانده بود؛ از وزارت ارشاد برکنار شد؛ تصمیمی که بلافاصله به‌دلیل ازرسمیت‌افتادن دولت از حدنصاب پس گرفته شد. صفارهرندی بعد از وزارت، مشاور فرهنگی فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

اما علی دارابی، معاون سیما و قائم‌مقام رییس صداوسیما نیز از جمله گزینه‌های احتمالی است که در کارنامه‌اش بیشتر سوابق سیاسی به چشم می‌خورد تا سوابق فرهنگی و هنری. او نزدیکی فکری زیادی با جمعیت ایثارگران دارد و در سال‌های گذشته از او به‌عنوان یکی از منتقدان احمدی‌نژاد نام برده شده. دارابی شاید به‌نوعی نزدیکترین گزینه به ضرغامی باشد و مانند سرافراز، حضورش در جام‌جم، جابه‌جایی درون سازمانی قلمداد شود.

او که بیشتر با کتاب «جریان‌شناسی سیاسی ایران» معرفی شده و تحصیلاتش در زمینه علوم سیاسی بوده است با یک‌جهش به‌جای میرباقری قرار گرفت و نفر دوم سازمان شد. در دوره او چندین سریال الف ویژه از جمله سریال کلاه‌پهلوی و سرزمین کهن ساخته شد که البته سرزمین کهن با مشکلاتی روبه‌رو شد. او البته به‌عنوان معاون سیما و کسی که هزینه‌های این سریال را تایید کرده بود دفاعی از این سریال نداشت و ادامه آن را متوقف کرد. هرچند که، دارابی دفاع تمام‌قدی از مجموعه ماه رمضانی ماه عسل داشت و شخصا از آن دیدن کرد.

از سوی دیگر، عده‌ای هم از محمدرضا مخبردزفولی به‌عنوان گزینه‌ احتمالی ریاست صداوسیما نام می‌برند. هر چند وی در حوزه علوم انسانی تحصیل نکرده اما فعالیت زیادی در عرصه فرهنگ دارد. حضورش از سال ۱۳۸۴ به عنوان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی باعث شده که این دامپزشک و چهره‌ماندگار این رشته، وجهه‌ای فرهنگی یابد. البته باید به تحصیلات او در ادبیات عرب ، منطق و فلسفه هم اشاره کرد. مخبر دزفولی چندی‌پیش از ساختار مناظرات انتخاباتی سال ۸۸ و ۹۲ تعریف و بیان کرده بود که دنیا می‌تواند از این الگوی مناظره الگو‌برداری کند.

البته در کنار این گزینه‌ها یک‌نام دیگر هم این روزها در صداوسیما شنیده می‌شود. آن هم کسی نیست جز سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی. این روزها ابوترابی‌فرد در برنامه‌های صداوسیما و خود جام‌جم، حضور فعال دارد و به‌نظر می‌رسد او یکی از گزینه‌های احتمالی است که به بررسی امور پرداخته است. ابوترابی‌فرد، برادر علی‌اکبر ابوترابی‌فرد، نماینده آزاده مجلس است. او نماینده مردم قزوین و آبیک در ششمین، هفتمین و هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی بوده و هم‌اکنون نماینده تهران، ری و اسلامشهر در نهمین دوره مجلس شواری اسلامی است.

با این همه گزینه اما آنچه مسلم است اینکه تودیع و معارفه ضرغامی با جانشینش تا ۱۵ آبان در جام جم انجام می‌شود. او آن قدر به این حکم اطمینان دارد که آخرین برنامه افق رسانه را روز سه‌شنبه ۴ شهریور در جام جم برگزار کرد و برنامه دیگر این افق را به مدیر بعدی سپرد. او در این برنامه البته از دوران ۱۰‌ساله ریاستش بار دیگر دفاع و اعلام کرد که کتاب ده ساله مدیرتش بر صدا و سیما را همزمان با تودیع و معارفه‌اش در اختیار مدیران قرار می‌دهد تا به گفته خودش راهکاری باشد برای اداره ۱۰ سال آینده این سازمان پرحاشیه. البته او به نظر می‌رسد که دورخیز خود را از همین حالا برای ۱۰ سال آینده که در قرن بعدی یعنی بعد از سال ۱۴۰۰ خواهد بود انجام داده است و گفته بعد از مدیر بعدی قصد دارد بار دیگر بر سازمان صدا و سیما مدیریت کند. ضرغامی که در این مدت، در رسانه ملی سر مخالفت با دولت یازدهم داشت دست به سمت دولت دراز کرده و گفت: «موفقیت دولت، موفقیت نظام است.»

حالا باز باید یکی، دوماه منتظر ماند تا سرانجام مشخص شود که چه‌کسی قرار است میراث‌دار دوره ۱۰ساله عزت‌الله ضرغامی در سازمان صداوسیما شود.
منبع: شرق


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 9:12 |
روحانی در واکنش به امکان سقوط دو شهر مقدس عراق:
یک روز خبر آوردند که امکان سقوط شهرهای کربلا و نجف وجود دارد، رئیس جمهور در آن جلسه گفت این
شهرها خط قرمز ما است و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد هیچ محدودیتی در عملیات وجود نخواهد داشت

 وزیر کشور گفت: «یک روز خبر آوردند که امکان سقوط شهرهای کربلا و نجف وجود دارد، رئیس جمهور در آن جلسه گفت این شهرها خط قرمز ما است و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد هیچ محدودیتی در عملیات وجود نخواهد داشت».

به گزارش «انتخاب»، رحمانی فضلی با بیان اینکه مسئله عراق برای جمهوری اسلامی ایران یک موضوع بسیار مهم است، اظهار کرد: ما در این مسئله حضور به موقعی داشتیم و روزهایی بود که نگران سقوط شهرهای زیارتی و عتبات عالیات بودیم چون 6 لشکر تسلیم شده و اختلافات سیاسی در عراق و فشارهای بین المللی نیز زیاد بود و این تنها ایران و حزب الله لبنان بود که از دولت عراق حمایت کرد.

وی تاکید کرد: اعتقاد راسخ و ایمان و در کنار آن رهبری مدبرانه و هوشمندانه است که در شرایط سخت به انسان پایداری می‌دهد.

وزیر کشور به راهبردهای مهم جمهوری اسلامی در کمک به ملت مسلمان عراق اشاره کرد که منجر به آزادی برخی استان های اشغال شده توسط تروریست‌ها و عقب نشینی آنها شده و در این زمینه گفت: تصمیم گیری‌های کلان با رهبری است اما تصمیم گیری‌های عملیاتی با شورای امنیت ملی است که رئیس جمهور ریاست آن را برعهده دارد.

رحمانی فضلی گفت: تصمیماتی در برخی امور گرفته می‌شد که بجز تدبیر، شجاعت و خلوص رهبری نمی‌توانست این تصمیمات را پشتیبانی کند. یک روز خبر آوردند که امکان سقوط شهرهای کربلا و نجف وجود دارد. رئیس جمهور در آن جلسه گفت این شهرها خط قرمز ما است و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد هیچ محدودیتی در عملیات وجود نخواهد داشت.

وی این تصمیم رئیس جمهور را مهم و شجاعانه دانست و اضافه کرد: اخیرا که داعش به کردستان عراق حمله کرد مسئولان کردستان درخواست کمک از ایران داشتند و جمهوری اسلامی علاوه بر ارائه مشاوره، نیروهای آنان را ساماندهی کرد.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 11:55 |
 

آغاز جلسه علنی مجلس برای استیضاح وزیر علوم

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای استیضاح وزیر علوم دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، نمایندگان قرار است در جلسه علنی صبح امروز طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم را به عنوان اولین وزیر استیضاحی دولت یازدهم مورد بررسی قرار دهند.

با نواختن زنگ جلسه علنی امروز توسط علی لاریجانی استیضاح وزیر علوم به عنوان دستور کار جلسه امروز عنوان شد.

فرجی دانا در جلسه امروز حضور یافته است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۳ و ساعت 8:57 |
 

7 زن خطرناک داعش را بشناسید: از ام حارثه تا ام مقداد

برخی زنان در میان تروریست های داعشی دست کمی از مردان این گروه در سنگدلی و وحشیگری ندارند.

جام جم آنلاین: پایگاه خبری الحدث پرس عراق 7 زن خطرناک داعشی را که در جهان عرب معروفیتی دارند و نقش بارزی در تشکیلات گروه داعش دارند معرفی کرده است.

این 7 زن را بشناسید:

1-دوقلوهای انگلیسی:

سلمی و زهره سومالی الاصل هستند و تبعه انگلستان. این دو زن در ماه گذشته میلادی به سوریه منتقل شدند تا به داعش بپیوندند و همزمان با به دست گرفتن سلاح، به مردان داعش خدمات جنسی ارائه دهند. یکی از این دو نام ام جعفر را به خود نهاده است و گفته می شود به لقب خود (دوقلوهای تروریست) افتخار می کنند.

روزنامه دیلی میل انگلستان نیز در خبری نوشته است که دوقلوها تعهد داده اند که به انگلستان بازنگردند و آموزش کامل استفاده از نارنجک و تیراندازی با کلاشینکوف را گذرانده اند.

2-ام مقداد:

این زن به امیر زنان داعش معروف است. مسئول سربازگیری از زنان و دختران جوان در استان الانبار عراق است و تابعیتی عربستانی دارد. وی 45 ساله است و در ‍ژانویه گذشته یک بار دستگیر شده بود.

3-ام مهاجر:

به عنوان مسئول گردان «الخنساء» در رقه سوریه شناخته می شود که شامل 60 زن مسلح می شود. ام مهاجر تابعیت تونسی دارد و با همسرش به سوریه برای پیوستن به داعش رفت. همچنین این زوج دختران خود را به عقد نکاح اعضای داعش در آورده اند.

زنان این گردان، با پوشیه مشکی بر صورتشان و حمل سلاحهای کشنده معروفند.

یکی از شرایط پیوستن به گردان زنان داعشی، سن بالای 18 و پایین تر از 25 سال است.

4- ندی القحطانی:

اولین زن عربستانی است که به همراه برادرش که یکی از اعضای فعال داعش است به این گروه ملحق شد و نام خود را ام جلیبیب گذاشت. او همسرش را طلاق داده و کودکانش را رها کرده است. بر این باور است که اکثر مردان بی عرضه اند و به عنوان اولین زن داعشی برای انجام عملیات انتحاری اعلام آمادگی کرده است.

ام جلیبیب ارتش آزاد سوریه (گروه دیگر مخالف اسد) را متهم به هدف قرار دادن داعشی ها در تل رفعت کرده است و از آنها نفرت دارد.

5-ام لیث:

این زن، مهاجری انگلیسی است که کسی نام واقعی او را نمی داند اما نام ام لیث را برگزیده است. او دائما زنان غربی را به پیوستن به داعش تشویق می کند و گفته است زنان برای ادای تکلیف خود در جهاد نکاح نباید گوش بدهند که دنیا درباره آنها چه می گوید.

6-ام حارثه:

شبکه العربیه گزارش داده است که ام حارثه دوست نزدیک ام لیث است. صفحات فعالی در شبکه های اجتماعی دارد و به انگلیسی می نویسد. ضمنا عضو گردان «الخنساء» هم هست. دائما تصاویر پیروزی های داعش در سوریه را منتشر می کند. از جمله تصاویر منتشر شده به دست او سر بریده سربازان سوریه در عید فطر است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۳ و ساعت 9:2 |
 

در همین چارچوب آمانو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار خواهد کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب تلاش‌ها برای پیشبرد گفت‌وگو و همکاری‌ها بین ایران و آژانس وارد تهران شد.

 

به گزارش ایسنا، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شنبه‌شب با استقبال رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس وارد تهران شد و قرار است فردا (یک‌شنبه) 26 مرداد ماه (17 اوت 2014) ملاقات‌هایی را با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

 

در همین چارچوب آمانو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار خواهد کرد.

 

آخرین دور از همکاری‌های فنی و کارشناسی ایران و آژانس در راستای "چارچوبی برای همکاری" که قرار است تا سوم شهریور ماه به اجرا در آید، با توجه به برخی اختلاف‌نظرها میان دو طرف درباره نحوه همکاری‌های متقابل هنوز به اجرا در نیامده است.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین سفرش به وین و در حاشیه مذاکرات هسته‌ای با یوکیا آمانو دیدار و مواضع کشورمان درباره چگونگی ادامه همکاری‌ها برای رفع ابهامات و سوالات باقی مانده به ویژه موضوعات مربوط به ابعاد احتمالی نظامی و مطالعات ادعایی را مطرح کرد.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۳ و ساعت 8:30 |
 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آقای مهندس محمد سعیدی کیا را برای یک دوره پنج ساله به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند.
حکم رهبر انقلاب برای سعیدی کیا

به گزارش افکارنیوز ، متن حکم رهبر انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب آقای مهندس محمّد سعیدی کیا دام توفیقه

با انقضاء مدت مسئولیت تمدید شده‌ی جناب آقای مهندس محمّد فروزنده در بنیاد مستضعفان و با تشکر و تقدیر فراوان از زحمات و تلاشهای مستمر و ارزشمند ایشان در انسجام و انضباط و اصلاح آن بنیاد و ارتقاء بهره‌وری و ظرفیت آن در طول پانزده سال گذشته، جنابعالی را برای مدت پنج سال به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب می‌کنم.

امیدوارم با تعهد و مدیریت و امانت و پشتکاری که در جنابعالی مشهود است، بتوانید با حفظ و استفاده بهینه از این مجموعه و بهره‌گیری از تمامی توان و امکانات موجود که متعلق به بیت المال کشور است، در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و دستور العملهای ابلاغی در خدمت بایسته و شایسته به محرومان و مستضعفان و ارتقاء سطح زندگی مادّی و معنوی آنان و تحقق اهداف عالیه بنیاد موفق باشید و توفیق الهی شامل حال شما باشد.

سیّد علی خامنه‌ای

۳۱/ تیر/ ۱۳۹۳


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه یکم مرداد ۱۳۹۳ و ساعت 11:29 |
 

۶ گزینه نهایی ریاست صدا و سیما مشخص شدند.


آفتاب: به گزارش یک منبع آگاه که در جریان انتخاب رییس آینده صدا وسیما قرار دارد به خبرنگار پیام نو  گفت:  از آقایان دکتر غلامعلی حدادعادل، دکتر محمد حسینی(وزیر ارشاد دولت احمدی نژاد) محمد حسین صفار هرندی، دکتر محمد سرافراز(معاون برون مرزی صدا وسیما) دکتر علی دارابی(قائم مقام فعلی سازمان) و دکتر سید رمضان شجاعی کیاسری نماینده فعلی مجلس  ۶ گزینه نهایی برای ریاست سازمان صدا وسیما هستند.

 وی افزود قرار است که این ۶ نفر در چند هفته آینده برنامه هایشان را برای اداره صدا وسیما ارائه کنند و در آبان ماه ریاست جدید سازمان صدا وسیما از بین آنها انتخاب می شود.

این منبع آگاه  گفت: برخی گزینه های مطرح شده  در رسانه ها مثل دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور جزو گزینه های مورد نظر برای ریاست سازمان صدا وسیما نیستند و تاکنون برنامه ای هم از وی خواسته نشده است.

عزت الله ضرغامی رییس فعلی  سازمان صدا وسیما پیشتر گفته بود که تا پایان آبان ماه از صدا و سیما می رود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 15:23 |
600 کودک یتیم شیعه در پناه آستان قدس حسینی هستند
 
به گزارش شیعه آنلاین، سید "جمال الدین شهرستانی" مدیر روابط عمومی آستان مقدس حسینی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار شیعه آنلاین گفت: در بحران فعلی عراق، بسیاری از شیعیانی که در مناطق ناامن زندگی می کردند به شهر کربلاي معلي هجرت کرده اند و جا و مکاني براي سکونت و زندگي ندارند.

وي در ادامه گفت: بر همين اساس آستان مقدس حسینی دست به کار شده و تا به اين لحظه به بیش از 1900 خانوار پناه داده است.

مدیر روابط عمومی آستان مقدس حسینی افزود: متأسفانه از بین خانواده ها، تاکنون بیش از 600 کودک یتیم شیعه شناسایی شده اند. از بین این 600 کودک حدود 100 نفر آنها شیرخوار هستند.

"شهرستانی" همچنين گفت: بحمدالله آستان مقدس حسینی هیچ مشکلی برای پذیرایی محبین اهل بیت علیهم السلام ندارد اما از کمک های مردمی جهت کمک به آوارگان شیعه استقبال می کنیم.

وی در پايان افزود: متأسفانه آمار ایتام شیعه رو به افزایش است، فلذا در این ایام از تمامی شیعیان درخواست داریم که از کمک به ایتام دریغ نکنند. هم اکنون هم خانواده های زیادی هم زير نظر آستان مقدس عباسی (حرم حضرت عباس عليه السلام) هستند. تعداد آن خانوارها هم به 2000 خانوار هم می رسد.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 8:44 |
معنای سفر برادر رئیس جمهور به محل مذاکرات وین چیست؟

 

جمهوری اسلامی نوشت: سفر حسين فريدون، برادر و دستيار ويژه رئيس‌جمهور به وين براي حضور در مذاكرات

وزراي خارجه كشورهاي غربي عضو گروه 1+5 با وزيرخارجه ايران درباره تدوين متن توافق‌نامه نهائي و جامع

هسته‌اي، نشان دهنده پيدايش پيچيدگي در اين مذاكرات است. دستيار ويژه رئيس‌جمهور حامل راهكارهائي

است كه آقاي روحاني براي برطرف شدن موانع موجود بر سر راه مذاكرات و رسيدن به توافق نهائي و جامع در

نظر گرفته است. سفر وزراي خارجه كشورهاي غربي عضو گروه 1+5 به وين نيز با همين هدف صورت گرفته كه

مذاكرات را در سطح سياسي و فراتر از كارشناسي هسته‌اي به نتيجه برسانند.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 9:53 |
 ايرانپور، نماينده مباركه اردوگاه محكومان مواد مخدر را به نايين، خوروبيابانك و اردستان منتقل كنيد

 

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: وجود اردوگاه‌های کاردرمانی و زندان‌ها در مبارکه سبب ایجاد مشکل شده و دلیل اصلی سئوال من از وزیر کشور، پیگیری این مسئله بود. به گزارش اينا به نقل از تسنيم، علی ایرانپور، اظهار کرد: دیروز قرار بود در جلسه‌ای ما میزبان وزیر کشور باشیم و از ایشان سئوال بپرسیم؛ به اشتباه سخنگو کمیسون قضایی اعلام کرده که من از وزیر دادگستری سئوال پرسیدم و از پاسخ ایشان قانع نشدم در صورتی که این‌گونه نبوده است. وی درباره جلسه با وزیر کشور و سئوال از وی بیان کرد: من دیروز در کمیسیون حقوقی از وزیر کشور برای سومین بار دعوت کرده بودم که به مجلس بیاید و به سئوالات نمایندگان پاسخ دهد که متأسفانه او حضور پیدا نکرد و این سئوال مستقیم به صحن علنی رفت. نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سئوال من از وزیر کشور مربوط به بحث توسعه اردوگاه‌های کاردرمانی و زندان‌های محکومان مواد مخدر بود که الآن در اصفهان به صورت متمرکز کل محکومان مواد مخدر اصفهان در شهرستان مبارکه در اردوگاه اسدآباد مستقر می‌شوند که این مسئله سبب بروز مشکلاتی در شهرستان شده است. وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده گفت: متأسفانه هر روز شاهد اعتراض‌‌‌ها و مشکلات متعددی از طرف مردم مبارکه هستیم و آن‌‌ها خواستار انتقال این اردوگاه به شهر دیگری هستند زیرا فضای ناامنی را ایجاد کرده به صورتی که هر روز تعداد زیادی از افراد مراجعه کننده به بیمارستان‌ها به‌خاطر درگیری و نزاع بین محکومان بوده و هم‌چنین دادگاه‌ها با وجود مشکلاتی که از لحاظ کمبود نیرو دارند، باید هر روز به درگیری‌ها و نزاع‌های این افراد رسیدگی کنند. ایرانپور افزود: مردم شهرستان همیشه از طریق جلسات شورا‌های شهر و روستا تأکید دارند این اردوگاه از شهرستان مبارکه خارج شود و به جای دیگری انتقال پیدا کند؛ هم‌چنین وجود این اردوگاه مشکلات زیادی را برای روستا‌های گرکن و اسدآباد ایجاد کرده است. وی با اشاره به دلیل دیگر دعوت از وزیر برای پرسیدن سئوال خاطرنشان کرد: از سوی دیگر دعوت من از وزیر به خاطر پرسیدن این سئوال بود که چقدر معیار‌های جهانی و استاندار ملی در رابطه تعداد محکومان رعایت شده است؟ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما شاهد این هستیم که در اردوگاه اسدآباد بیش از 2 برابر ظرفیت اردوگاه زندانی وجود دارد این مسئله بیانگر این بوده که وزارت کشور، وزارت دادگستری و قوه قضائیه معیار‌های استاندار ملی و جهانی را رعایت نکرده‌اند. وی افزود: وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، مسئول صادرکردن مجوز و تأمین اعتبار معتادان بوده ما هم با دعوت وی خواستار انتقال اردوگاه اسدآباد از شهر مبارکه که یک پایگاه صنعتی و ملی است به شهر دیگری بودیم هم‌چنین خواستار بهبود وضعیت اردوگاه‌ها هستیم. ایرانپور خاطرنشان کرد: من نمی‌دانم چرا این اردوگاه را به یکی از مناطق کویری شرق اصفهان مثل خور و بیابانک، نايین و اردستان نمی‌برند که مناطق کویری هستند و از نظر جلوگیری از فرار زندانیان بهتر از مبارکه است. وی خاطرنشان : در دوره‌های مختلف زمانی این امر از طرف ما در استان پیگیری شده اما هیچ یک از مسئولان کاری برای مشکلات این اردوگاه نکرده‌اند این درحالی است که ما دیدار‌هایی را هم با ریاست کل زندان‌های استان در دو دوره مختلف داشتیم اما متأسفانه جوابی گرفته نشده است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 10:16 |
 

نگارش متن توافق مشترک جامع آغاز شد/

 

احتمال سفر جان کری به وین

  سیدعباس عراقچی و هلگا اشمید معاونین وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کار نگارش متن مشترک جامع توافق هسته‌ای را آغاز کردند. از سوی دیگر روزنامه روزنامه لس آنجلس تایمز از احتمال سفر جان کری به وین خبرداد.

به گزارش آخرین، کار نگارش متن توافق جامع هسته‌ای در حالی از ساعت ۱۵ به وقت محلی در سومین روز از ششمین مرحله مذاکرات هسته‌ای وین آغاز شده است که پیشتر قرار بود عراقچی و اشمید از صبح امروز (جمعه) کار نگارش متن را آغاز کنند، اما به توافق دو طرف به خاطر انجام رایزنی‌های دوجانبه و داخلی، این اقدام برای ساعاتی به تعویق افتاد.

قبل از برگزاری نشست دوجانبه عراقچی و اشمید به منظور نگارش متن مشترک توافق جامع، معاونین وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در نشست دو جانبه ای در هتل کوبورگ وین، با یکدیگر به رایزنی پرداختند که این گفت‌وگو نزدیک به دو ساعت به طول انجامید.

گفتنی است صبح امروز سید عباس عراقچی عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای، در نشست خبری خود با بیان اینکه فعلا برای ارزیابی از مواضع طرفین گفتگوها ادامه دارد ابراز امیدواری کرد از صبح امروز کار نگارش متن توافق در سطح معاون وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون برگزار شود.

 
عضو تیم مذاکره کننده که در جمع خبرنگاران سخن می گفت در پاسخ به سوالی درباره اختلافات بر سر متن نگارش گفت: پرانتزها همه سرجای خودش هست، ما متنی را الان آماده کرده‌ایم در جلسه گذشته که تقریبا تمام مفادش مورد اختلاف بوده است هنوز کار بسیاری دارد که به هم نزدیک شویم. از جمعه دوباره اینکار را شروع خواهیم کرد.
 
عراقچی با بیان اینکه در این جلسات بحث بر روی مفاهیم کلی و متن توافق صورت می گیرد، اضافه کرد: تمام تلاش ما این است از این فرصتی که تا 20 جولای باقی مانده است کمال استفاده را انجام دهیم و بتوانیم هم به لحاظ کلی روی بحث هایی که اختلاف داریم به یک تفاهم برسیم و بعد این تفاهم را روی کاغذ بیاوریم، عبارات و ادبیات مناسب را پیدا و روی ان توافق کنیم و در نهایتا به یک متنی که مورد توافق باشد برسیم و توافق نهایی را تشکیل بدهد.
 
معاون وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود درباره این گفته خود که ایران در توافق محدودیت هایی را خواهد پذیرفت با اشاره به اینکه گفته او ناظر بر توافق ژنو است اضافه کرد: مجموعه اقداماتی که ایران برای اعتمادسازی انجام می‌دهیم حتما شامل یک سری محدویت‌هایی خواهد بود که می‌پذیریم در برنامه خودمان.
 
عراقچی گفت: همانطور که توافق ژنو اشاره کرده است اصل غنی سازی ایران ادامه پیدا خواهد کرد، ولی با یک سری محدودیت‌های مورد توافق دوجانبه و برای یک دوره زمانی مشخص.این کاملا قطعی است که اگر هر محدودیتی را در هر قسمتی از برنامه‌های خودمان به منظور اعتماد سازی قبول کنیم این یک محدودیت موقتی و دارای دوره زمانی خواهد بود و هیچ چیزی برای ابد پذیرفته نخواهد شد.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده در ادامه درباره اخبار منتشر شده درباره پذیرش کاهش تعداد سانتریفیوژها گفت: درباره تعداد سانتریفیوژها نباید به گمانه زنی‌های رسانه ای توجه کرد. تمام اعداد و ارقامی که درخصوص سانتریفیوژها اعلام می‌شود ساخته و پرداخته ذهن برخی از رسانه‌های خارجی و افرادی است که با نیات خاص این کار را انجام می‌دهند.
 
وی با تاکید بر اینکه هدف آنها، آلوده کردن فضای مذاکرات هسته‌ای و ایجاد اضطراب و تنش است، گفت که نباید به آن توجه شود.
 
این سخنان عراقچی در حالی مطرح می شود که خبرگزاری رویترز ساعاتی قبل به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد ایران در این دور از مذاکرات سطح پیشنهادهای خود را در باره تعداد سانتریفوژها کاهش داده است. 
 
رویترز ضمن اعلام این خبر به نقل از یک منبع دیپلماتیک ادعا کرد با وجود برخی تحرکات از سوی ایران هنوز دستیابی به توافق تا 20 جولای آسان نیست چرا که دولت‌های غربی خواستار سازش بیش‌تر از سوی ایران هستند. 
 
در همین حال عباس عراقچی با بیان اینکه هنوز زود است درباره حصول توافق قضاوت صورت گیرد گفت: امیدواری وجود دارد اما خوش بینی به نیات طرف مقابل وجود ندارد.
 
وی افزود: این خودش یکی از موانع مذاکرات است که ما در یک فضای به اصطلاح همراه با اعتماد مذاکره نمی‌کنیم، برای همین این کار را سخت‌تر می‌کند.
 
احتمال حضور جان کری در وین
از سوی دیگر روزنامه روزنامه لس آنجلس تایمز از احتمال سفر جان کری به وین خبرداد.
 
بر اساس این خبر، احتمال دارد علاوه بر جان کری، وزرای خارجه آلمان، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین نیز برای شرکت در مذاکرات به وین سفر کنند.
 
در همین حال جان کری دیروز در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست مدعی شد اگر در این دور از مذاکرات توافقی صورت نگیرد ایران مسئول آن خواهد بود.
 
از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز قبل از عزیمت به وین در پیامی ویدئویی که به زبان انگلیسی منتشر شده است، خطاب به طرف های مذاکره کننده گفت: وقت کشی به امید گرفتن امتیاز از ایران در لحظات آخر مذاکرات اتمی، نمی تواند نتیجه ای بهتر از سال 84 داشته باشد.
 
رسانه های آمریکایی ضمن اشاره به به مقاله جان کری در واشنگتن پست و پیام ویدئویی محمد جواد ظریف اظهار نظر و تحلیل های متفاوتی را مطرح می کنند. برخی از دشواری و سرسختی دو طرف سخن می گویند و برخی دیگر از تلاش دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی خبر می دهند.
 
گفتنی است، دومین روز مذاکرات با نشست عمومی هیات‌های ایران و 1+5 به سرپرستی اشتون و ظریف در مقر سازمان ملل در وین آغاز و سپس با مذاکرات دو جانبه میان معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در هتل کوبورگ وین محل اقامت هیات‌های مذاکره کننده ادامه یافت. 
 
ویلیام برنز‏، معاون وزیر خارجه آمریکا که از مذاکرات وین 5 به طور رسمی به مذاکرات پیوست در این دور نیز حضور دارد اما وی صرفا در مذاکرات دو یا سه جانبه شرکت می‌کند و در نشست عمومی حضور نداشته است.
 
هم‌چنین عصر روز پنجشنبه (12 تیر) معاونان وزیران خارجه ایران به ترتیب با نمایندگان سه کشور اروپایی و سپس روسیه دیدار و گفت‌وگو کردند.
 
ششمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 از 11 تا 29 تیرماه ادامه خواهد داشت.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در سه شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 17:56 |
گزارش ویژه؛
 

درباره گروه تروریستی داعش چه می‌دانید؟ داعش چرا و چگونه متولد شد؟ حامیان اصلی این گروه چه کسانی هستند؟ چگونه داعش به قدرتمندترین و ثروتمندترین گروه تروریستی تبدیل شد؟ برای آشنایی با ریشه‌های شکل‌گیری این گروه با گزارش ویژه مشرق همراه شوید.

 دولت اسلامی عراق و شام (ISIS) یا همان "داعش" - که بتازگی مجازات سنگینی هم برای به‌کار بردن آن وضع کرده‌اند و به نام "دولت اسلامی" تغییر نام داده‌اند، خود را گروهی جهادی سنی معرفی می‌کند که به دنبال ایجاد یک حکومت و دولت چندملیتی اسلامی مبتنی بر شریعت است. این گروه، انشعاب و باقی‌مانده القاعده عراق است که طی حمله آمریکا برای سرنگونی صدام به عراق پدید آمد و ناآرامی و هرج و مرج شکل گرفته پس از آن، بستر مناسبی را برای جنگ چریکی علیه نیروهای ائتلاف و متحدان داخلی آنها شکل داد.

داعش؛ فرزند نامشروع تفرقه+تصاویر و فیلم///ویرایش///

دستگاه تبلیغاتی قوی داعش سالانه گزارشی از عملیات‌‌ها و جزئیات اقدامات این گروه را منتشر می‌کندادامه مطلب
درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 12:8 |
 

این اعلامیه داعش که در نخستین روز ماه مبارک رمضان منتشر شده می تواند موجی از درگیری ها را در بین گروه های تندرو بوجود آورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیلی میل نوشت: گروه تروریستی داعش که شکل گیری خلافت اسلامی خود را در مناطقی از خاورمیانه اعلام کرده است، طرح آینده ی سرزمین خود را منتشر کرده که تا افغانستان و اروپا امتداد دارد !

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، با اعلام خبر تشکیل خلافت اسلامی، داعش از مسلمانان سراسر جهان خواسته تا با ابوبکر البغدادی به عنوان خلیفه بیعت کنند.

این اعلامیه داعش که در نخستین روز ماه مبارک رمضان منتشر شده می تواند موجی از درگیری ها را در بین گروه های تندرو بوجود آورد.

ابومحمد عدنانی سخنگوی داعش گفت: مشروعیت تمام امارت ها، دولت ها و سازمان ها با توسعه ی سرزمین خلیفه و رسیدن ارتش ما به مناطقشان از بین می رود.

وی افزود: به خلیفه خود گوش کنید و از او اطاعت کنید. از دولت ما که روز به روز رشد خواهد کرد، حمایت کنید!

براساس این گزارش، در نقشه ای که از سوی داعش منتشر شده این گروه برنامه ی پنج ساله خود را برای گسترش مناطق تحت تصرف خود اعلام کرده است.


در این نقشه ی مضحک، داعش به سرزمین های خاورمیانه، شمال افریقا و بخشی وسیعی از اسیا و اروپا دست انداخته است!

در این نقشه ایران، افغانستان، و مناطق اطراف دو کشور به نام خراسان و تحت تسلط داعش معرفی شده است.

به نوشته دیلی میلی؛ اسپانیا که به مدت 700 سال در دست مسلمانان بود براساس طرح داعش تا سال 2020 تسخیر می شود.

درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 12:12 |
گلوبال ریسرچ منتشر کرد:
 

گلوبال ریسرچ در گزارشی به نقشه‌های آمریکا برای تجزیه خاورمیانه پرداخته است. این گزارش همراه گفتگو با مایکل چاسودوفسکی استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوا منتشر شده است.

دکتر مایکل چاسودوفسکی استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوا و از تحلیلگران بنام مسائل سیاسی و بین المللی، در تحلیلی در سایت گلوبال ریسرچ درباره اهداف آمریکا از حمایت غیرمستقیم از تروریست ها در عراق نوشته است: آمریکا در عراق اهداف بلندمدتتر از تضعیف یا سرنگونی دولت نوری المالکی، در سر دارد و آن تجزیه این کشور به سه حکومت مستقل است.

برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور

چاسودوفسکی معتقد است بر خلاف آن چه که رسانه های غربی تلاش دارند وضعیت عراق را جنگ داخلی یا فرقه ای میان اهل سنت و اهل تشیع جلوه دهند، این آمریکا است که در پشت صحنه طراحی وضعیت ناآرام عراق است.

وی با اشاره به سابقه مزدوری القاعده و گروه های وابسته به آن برای آمریکا و ناتو از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی تا جنگ سوریه در سالهای اخیر، می نویسد: گروههای تروریستی همچون القاعده و النصره و ...، عملا پیاده نظام غربیها هستند.

چاسودوفسکی در ادامه نوشته است: تشکیل یک گروه تروریستی که عراق و سوریه را پوشش دهد بخشی از برنامه امنیتی آمریکا بوده است که طبق آن، عراق و سوریه به سه حکومت مستقل تبدیل شود: یک خلیفه اسلامی اهل سنت؛ یک جمهوری شیعه عربی؛ و یک جمهوری کردنشین.

برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور

چاسودوفسکی نوشته است: از آنجا که شاکله ناوگان هوایی جنگی عراق عمدتا از هواپیماهای آمریکایی تشکیل شده؛ آمریکایی ها احاطه کافی به قدرت هوایی دولت عراق دارند و بر همین اساس به طور مخفیانه به گروه داعش برای مقابله با حملات هوایی دولت عراق، کمک اطلاعاتی می کند. به عبارت دیگر، آمریکا در حال مهندسی یک جنگ داخلی در عراق است به طوری که هر دو طرف را به طور غیرمستقیم، مدیریت میکند.

آمریکا به دنبال تجهیز هر دو طرف منازعه به تسلیحات پیشرفته جنگی است تا با یکدیگر بجنگند و جنگ داخلی مدنظر واشنگتن را برآورده سازند.

آمریکا در استخدام نیرو، آموزش و تامین مالی گروه های تروریستی داعش، نقش مهمی دارد و حتی نیروهای ویژه غربی، در رده های بالای داعش، حضور دارند.

به نوشته دیلی میل چاپ لندن، کمک های مالی و تجهیزاتی آمریکا و ناتو از طریق قطر و عربستان به گروه داعش می رسد.

هدف آمریکا از این جنگ داخلی، تخریب زیرساخت ها و اقتصاد عراق است تا بتواند به هدف اصلی خود که همان تجزیه این کشور است، برسد.

برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور

آمریکا تلاش دارد تا افکار عمومی عراق را به این سمت ببرد که منازعات کنونی در کشور را جنگ شیعه و سنی بدانند و اینگونه فکر کنند که به جای اشغالگران آمریکایی، گروه های قدرت طلب داخلی که خونریزترند، بر سر کار آمده اند. بدین ترتیب، آمریکایی های اشغالگر بتوانند نقش فرشته نجات کشور عراق را بازی کنند.

این راهبرد آمریکایی ها سابقه تاریخی هم دارد. آمریکا در قالب جنگ با تروریسم، از یک سو گروه های تروریستی همچون القاعده را ایجاد کرده و از سوی دیگر به طور ظاهری به نجات کشورهایی می آید که هدف حملات تروریستی القاعده قرار گرفته اند. تمامی این راهبرد، برای توجیه دخالت آمریکا در کشورهای مدنظر است.

آمریکا از گروه داعش به عنوان ابزاری برای اجرای پروژه تشکیل یک کشور اسلامی سنی استفاده می کند.

با تداوم حمایت های پشت پرده از داعش و مخالفت های ظاهری با آن، آمریکا به دیگر اهداف خود که تضعیف عراق و جنبش مقاومت آن است، نیز میرسد

برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور.

تشکیل یک خلافت اسلامی، به طور پنهانی از سوی سازمان جاسوسی آمریکا سیا و سازمان های امنیتی عربستان، قطر، ترکیه و رژیم صهیونیستی حمایت می شود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 8:19 |
 

گزارش بی‌بی‌سی درباره سردار سلیمانی :او چهره پر افتخار ایران در بحران‌هاست

شبکه دولتی انگلیس گزارش داد استراتژی‌های فرمانده سپاه قدس ایران، دولت سوریه را به پیروزی رساند و او می‌تواند نقش مشابهی را در عراق و در مقابل گروه‌های شورشی مسلح ایفا کند.

بی‌بی‌سی در این گزارش اعلام کرد: تا چند سال پیش یافتن تصویری از قاسم سلیمانی تقریباً غیرممکن بود. حالا شبکه‌های تلویزیونی ایران مستندهایی درباره او نشان می‌دهند و تصویرش روی صفحه اول روزنامه‌های زیادی است. برای سردار قاسم سلیمانی زمان آن رسیده تا آنچه را طی ده‌ها سال به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کاشته، درو کند.
بی‌بی‌سی می‌افزاید: گزارش شده که او در حال حاضر در بغداد بسر می‌برد تا جلوی پیشروی نیروهای داعش را بگیرد. سردار سلیمانی پیش از این رودرروی گروه‌های مسلح بوده، اما در سوریه، در همسایگی عراق.
بی‌بی‌سی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود استراتژی‌های او بوده که بشار اسد را قادر ساخته بر نیروهای شورشی پیروز شود و شهرهای کلیدی را پس بگیرد.
بی‌بی‌سی ادامه داد: «در چند سال اخیر، نقش سردار سلیمانی در روابط خارجی ایران علنی‌تر شده است. او دیگر یک شخصیت پنهانی آن طرف خط تلفن نیست. این روزها چهره پر افتخار ایران است که در زمان‌های بحران بکار گرفته می‌شود. پیش از گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در سال 2007، آمریکایی‌ها پنج ایرانی را در عراق به اتهام همکاری با نیروی قدس برای آموزش شبه‌نظامیان شیعه دستگیر کرده بودند. هفت سال بعد، سردار سلیمانی می‌تواند در حالی که آمریکایی‌ها بار دیگر برای نجات عراق به کمک او نیاز دارند، بسیار علنی‌تر در داخل این کشور فعالیت کند.»
در همین حال بیزنس اینسایدر نوشت: یک مامور سابق سیا، نظر جالبی در مورد قاسم سلیمانی دارد.
به گزارش «انتخاب»، این مامور سابق سیا، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران را قدرتمندترین فرد در خاورمیانه امروز می‌داند.
همچنین یک مقام ارشد عراقی در مصاحبه با گاردین مدعی شد: قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران عملیات عراق علیه داعش را رهبری می‌کند.
این مقام ارشد پرسید: فکر می‌کنید چه کسی مبارزه علیه داعش را هدایت می‌کند؟ آن سه ژنرال بلندپایه که فرار کردند؟ نه، قاسم سلیمانی است که فرماندهی را برعهده دارد و اوست که لحظه به لحظه، فضا را بر تروریست‌ها تنگ‌تر می‌کند.
فیلیپ سیمیث پژوهشگر دانشگاه مریلند آمریکا می‌گوید: قاسم سلیمانی مسئول تسلیح و سازماندهی شبه‌نظامیانی است که جزئی از دستگاه امنیتی عراق هستند.
نیویورکر درباره سلیمانی نوشته است: او عراق را خیلی خوب می‌شناسد و از ارتباطات خود برای بازی دادن آمریکایی‌ها استفاده کرده است.
نیویورکر در ادامه آورده است:‌ قاسم سلیمانی یکبار به مرکز آمریکایی‌ها در بغداد یعنی منطقه سبز رفت تا با عراقی‌ها دیدار کند. آمریکایی‌ها به دنبال دستگیری او بودند، اما فهمیدند که هرگز قادر به دستگیری وی نیستند.
مامور سابق سیا که همچنان نظر خود مبنی بر قدرت فزاینده حاج قاسم سلیمانی را تکرار می‌کند، در بخش دیگری از سخنانش، ادعا می‌کند؛‌دولت عراقی که آمریکایی‌ها را در سال 2011 از بغداد بیرون راند، نزدیک به سلیمانی است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه یکم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 11:25 |
آیت الله هاشمی: فعلاً حضورم را در نماز جمعه مناسب نمی‌بینم
 

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد که‌ با توجه به ملاحظاتی که دارم، فعلاً حضورم را در نماز جمعه مناسب نمی‌بینم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد که‌ با توجه به ملاحظاتی که دارم، فعلاً حضورم را در نماز جمعه مناسب نمی‌بینم.

 

 

 

 

 

به گزارش «انتخاب»، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با خانواده شهیدان عبدالمحمد و منصور تقوی با تأکید بر جایگاه خانواده‌های شهدا در قلوب مردم و تاریخ انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: شهدای ما فرهنگی را در جامعه نهادینه کرده‌اند که برخاسته از عاشوراست.

 

 

 

وی با شنیدن مصائب و مشکلات بی‌شماری که برای خانم بی‌بی جان دیرباز، مادر شهیدان تقوی در مراحل مختلف زندگی به وجود آمد، گفت: صبر در مصائب از سفارش‌های قرآن است و بارها صابران را مورد توجه درگاه الهی خوانده است.

 

 

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داستان زندگی خانم دیرباز را جذاب و شنیدنی توصیف کرد و اظهار داشت: خدمات ایشان به اسلام کم‌نظیر بوده و قابل تقدیر است.

 

 

 

وی با اشاره به نقش مادران شهدا در تشویق فرزندان برای اعزام به جبهه‌ها و روحیه آنها در تشییع پیکر شهدا، گفت: آنان کوه صبر و استقامند و ما هر چقدر برای اسلام زحمت کشیده باشیم، به اندازه زحمت و تلاش مادران شهدا نیست که همواره قابل تقدیر و احترام هستند.

 

 

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آگاهی از تألیفات فراوان شهید عبدالمحمد تقوی، گفت: چنین خانواده‌های شهیدی در کشور کم داریم و این شهید نیز از نوابغ زمان بوده‌اند.

 

 

 

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به درخواست خانم دیرباز مبنی بر حضور در نماز جمعه تصریح کرد: با توجه به ملاحظاتی که دارم، فعلاً حضورم را در نماز جمعه مناسب نمی‌بینم.

 

 

 

در این دیدار خانم دیرباز به بیان خاطرات خویش از زمان دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: هر زمان که به خاطر شهادت فرزندانمان دلسرد می‌شدیم، خطبه‌های شما را گوش می‌دادیم و احساس می‌کردیم فرزندانمان زنده هستند.

 

 

 

در این دیدار که برادر شهیدان تقوی نیز حضور داشت، خانم دیرباز از تشکیل هیأت امنا و تصویب اساسنامه بنیاد فرهنگی شهید تقوی خبر داد و گفت: به منظور ارائه آثار شهید تقوی از جمله مکاتبات، جملات قصار ادبی، اشعار، احیای فرهنگ و معارف اسلامی و در راستای الگوسازی برای نسل جوان اقدام به تأسیس بنیاد فرهنگی شهید تقوی کردیم.

 

 

 

شایان ذکر است عبدالمحمد تقوی در سن 21 سالگی بالغ بر 21 اثر داشت و اولین معلم جوان شهید شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد بود که در سن 16 سالگی با حکم وزارت آموزش و پرورش مشغول تدریس شد. از آنجایی که به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی علاقه‌مند بود، اولین کتابخانه را با هزینه شخصی خویش تأسیس و کتابخانه‌های سیار بسیاری را ایجاد و همچنین کانون اسلامی رشد را که اولین تشکل غیردولتی است، راه‌اندازی کرد.

 

شهید عبدالمحمد تقوی در 22 بهمن 1364 در فاو و شهید منصور تقوی در مهران در سن 13 سالگی به مقام شامخص شهادت رسید.

 

گفتنی است، مادر شهیدان تقوی، علاوه بر فرزندان خود، از 14 نفر دیگر که فرزندان رضاعی ایشان بودند، سرپرستی‌ می‌کرد که همگی آنها به شهادت رسیدند.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 8:58 |

پاسخ محمد مطهری به شریعتمداری:

چرا تا کسی را جاسوس و همجنس‌باز ننامید روزتان شب نمی‌شود؟


حجت‌الاسلام محمد مطهری - فرزند استاد شهید مرتضی مطهری - به مطلب درج شده در روزنامه کیهان با عنوان «دعوت از آمریکایی همجنس باز برای تبیین اندیشه شهید مطهری!» پاسخ داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وی استفاده از واژه «همجنس‌باز» برای «پروفسور کلی جیمز کلارک» را عنوانی شرم‌آور خوانده و ضمن انتقاد شدید از درج این مطلب، آورده است: برای من قابل درک نیست که چرا کیهان تا کسانی را جاسوس و همجنس‌باز و مزدور و ساده‌لوح و ... ننامد روزش شب نمی‌شود.

 

مطهری در بخش دیگری از این جوابیه خطاب به حسین شریعتمداری آورده است: نه منکر برخی خدمات کیهان در برخورد با دشمنان انقلاب هستم و نه نافی زحماتی که برای این انقلاب و نظام متحمل شده‌اید. مانند شما خطر فرهنگی جدی و جدیدی برای انقلاب احساس می‌کنم و نیز می‌دانم نگران نفوذ اندیشه‌های غربی هستید. اما بدون مبالغه و با توجه کامل به پاسخگویی در محضر الهی، عمیقا اعتقاد دارم که در دو دهه اخیر در میان غیراندیشمندان، هیچکس مانند جنابعالی به سبب برخوردهای غیرمنصفانه و غیرعلمی و مملو از تمسخر و افترا و اتهام با دگراندیشان و نواندیشان، در گسترش افکار سکولاریستی و روشنفکرمآبانه غربی در میان جوانان ایرانی و حتی مسأله‌دار کردن آنان با نظام، مؤثر نبوده است؛ برخوردهایی که برخلاف رهنمودهای رهبر بزرگوار انقلاب همواره «دفع حداکثری» و پشت کردن به «مجادله احسن» سرلوحه آن بوده است.

 

به گزارش ایسنا، متن کامل این جوابیه که به گفته محمد مطهری، "روزنامه کیهان در مخالفت صریح با قانون مطبوعات از انتشار آن استنکاف ورزیده"، آمده است:

 

«جناب آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان،

 

با عرض سلام، در ستون اخبار ویژه مورخه سه شنبه 20 خرداد ماه 93، خبری تحت عنوان «دعوت از آمریکایی همجنس باز برای تبیین اندیشه شهید مطهری!» آمده بود. نکات دهگانه ذیل که دو برابر حجم متن حضرتعالی است برای آگاهی خوانندگان شما تقدیم می گردد:

 

1. فرد مورد اشاره که نخواسته‌اید در عنوان شرم آور خود حتی نام استاد یا فیلسوف به او بدهید، پروفسور کلی جیمز کلارک فیلسوف خداباور مسیحی و از مقابله‌کنندگان معروف با الحاد در غرب است که کتاب او تحت عنوان «بازگشت به عقل» دو بار به فارسی ترجمه شده، و برای اثبات این ادعا که خداباوری به میان فیلسوفان معاصر غربی بازگشته نیز کتاب نوشته است. وی صریحا در آثارش همجنس بازی را عملی «غیراخلاقی»، «خلاف تعالیم مسیح» و «خلاف طبیعت انسانی» می-داند و در جریان سفر اخیر، در سخنرانی خود در دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز به صراحت علیه همجنس‌بازی موضع گرفت. کلارک از مخالفان جدی داکینز مشهورتربن ملحد جهان است و در ابتدای پاورپوینت خود در دانشگاه تربیت مدرس با کمک گرفتن از یک شخصیت کارتونی وی را به سخره گرفت. لطفا مستند این اتهام که شخص کلارک را در عنوان مطلب صریحا «همجنس باز» خوانده‌اید به روشنی بیان فرمایید. تنها احتمالی که در مورد منبع کیهان به ذهن می رسد شنود، دوربین مخفی یا چیزی از این قماش است. در این صورت نوار را بازبینی فرمایید. حتما تشابه چهره بوده است.ادامه مطلب
درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 17:26 |
"داعش" را بهتر بشناسیم
 

 

  العالم -  "داعش" در ماه آوریل سال 2013 میلادی تشکیل شد.
 
داعش ابتدا این گونه معرفی شد که از ادغام بین « دولت اسلامی » وابسته به شبکه القاعده که اکتبر سال 2006 میلادی به وجود آمد و گروه تکفیری مسلح در سوریه معروف به «جبهه النصره » تشکیل شده است اما این ادغام را که ابو بکر بغدادی یکی از رهبران « دولت اسلامی عراق » اعلام کرد به سرعت از سوی جبهه النصره تکذیب شد.
 
پس از گذشت دو ماه از این قضیه ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده دستور داد این ادغام ملغی شود اما بغدادی این روند را ادامه داد تا اینکه دولت اسلامی عراق و شام ( داعش ) به یکی از گروههای تروریستی اصلی تبدیل شد که در سوریه و عراق آدمکشی و ویرانگری می کند.
 
داعش حروف اختصاری « دولت اسلامی عراق و شام» است اما در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه از نام « دولت» برای داعش استفاده می شود و هرکس از کلمه داعش استفاده کند هفتاد و پنج ضربه شلاق مجازات اوست.
 
داعش یک گروه مسلح تروریستی است که اندیشه سلفی جهادی ( تکفیری) را پیشه خود کرده است و هدف سازمان دهندگان داعش نیز بازگرداندن چیزی است که آنان آن را « خلافت اسلامی و اجرای شریعت» می نامند و عراق و سوریه نیز جولانگاه عملیات داعش است.
 
داعش از زمانی که در سوریه ظاهر شده درباره خاستگاه ، اقدامات، اهداف و ارتباطاتش جنجالهای طولانی را به وجود آورده و باعث شده است به محوری از محورهای مطالب مطبوعات و رسانه ها و تحلیلها و گزارشها تبدیل شود.
 
هویت و اهداف این گروه بنیادگرا و ارتباطات آن به علت اطلاعات متناقض در خصوص آن گم شده است.
 
گروهی معتقدند داعش یکی از شاخه‌های القاعده در سوریه است.
 
گروه دیگری آن را یک سازمان مستقل می دانند که برای تشکیل دولت اسلامی در تلاش است و یک گروه سوم نیز معتقد است داعش ساخته و پرداخته نظام سوریه است تا مخالفان و گروههایش را نابود کند. با توجه به این مطالب داعش چیست ؟
 
داعش در عراق ... ریشه‌ها و فرآیند تأسیس آن :
 
با وجود آنکه این گروه به تازگی در سوریه پا به عرصه گذاشته است اما یک تشکیلات جدید نیست بلکه قدیمی‌ترین تشکیلات در بین  همه گروههای مسلح برجسته در سوریه و در منطقه است.
 
ریشه های تشکیل داعش به سال 2004 میلادی باز می گردد زمانیکه ابو مصعب زرقاوی ( سرکرده القاعده در عراق)  گروهی به نام « جماعت توحید و جهاد » را تشکیل  داد.
 
زرقاوی ریاست این گروه را به عهده داشت و با القاعده به رهبری اسامه بن لادن در آن زمان بیعت کرد و سپس نماینده القاعده در این منطقه شد و « شبکه القاعده در کشور رافدین ( عراق)» نام گرفت.
 
شبکه القاعده در عراق در زمان اشغالگری آمریکا در عراق به عنوان یک گروه جهادی ضد نیروهای آمریکایی مطرح و همین باعث جذب جوانان عراقی شد که برای مقابله با اشغالگران آمریکایی در عراق تلاش می کردند و به سرعت بر نفوذ این شبکه و نیروهای آن افزوده و به قدرتمندترین شبه نظامیان مستقر و جنگجو در عراق تبدیل شد.
 
زرقاوی در سال 2006 میلادی در نوار ویدیویی ظاهر شد و تشکیل « شورای مشورتی مجاهدین » به رهبری عبد الله رشید بغدادی را اعلام کرد .
 
زرقاوی در همان ماهی که تشکیل این شورا را اعلام کرد کشته شد و ابو حمزه مهاجر به عنوان رهبر شبکه القاعده در عراق انتخاب شد.
 
اواخر سال 2006 میلادی یک گروه نظامی تشکیل شد که دربرگیرنده همه شبکه‌ها و تشکیلات بنیادگرا در عراق بود علاوه بر اینکه مظهر و نماد اهداف این گروهها بود و نامش نیز « دولت اسلامی عراق» به رهبری ابو عمر بغدادی است.
 
ابو بکر بغدادی فرمانده داعش کیست؟
 
در چهارمین ماه سال 2010 میلادی و مشخصا در آوریل آن سال نیروهای آمریکایی به اجرای عملیات نظامی در منطقه ثرثار اقدام و به خانه‌ای که ابو عمر بغدادی و  ابو حمزه مهاجر در آن حضور داشتند حمله کردند و پس از درگیریهای شدید بین دو طرف و به کارگیری هواپیماها این دو نفر کشته شدند.
 
یک هفته بعد این گروه در بیانیه‌ای در اینترنت به کشته شدن ابو عمر بغدادی و ابو حمزه مهاجر اعتراف کرد.
 
شورای مشورتی دولت اسلامی عراق پس از گذشت ده روز تشکیل جلسه داد و ابو بکر بغدادی را به جای عمر بغدادی به ریاست انتخاب کرد و او امروز « امیر دولت ا سلامی عراق و شام » محسوب می شود.
 
ابو بکر بغدادی امیر داعش کیست؟
 
او ابراهیم بن عواد بن ابراهیم بدری متولد سال 1971 میلادی در شهر سامراست.
 
وی اسامی و القاب زیادی مانند علی البدری السامرایی ، ابو دعا ، دکتر  ابراهیم ، کرار و ابو بکر بغدادی دارد.
 
او فارغ التحصیل دانشگاه اسلامی بغداد است و لیسانس و فوق لیسانس و دکترایش را در این دانشگاه گرفته و معلم و استاد و مبلّغ بوده است و با فرهنگ اسلام ، علم و فقه شرعی نیز آشناست و به علوم تاریخی و نسب افراد نیز آشنائیت دارد.
 
ابراهیم بن عواد بن ابراهیم البدری در یک خانواده مذهبی دارای عقیده سلفی تکفیری متولد شده است. پدرش شیخ عواد از بزرگان عشیره البو بدری عراق است  که نسب وی به قریش باز می گردد و عموهایش از مبلّغان اسلامگرا در عراق است.
 
بغدادی فعالیتهای خود را با تبلیغ و آموزش شروع کرد اما طولی نکشید که به عرصه جهادی کشیده شد و به عنوان قطبی از قطبهای سلفیه جهادی و به عنوان برجسته ترین نظریه پردازان سلفیه جهادی در استانهای دیاله و سامرای عراق مطرح شد.
 
نخستین فعالیتهای خود را از مسجد امام احمد بن حنبل آغاز و یک مؤسسه جهادی کوچک در این منطقه به وجود آورد و این مؤسسه نیز چندین عملیات تروریستی انجام داد و در جنگهای خیابانی در عراق در سالهای گذشت شرکت کرد.
 
بغدادی سپس نخستین گروه موسوم به « ارتش اهل سنت و جماعت» را با همکاری با برخی شخصیتهای بنیادگرایی که با وی در اندیشه و خط مشی و هدف هم سو بودند تشکیل داد و در بغداد ، سامرا و دیاله فعالیتهایش را گسترش داد و طولی نکشید که به همراه گروهش به شورای مشورتی مجاهدین ملحق شد و برای تشکیل و سازماندهی شوراهای شرعی در این شورا تلاش کرد و به عنوان عضوی از اعضای شورای مشورتی بود تا اینکه تشکیل دولت  اسلامی عراق اعلام شد.
 
ابو بکر بغدادی با ابو عمر بغدادی روابط نزدیکی داشت تا جاییکه ابو عمر بغدادی پیش از کشته شدنش توصیه کرد ابو بکر بغدادی جانشین وی در رهبری دولت اسلامی عراق باشد و این اتفاق در شانزدهم ماه مه سال 2010 میلادی رخ داد و ابو بکر بغدادی به عنوان امیر دولت اسلامی عراق منصوب شد.
 
صرف نظر از اقدامات القاعده در عراق و دوره زرقاوی و پیروان زرقاوی ،‌ دولت اسلامی عراق از زمانیکه ابو بکر بغدادی به رهبری آن انتخاب شده است یک تاریخ خونین طولانی دارد.
 
دولت اسلامی در عراق تعداد زیادی عملیات و حملات تروریستی انجام  داده که نتیجه آن کشته شدن هزاران عراقی بوده است.
 
مهم ترین این حملات نیز عملیات مسجد ام القری در بغداد بود که طی آن خالد فهداوی از نمایندگان مجلس عراق کشته شد. همچنین چندین عملیات انتقام خون اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده انجام شد و حملات متعدد تروریستی در عراق صورت گرفت که بر اثر آن صدها نفر از نیروهای ارتش و پلیس و مردم کشته شدند.
 
پایگاه اینترنتی وابسته به القاعده در عراق مسئولیت بیش از 100 حمله انتحاری در انتقام کشته شدن بن لادن را به عهده گرفته است.
 
سپس چندین عملیات موسوم به عملیات ویژه مانند حمله به بانک مرکزی عراق ، وزارت دادگستری ، حمله به زندانهای ابو غریب و حوت انجام شد .
 
داعش در سوریه .....
 
بغدادی از بحرانی که در سوریه رخ داد و از هرج و مرجی که آنجا به وجود آمد بهره برداری و ورود خود را به خط رویارویی در سوریه اعلام کرد. بغدادی نیز مانند سایر گروههای تکفیری مسلح و مرتبط با  القاعده دریافت که خاک سوریه جای مناسبی برای ارتکاب جنایت و کافر دانستن دیگران است علاوه بر اینکه از این هرج و مرج برای  تحقق خواسته ها و گسترش نفوذ از مرزهای گسترده سوریه با عراق تا شرق سوریه بهره برداری و علیه نظام سوریه اعلام جنگ کرد.
 
دولت اسلامی از شرق سوریه با شعار « یاری اهل سنت در سوریه » دست به کار شد.
 
حضور القاعده در سوریه با ظهور و بروز « جبهه النصره » به فرماندهی ابو محمد جولانی اواخر سال 2011 میلادی آغاز شد و طولی نکشید توانایی های آن افزایش یافت و ظرف چند ماه به یکی از قوی‌ترین نیروهای جنگجو در سوریه تبدیل شد و با اعلام بیعت جبهه النصره با شبکه القاعده در افغانستان به رهبری ایمن ظواهری گزارشهای اطلاعاتی و رسانه‌ای از ارتباط جبهه النصره با دولت اسلامی در عراق خبر داد و دولت اسلامی در عراق در سوریه نیز ادامه یافت.
 
نهم آوریل سال 2013 میلادی ابو بکر بغدادی از طریق شبکه شموخ الاسلام ادغام شاخه جبهه النصره با دولت اسلامی در عراق
 
را با اسم « دولت اسلامی عراق و شام ( داعش) را اعلام کرد و داستان داعش از اینجا شروع شد .
 
داعش و النصره :
 
پس از مدت کوتاهی ابو محمد جولانی امیر جبهه النصره در نوار صوتی ارتباط خود با دولت اسلامی در عراق را  اعلام کرد اما گفت وی یا شورای مشورتی جبهه النصره از اعلام بغدادی در خصوص ادغام دو گروه بی خبرند و با اندیشه ادغام مخالفت و بیعت با القاعده در افغانستان به رهبری ظواهری را اعلام کرد. با وجود  عملیات مشترک النصره و داعش در سوریه اما جنگ سردی بین دو این گروه در سوریه از زمان اعلام بغدادی حاکم است.
 
هر یک از النصره و داعش اندیشه تندروی تکفیری واحدی دارند و بر اساس خط مشی سلفیه جهادی عمل می کنند و به تشکیل دولت اسلامی در عراق باور دارند اما تفاوت بین دو گروه در نزدیکی آنان به وضع سوریه و لحاظ کردن این خصوصیت از جانب آنهاست.
 
جبهه النصره در مرحله اول بحران سوریه در اواخر سال 2011 میلادی شکل گرفت و از جامعه سوریه که در سایه دولتی سکولار زندگی می کند تجربه به دست آورد.
 
افراط گرایی جبهه النصره از داعش در ارتباط با جامعه سوریه کمتر بوده است به ویژه آنکه داعش به تازگی وارد بحران سوریه شده بود و مسیری را طی نکرده بود که قابل قبول باشد بلکه با قدرت نفوذ خود را تحمیل کرده بود و خودش را با توسل به زور در مناطق تحت کنترل تحمیل کرده است.
 
جبهه النصره با حضور شماری از رهبران سوری که در زندانهای سوریه زندانی بودند و از عفو عمومی استفاده کرده بودند تشکیل شده است. عده ای از این افراد به صورت محرمانه پیش از شروع بحران دعوت به شورش می کردند و عده ای دیگر زیر پرچم القاعده بودند و در کشورهای دیگر مانند عراق و افغانستان و چچن جنگیده بودند و با آغاز بحران در سوریه به این کشور بازگشته بودند تا در سوریه بجنگند مانند ابو محمد الفاتح جولانی .
 
جولانی از تحصیل کرده های دانشگاهی سوری است که در عراق و چچن و برخی کشورهای دیگر جنگیده است.
 
داعش بیشتر به عنصر جنگجوی خارجی متکی است و تعداد اعضای خارجی داعش در سطح فرماندهی یا در بین جنگجویان از تعداد سوری آن بیشتر است.
 
داعش و ارتش آزاد سوریه :
 
رابطه داعش با گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه بسیار متشنج تر و خونین تر است.
 
سیاست داعش در کافر دانستن نظامها و کشورها و گروهها به حدی رسیده است که هر گروهی در ارتش آزاد را کافر می پندارد.
 
بین داعش و همه گروههای وابسته به ارتش آزاد در مناطق نزدیک به نفوذ داعش در سوریه درگیریهای طولانی صورت گرفته است.
 
داعش و کردها :
 
داعش در چهارچوب کنترل بر مناطق مرزی در شمال و شرق سوریه با شبکه های کردی در شمال شرقی سوریه و مشخصا در مناطق حسکه و قامشلی و عندان درگیر شده است.
 
درگیریهای شدیدی بین دو طرف صورت گرفته است و کردها توانسته‌اند مناطق خود را در شمال و شمال شرقی سوریه بازپس گیرند.
 
مناطق نفوذ داعش :
 
داعش در شمال سوریه حضور دارد و حضور اعضای داعش از مرزهای عراق با سوریه آغاز می‌شود و دیر الزور و الرقه را در بر
 
می‌گیرد و الرقه در کنترل کامل داعش است .
 
داعش بر جرابلس ، منبج و الباب و اعزاز درشمال حلب نیز کنترل یافته است علاوه بر اینکه شمال ادلب در نزدیکی مرزها با ترکیه
 
نیز در کنترل داعش است.
 
داعش همواره در تلاش است نفوذ خود را گسترش دهد.
 
به محض آنکه داعش در منطقه‌ای دولت اسلامی اعلام می کند این دولت چیست ؟ چگونه  اداره می شود ؟ چگونه مردم سوریه در سایه این دولت زندگی می کنند ؟ ماهیت قوانین آنها چیست ؟ با اقلیتها و صاحبان رویکردهایی که با رویکرد داعش اختلاف دارند چگونه برخورد می شود ؟ وزارتخانه های داعش و مقرهای رسمی آن کجاست؟ دادگاههای شرعی چیست ؟ اعدامهای میدانی چیست ؟ روابط با سازمانهای اطلاعاتی خارجی و غربی چیست ؟ کودکان در ارتش داعش چه نقشی دارند و زندانهایش کجاست؟ اینها پرسشهایی است که درباره داعش در سوریه مطرح است.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در چهارشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 8:36 |
 

 

 

 

مشکل اصولگرايان استقلال آقاي احمدي نژاد و رابطه اش با مشايي است.

 

 

صادق زيباکلام استاد دانشگاه تهران در واکنش به سخنان داوود احمدي نژاد که از کانديداتوري بردارش در انتخابات رياست جمهوري آتي خبر داده و همچنين تاکيد کرده که محموداحمدي نژاد از مشايي و بقايي فاصله گرفته است ،گفت: ما نمي توانيم به صحبت هاي آقاي داوود احمدي نژاد استناد کنيم چراکه ايشان بيشتر اميد و آرزوهايشان را مطرح کرده اند .

به گزارش روز نو، وي افزود:علاوه بر آقاي داوود احمدي نژاد بسياري از اصولگرايان هم آرزوي به هم ريختن رابطه محمود احمدي نژاد با مشايي و بقايي دارند اما با اين وجود هيچ علائمي ديده نمي شود که اين رشته انس و الفت گسسته شده باشد.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت:آقاي احمدي نژاد درگذشته حتي حاضر نشد به خاطرآينده سياسي خود دستش را از دست رحيم مشايي جدا کند.اين درحالي بود که اگر اينکار را مي کرد قطعا اصولگرايان از هيچ کاري براي حمايت از او دريغ نمي کردند بنابراين الان هيچ دليلي وجود ندارد که آقاي احمدي نژاد بخواهد از مشايي جدا شود.

وي تاکيد کرد:رابطه احمدي نژاد و مشايي برخلاف آنچه که داوود احمدي نژاد و خيلي ها فکر مي کنند سياسي نيست؛ بلکه مجموعه روابط پيچيده اي است که در آن رفاقت ،پيوندهاي خانوادگي ، رابطه مريد و مرادي و اعتقادي وجود دارد بنابراين به راحتي نمي توان گفت اين دو از هم جدا شده اند يا جدا مي شوند .

زيباکلام خاطرنشان کرد:اگر آقاي احمدي نژاد همچنان به رابطه اش با رحيم مشايي اعتقاد داشته باشد يقيينا در انتخابات رياست جمهوري آتي مورد حمايت اصولگرايان نخواهد بود و هيچ ائتلافي ميان اين طيف و احمدي نژاد به وجود نخواهد آمد .البته ازاين مساله اين اصولگرايان هستند که زيان مي بينند چراکه آقاي احمدي نژاد همچنان ميان روستاييان ، افراد کمتر تحصيلکرده و کم تر مرفه جامعه محبوبيت دارد پس اين ميزان راي که 10ميليون مي شود براي اصولگرايان بسيار حائز اهميت است.

وي اظهار داشت:مشکل اصولگرايان استقلال آقاي احمدي نژاد و رابطه اش با مشايي است لذا از يک سو 10ميليون راي ، اين طيف را وسوسه مي کند تا به احمدي نژاد متصل شوند و از سوي ديگر استقلال احمدي نژاد مانعي است براي ايجاد پيوند بين اصولگرايان و آقاي احمدي نژاد.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در یکشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 10:20 |

پوستر انتخاباتی اسد، پوتین و نصرالله در سوریه

عصر ایران نوشت:
 

 

 

یک پوستر انتخاباتی حامیان بشار اسد رییس جمهور سوریه در شهر لاذقیه در پشت مینی بوسی نصب شده است. در این پوستر تصاویر سیدحسن نصرالله، ولادیمیر پوتین و بشار اسد در کنار یکدیگر دیده می‌شود.


درباره : سياسي
نوشته شده توسط مهرجاني و دوست در پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 8:18 |
عناوين آخرين مطالب ارسالي
صفحات دیگر