X
تبلیغات
مهرجاني
مهرجاني
پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393
...  


سه شنبه دوم اردیبهشت ۹۳ خانم فاطمه کروبی همسر حجت الاسلام کروبی با حجت الاسلام سید هادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش انتخاب ؛ در این دیدار ابتدا خانم کروبی به بیان گزارشی از وضعیت پزشکی آقای کروبی پرداخته و در کل حال عمومی او را خوب توصیف نمود.

وی افزود: آقای کروبی بعد از انتقال به منزل خودشان، امکان استفاده از هوای آزاد و آفتاب برای ساعاتی در روز را پیدا کردند.

خانم کروبی در ادامه افزود: آقای کروبی غیر از رادیو تلویزیون دولتی امکان دسترسی به روزنامه های همشهری و جام جم را دارند.

حجت الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای نیز ضمن اظهار امیدواری برای آینده، در بخشی از سخنانش گفت: متاسفانه تا مسایل سیری منطقی به خود می گیرد بلافاصله جریانات افراطی و تندرو موانعی را ایجاد کرده واجازه نمی دهند که مشکلات کشور مسیر طبیعی خود را طی کند

یکشنبه سی و یکم فروردین 1393
نامه آيت الله حائري شيرازي به موسوي و کروبي ...  

آيت الله محي الدين حائري شيرازي نماينده استان فارس در مجلس خبرگان رهبري با انتشار نامه اي از آقابان موسوي وکروبي خواست که از اصرار بر مواضع چند سال گذشت خود پيرامون انتخابات دست بردارند تا زمينه‌هاي رفع حصر از سوي نظام مهيا شود.
آفتاب: به گزارش ابتکار، حائري شيرازي در بخشي از اين نامه که خطاب به « برادران ارجمند جناب آقاي مهندس ميرحسين موسوي و حجت الاسلام و المسلمين مهدي کروبي (وفقهما الله لطاعته)» نوشته شده آورده است: برادران! در پرونده شما خدمات بزرگي به اسلام و انقلاب را مي‌توان مشاهده کرد. اگر اين خوبي را بر خوبي‌هاي ديگر خود بيفزائيد که: «وما ابري ء نفسي ان النفس لاماره بالسوء الا ما رحم ربي ان ربي غفور رحيم» چه اشکال دارد؟! شما که همواره گفته ايد و مي‌گوييد: «الهي لاتکلني الي نفسي طرفه عين ابداً» و سال هاست مي‌گوييد «الهي لاتردني الي سوء استنقذتني منه ابدا» و با خداوند مناجات مي‌کنيد که «الهي لا تسلبني صالح ما انعمت به علي ابدا» و آرزومنديد كه مصداق اين آيه باشيد «ياأيها الذين آمنوا كونوا قوامين بالقسط شهداء لله ولو على أنفسكم»؛ بياييد با عمل به لوازم نيايش‌هاي خالصانه اين افتخار بزرگ را براي خود در دنيا و عقبي حفظ فرماييد.

وي در بخش ديگري از نامه خود آورده است: شما مي‌فرموديد انتخابات بايد منحل شود در جواب گفتند: هرچه که قانون انتخابات بگويد، و اين کار را به عهده هرکس که گذاشتند، شما نپذيرفتيد! و به مردم گفتيد از آرايتان دفاع کنيد! و به خيابان‌ها بريزيد!مگر خداوند باري تعالي نفرمود: «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُواْ». آيا به خيابان کشاندن مردم تفرق نبود؟! يا به خيابان آمدن اعتصام به حبل الله بود؟!

آيت الله حائري شيرازي در ادامه نوشت:گروهي، مردم را به خيابان‌ها کشاندند و نظام براي حفظ مصلحت، ايشان را محاکمه نکرد، گرچه کارشان را به شدت محکوم کرد. حال اگر نظام حرف خود را پس بگيرد تا آن‌ها قهرمان شوند، پس از اين، نظام نسبت به موارد مشابه جز آنکه سر تسليم فرود آورد چه مي‌تواند بکند؟!

نظام ناچار است در موضع «ان عدتم عدنا» باشد خداوند هم مي‌فرمايد «ان الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم» تسليم نظام در برابر زور و عقب نشيني، نظام را به راشيتيسم سياسي يا نرمي استخوان سياسي مي‌کشاند. رفع حصر خانگي در شرايط اصرار بر مواضع قبلي عيناً مانند قبول ابطال انتخابات بدون مجوز قانوني است و معني آن اين است که نظام حکم به نفي خود نموده است و از هيچ نظامي نمي‌توان چنين انتظاري را طلب کرد.

وي خطاب به موسوي وکروبي يادآور شد: با ادامه اصرار شما بر مواضع قبلي، فتنه انتخابات 88 آتش زير خاکستر خواهد ماند و نظام نسبت به آن نمي‌تواند بي‌تفاوت بماند. جمع شدن فتنه، خاموش شدن مشعل است و خاموش شدن مشعل غير از خاموشي شمعک است. پذيرش خطا از طرف شما، شمعک را خاموش خواهد کرد.

نماينده استان فارس در مجلس خبرگان رهبري سپس ادامه داد: اجانب مصرند که اين شمعک روشن بماند تا در زمان مقتضي مشعل را با آن روشن کنند، اصرار شما همان روشن نگه داشتن شمعک است و پذيرش خطا خاموش کردن آن؛ اينک اين کار بزرگ فقط و فقط از دست شما بر مي‌آيد. پس از اجر عظيم آن نيز غافل نشويد.عزيزان! تبعيت از حجت باطني عقل همان تبعيت از خداوند متعال است و مخالفت با حجت باطني، مخالفت با خداست.

آيت الله حائري شيرازي در پايان نوشت: «من اصلحما بينه وبين ربه اصلح الله ما بينه وبين خلقه» خداوند باري تعالي که ابتداي عمر شريفتان را نوراني قرار داده، انتهاي آن را نيز نوراني قرار دهد.

سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393
در حال پوشش خبری در سوریه اتفاق افتاد؛ ...  


در حمله تروریست های تکفیری به کادر خبری شبکه ی المنار در معلولا «حمزه الحاج حسن» خبرنگار، «محمد منتش» تصویربردار، «حلیم علوه» عضو کادر فنی این شبکه شهید شدند .
  سه نفر از اعضای گروه خبری المنار در سوریه به شهادت رسیدند.

به گزارش «انتخاب» به نقل از شبکه المنار، در حمله تروریست های تکفیری به کادر خبری شبکه ی المنار در معلولا «حمزه الحاج حسن» خبرنگار، «محمد منتش» تصویربردار، «حلیم علوه» عضو کادر فنی این شبکه شهید شدند .


شبکه المنار لبنان با قطع برنامه های عادی خود از حمله گروههای مسلح به گروه خبری این شبکه در سوریه خبر داد. در این حمله ، یک خبرنگار و یک نیروی فنی در دم به فیض شهادت رسیدند و تصویر بردار گروه  هم پس از دقایقی در اثر شدت جراحات جان به جانان تسلیم کرد وبه شهادت رسید.

شبکه المنار در بیانیه خود ضمن عرض تسلیت به خانواده این افراد و کارکنان این شبکه اعلام کرد که المنار همراه در کنار مقاومت بوده و در راه آزادی و شناخت حقیقت هزینه پرداخت کرده است.

پس از این رویداد، شبکه های المنار و المیادین ربان های سیاهی به نشانه ی همدردی با خانواده ی این شهدا در کنار لوگوهای خود قرار دادند و مقامات ،شخصیت های، رسانه ها واحزاب وجریانهای سیاسی لبنان  وسوریه ضمن تجلیل ازمجاهدت وتلاش خالصانه این شهیدان بزرگ، باخانواده بزرگ المنار ابراز همدردی کردند.

شنبه بیست و سوم فروردین 1393
...  

به گزارش عماریون از ایسنا ، به نقل از خبرگزاری رویترز، دو تن دیگر از پیشتازان رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری افغانستان نسبت به بروز تقلب در این روند انتخاباتی شکایت کرده‌اند. این اولین انتقال دموکراتیک قدرت در تاریخ افغانستان و انتخاب یک رئیس‌جمهور جدید است که جای حامد کرزای، رئیس‌جمهور کنونی را پس از ۱۲ سال می‌گیرد.

کامیون‌های حاوی صندوق‌های پلاستیکی آرا در مسیر بازگشت به پایتخت هستند.

آمریکا که قصد خروج سربازانش را از افغانستان در پایان سال جاری میلادی دارد، منتظر انتخاب یک رئیس‌جمهوری جدید در افغانستان است. علاوه بر این، خطر بروز اقدامات شبه‌نظامی‌گرایانه طالبان و درگیری‌های قومی وجود دارد

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان درباره شمارش آرا گفت: ما تلاش می‌کنیم تا این روند را هر چه سریع‌تر آغاز کنیم. این یک پروسه طولانی است و زمان می‌برد.

اگر هیچ یک از هشت کاندیدا موفق نشوند بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کنند، دور دوم انتخابات در سال جاری میلادی برگزار می‌شود.

گردشی در حوزه‌های رای‌گیری کابل نشان داده که دکتر عبدالله در صدر است.

همچنین نتایج اولیه رسمی تا ۲۴ آوریل اعلام نخواهد شد با این حال به نظر می‌رسد که احتمالا رقابت دکتر عبدالله با اشرف غنی، مقام رسمی سابق بانک جهانی به دور دوم کشیده شود.

رقیب دیگر عبدالرشید دوستیم، رهبر سابق چریک‌های اوزبک است که در میان سکنه شمال افغانستان از محبوبیت برخوردار است. زای رسول، وزیر سابق امور خارجه نیز در مقام سوم است.

ماهیت اتمام تقلب در این انتخابات مشخص نشده و کمیسیون شکایات انتخاباتی احتمالا چند هفته برای بررسی آن زمان نیاز دارد.

یکی از مقام‌های مسئول در کمپین مبارزات انتخاباتی دکتر عبدالله گفت: متاسفانه تقلب انتخاباتی در بسیاری مناطق رخ داده است. در بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری به ناظران اجازه ورود نداده‌اند و صندوق‌ها را با آرای از پیش تعیین شده پر کردند.

وی به خبرنگاران گفت: در منطقه‌ای واقع در اورازگان، پلیس کارت‌های رای‌گیری را از رای‌دهندگان گرفته و به آن‌ها گفته که مقابله با طالبان آغاز شده، به خانه‌هایتان بازگردید و ما به جای شما رای می‌دهیم.

مقام‌های افغان و جامعه بین‌الملل برگزاری این انتخابات را که شنبه برگزار شد به خاطر حضور ۶۰ درصدی از ۱۲ میلیون نفر واجد شرایط مورد تقدیر قرار دادند اما نگرانی‌ها از بروز دخالت شبه‌نظامیان در روند شمارش آرا و انجام حملات وجود دارد.

یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392
...  

نیروهای ارتش سوریه پس از تحت کنترل در آوردن شهر یبرود، اکنون درحال خنثی کردن مین ها و بمبها و کشف تونلها هستند.

 


العالم از پاکسازی کامل شهر مهم و راهبردی یبرود خبر داد.


به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، نیروهای ارتش سوریه شهر مهم یبرود را کاملا تحت کنترل خود در آوردند.

نیروهای ارتش سوریه پس از تحت کنترل در آوردن شهر یبرود، اکنون درحال خنثی کردن مین ها و بمبها و کشف تونلها هستند.

عملیات گسترده نیروهای ارتش سوریه برای پیشروی به سوی شهر یبرود و پاکسازی آن  23 بهمن آغاز شد، و نیروهای ارتش این کشور پس از تحت کنترل در آوردن شهرها و مناطق و ارتفاعات اطراف این شهر مهم و راهبردی، سرانجام امروز توانستند این شهر را کاملا از وجود معارضان پاکسازی کنند.

با توجه به اهمیت راهبردی بسیار بالای این شهر، گروه های معارض و تروریستی با استقرار تجهیزات و نیروهای فروان در آن، به شدت تلاش می کردند تا مانع از ورود نیروهای ارتش سوریه به این شهر شوند.

"یبرود" شهری تاریخی و قدیمی است که در 80 کیلومتری شمال "دمشق" در منطقه مرتفع "قلمون" و در دل سلسله کوه‌های این منطقه راهبردی قرار دارد. کوه‌های قلمون هم مرز با لبنان است.

این شهر که بخشی از استان "ریف دمشق" به شمار می‌آید، در 80 کیلومتری جنوب شهر "حمص" واقع شده است.

علاوه بر شهر یبرود، در منطقه راهبردی و مرتفع قلمون شهرهای بسیار مهم و معروفی مانند "صيدنايا"، "عين منين"، "معلولا"، "رنكوس"، "تلفيتا"، "بخعة"، "جبعدين"، "حلبون"، "النبک"، "القطيفه"، "الرحيبة"، "قارة"، "دير عطية"، "رآس المعره"، "السحل"، و"عسال الوردو" قرار دارند.
چند شهر و روستا نیز در مجاورت و اطراف شهر یبرود قرار دارند که عبارتند از: رأس العين، راس المعره، عسال الورد، الجبه، بخعا و الصرخه. "مزارع ریما" نیز حد فاصل یبرود با شهر نبک است.

چهارشنبه سی ام بهمن 1392
مایکل مان:مذاکرات 1+5 با ایران سازنده و مفید بوده است ...  

  سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دور جدید مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی ایران را سازنده و مفید دانست.

  به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، مایکل مان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مذاکراتی که از روز گذشته شروع شده است، امروز هم ادامه خواهد یافت.

وی که در مقابل هتل محل اقامت هیات های 1+5 به خبرنگاران پاسخ می داد، فقط به گفتن همین جمله بسنده کرد اما همه خبرنگاران منتظر پایان این دور از مذاکرات و اعلام نتیجه هستند.

مذاکرات ایران و گروه 1+5 از صبح سه شنبه در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر وین اتریش آغاز شده است. دور اول مذاکرات به ریاست کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شد که کمتر از یکساعت طول کشید.

پیش از آغاز دور اول مذاکرات نمایندگان روسیه و چین با ظریف بصورت دو جانبه دیدار و گفت و گو کردند. ظریف همچنین با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه اتریش و نیز یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت و گو کرد.

دور دوم مذاکرات به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد که پیش از آن، نشست چهار جانبه نماینده ایران با نمایندگان آلمان، انگلیس و فرانسه برگزار شد.

دور سوم مذاکرات ایران و گروه 1+5 نیز در سطح معاونان وزرای خارجه هفت کشور صبح چهارشنبه به وقت محلی و به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

شنبه بیست و ششم بهمن 1392
...  
شنیده می‌شود که قرار است محمد حسینی بر کرسی عزت‌ا... ضرغامی بنشیند یعنی او ریاست سازمان صداوسیما را عهده‌دار خواهد شد.

به نوشته آرمان هر چند این خبر فعلا در حد شنیده است و منبع معتبری آن را تایید یا رد نکرده است، اما به دلایلی این حضور دور از انتظار به نظر نمی‌رسد. در این راستا به بررسی ویژگی‌های شخصیتی و رزومه‌ کاری حسینی در این گزارش پرداخته شده است.

دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392
...  

عربستان؛آغازی بر پایان سیاستهای تهاجمی؟!

سیاست ها و برنامه های ریاض در منطقه ملتهب خاورمیانه، این روزها با تغییراتی در

 لایه های سطحی همراه شده که با تحلیل ها و تفسیرهای متفاوتی روبه رو شده

است.

به گزارش ایرنا، موضوع از هنگامی کلید خورد که دولت عربستان سعودی، پس از 3 سال و اندی حمایت آشکارا از جریان اصلی تروریسم در منطقه، از وضع قانونی جدید علیه افرادی که در خارج از کشور با تروریست ها همکاری می کنند، خبر داد و اعلام کرد که این افراد دربازگشت به کشور از 3 تا 20 سال حبس دریافت می کنند.


همزمان، موجی از انتقاد و حمله به مفتیانی که جوانان عربستانی را برای جنگ در سوریه و سایر نقاط منطقه، تحت عنوان جهاد تشویق و تحریک می کنند، براه افتاد.

و دست آخر فاش شدن خبر مرخصی استعلاجی بندر بن سلطان رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان و پیگیر پرونده سیاست ها و برنامه های دولت سعودی در بحران های خاورمیانه و نیز زمزمه های برکناری سعود الفیصل، وزیر خارجه این کشور بود که دستمایه تحلیل ها و تفسیرهایی درباره احتمال تغییر رویکرد ریاض گردید.

برخی تحلیلگران منطقه، با نگاه مثبت، به رویکرد جدید در ریاض پرداخته اند و معتقدند این کشور سرانجام پی برده که سیاست های گذشته اش در قبال منطقه، بویژه در سوریه بی نتیجه بوده است.

برخی نیز این احتمال را داده اند که این رویکرد احتمالا مربوط به فشارهایی است که از جانب آمریکا به این کشور وارد می شود تا سیاست های خود را تعدیل کند.

یک احتمال هم این است که کبر سن پادشاه عربستان که حالا با صدها شاهزاده مدعی روبه روست، عامل این تغییر رویکرد بوده است، بویژه آنکه چالش های فعلی ریاض در منطقه، تاثیرات منفی در شرایط این کشور هنگام تغییر و تحول بعد از مرگ پادشاه، خواهد داشت.


... ادامه مطلب
یکشنبه بیستم بهمن 1392
...  

سازمان انرژی اتمی ایران 7 موضوع جدید توافق

شده را اعلام کرد

تهران- ایرنا- سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه ای 7 موضوع جدید توافق شده با

آژانس بین المللی انرژی اتمی را اعلام کرد.


به گزارش ایرنا، در بیانیه این سازمان آمده است: در پی دو روز جلسات فشرده، نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران، ضمن بررسی اقدامات اولیه مرتبط با بیانیه تهران(20 آبان ماه)، در خصوص چگونگی ادامه همکاری ها مذاکره کردند.

در این مذاکرات آقای تروواریورانتا معاون امور پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تقدیر از همکاری های جمهوری اسلامی ایران و ابراز رضایت از روند موجود، اعلام نمود که مدیرکل آژانس در گزارش آتی خود به شورای حکام این همکاری ها را مورد توجه قرار خواهد داد.

موضوعات جدید توافق شده جهت همکاری های داوطلبانه، علاوه بر بیانیه تهران در راستای تفاهمات صورت گرفته در قالب برنامه اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 شامل موارد زیر است:

1- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و دسترسی مدیریت شده مرتبط با معدن ساغند یزد.

2- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و دسترسی مدیریت شده مرتبط با کارخانه تغلیظ اردکان.

3- تحویل پرسشنامه اطلاعات طراحی (DIQ) بروز شده راکتور IR-40 (اراک).

4- اتخاذ اقدام در جهت به نتیجه رسانیدن رهیافت پادمان برای راکتور IR-40 (اراک).

5- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و تنظیم بازدید فنی از مرکز لیزر لشکرآباد.

6- ارایه اطلاعات مواد چشمه[source material]، که هنوز به ترکیب و خلوص لازم برای ساخت سوخت و یا غنی سازی نرسیده است، شامل واردات چنین موادی به ایران و استخراج اورانیوم از فسفات توسط ایران.

7- ارایه اطلاعات و توضیحات به آژانس به منظور ارزیابی اظهاریه ایران در مورد نیاز یا کاربرد توسعه EBW (نسل جدید چاشنی های ایمن)

همچنین متن بیانیه مشترک قرائت شده پس از این مذاکرات به شرح ذیل می باشد:

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین­المللی انرژی اتمی در چارچوب همکاری که بین طرفین در نوامبر گذشته توافق شد، جلسات فنی سازنده ای را 19 و 20 بهمن ماه 92 برگزار کردند. در طول این جلسات ، دو طرف پیشرفت در اجرای اقدام عملی اولیه که سه ماه پیش توافق شد را مرور کردند. شایان ذکر است ایران گام­های عملی اولیه را که پیش بینی شده بود، اجرا کرده است.

همچنین در این جلسات جمهوری اسلامی ایران و آژانس درخصوص 7 اقدام عملی که توسط ایران تا 25 اردیبهشت ماه 1393 اجرا خواهد شد، توافق کردند.

مدیرکل جزئیات اقدامات توافق شده را به شورای حکام گزارش خواهد کرد.

پنجشنبه هفدهم بهمن 1392
...  

جزییات علت تاخیر پخش گفت وگوی تلویزیونی

 رئیس جمهور به روایت ˈالفˈ

تهران - ایرنا - سایت خبری ˈالفˈ چهارشنبه شب در گزارشی به ذکر جزییات علت تاخیر پخش گفت وگوی تلویزیونی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری پرداخت.

  سایت الف در گزارش خود آورده است: ˈخبرگزاری دولت ایرنا در خبری فوری اعلام کرد که رئیس سازمان صداوسیما مانع پخش زنده گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور شده است؛ این در حالی است که شبکه یک صداوسیما در زیرنویس برنامه خود مشکل فنی در دریافت تصاویر از نهاد ریاست جمهوری را دلیل تاخیر در پخش این برنامه اعلام می کند.

به گزارش مهر، با گذشت بیش از یک ساعت از پایان خبر سراسری ساعت 21 شبکه اول سیما هنوز از پخش زنده گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور خبری نبود. خبرگزاری دولتی ایرنا در خبری که بر روی خروجی خود قرار داده بود، اعلام کرد که رییس سازمان صدا و سیما مانع پخش زنده گفت و گوی تلویزیونی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری با مردم شد.


... ادامه مطلب
یکشنبه سیزدهم بهمن 1392
...  
   مهدی کروبی شب گذشته به منزل خود در محله جماران تهران منتقل شد.

حسین کروبی در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید این خبر گفت: شب گذشته آقای مهدی کروبی به همراه ماموران امنیتی به منزل خود در جماران منتقل شدند.

وی افزود: کارهای مقدماتی برای انجام این انتقال از حدود 10 روز پیش آغاز شده بود و شب گذشته این کار انجام شد. در حال حاضر ایشان در طبقه دوم مستقر هستند و ماموران در یک سوئیت مجزا در طبقه اول منزل حضور دارند.

فرزند مهدی کروبی ادامه داد: البته شرایط به لحاظ امنیتی نسبت به قبل عوض نشده و فقط محل اقامت ایشان به منزل خود انتقال یافته است.

وی درباره دسترسی‌های ارتباطی و ملاقات‌های مهدی کروبی نیز اظهار کرد: ماهواره، اینترنت و تلفن از دسترس ایشان خارج شده است اما ایشان می‌توانند شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیما تماشا کنند.

حسین کروبی افزود: از مدتی قبل ملاقات‌های ایشان که پیشتر چند ماه یک بار انجام می‌شد، وضعیت منظم‌تری به خود گرفت و ایشان به صورت هفته‌ای یک بار ملاقات داشتند که در حال حاضر در منزل خود نیز چنین شرایطی حاکم خواهد بود البته همسر ایشان (فاطمه کروبی) محدودیتی از این نظر ندارند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به بهتر شدن شرایط مهدی کروبی اظهار کرد: امیدواریم هرچه جلوتر می‌رویم شرایط بهتر شود. البته شیب بهتر شدن برخی فضاهای امنیتی ملایم است و نباید انتظارات بالایی داشته باشیم. اما امیدوار هستیم که شرایط برای ایشان و دیگر دوستان بهتر شود.

چهارشنبه نهم بهمن 1392
اماکن سوریه قبل و بعد از جنگ ...  


جنگ سوریه که در آستانه ورود به سومین سال خود است، علاوه بر تلفات جانی بسیار به اماکن شهری و تاریخی این کشور نیز خسارت چشمگیری وارد کرده است. روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار تصاویری به مقایسه سوریه قبل و بعد از آغاز جنگ داخلی پرداخته است.


چهارشنبه دوم بهمن 1392
حضور محرمانه ایران در کنفرانس ژنو 2 ...  

برای تمام حاضران در کنفرانس ژنو 2 روشن است که با وجود غیبت رسمی ایران، تهران در هرگونه تصمیم گیری

بزرگ در مورد سوریه حضور دارد.
 

به گزارش جام نیوز؛ دبکا به نقل از منابع خود مدعی سفر محرمانه هیئتی از ایران به سوئیس شد.

 

به گزارش انتخاب، دبکا نوشت: یک هیئت ایرانی به صورت محرمانه روز سه شنبه به منونتر رسید.

 

در ادامه این گزارش دبکا آمده است: با این وجود انها در کنفرانس ژنو 2 شرکت نمی کنند و در هتلی بیرون از شهر ساکن می شود.

 

برای تمام حاضران در کنفرانس ژنو 2 روشن است که با وجود غیبت رسمی ایران، تهران در هرگونه تصمیم گیری بزرگ در مورد سوریه حضور دارد.

 

این اتفاق با انچه جان کری وزیر خارجه آمریکا در اوایل ماه جاری اعلام کرد مطابقت دارد. کری اعلام کرده بود که ایران در حاشیه کنفرانس حضور پیدا کند.

دوشنبه سی ام دی 1392
...  

ائتلاف ملی مخالفان در سوریه مشارکت در کنفرانس ژنو -2 را به دلیل حضور ایران در این نشست، به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، ائتلاف ملی مخالفان مهمترین گروه از مخالفان و فعالان براندازی حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه قبل از این تهدید کرده بودند در صورتی پافشاری بر دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو -2، این نشست را ترک خواهد کرد.

نشست ژنو -2 با موضوع یافتن راه حلی برای بحران سوریه روز چهارشنبه آینده در سوئیس برگزار می شود.

دوشنبه سی ام دی 1392
...  

افخم: ایران در نشست ژنو 2 شرکت می کند

سخنگوی وزارت امورخارجه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در

مذاکرات حل بحران سوریه موسوم به ژنو2 شرکت می کند.


به گزارش نامه نیوز، «مرضیه افخم» روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی مبنی بر دعوت دبیر کل سازمان ملل از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 و نیز اظهار نظر برخی کشورها مبنی بر پذیرفتن پیش شرط ها از سوی تهران جهت شرکت در این نشست، افزود: جمهوری اسلامی ایران بدون پیش شرط در مذاکرات حل بحران سوریه شرکت می کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، روز یکشنبه ( به وقت محلی) در یک نشست خبری در نیویورک، از ایران دعوت کرد تا در نشست بین المللی صلح سوریه موسوم به ژنو 2 شرکت کند.

کنفرانس ژنو 2 از روز چهارشنبه هفته جاری در شهر مونترو در کشور سوئیس برگزار می شود.

«حسین امیر عبداللهیان» معاون امور عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه نیز پس از اعلام دعوت از ایران برای شرکت در نشست ژنو 2 در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران دعوتنامه شرکت در نشست ژنو 2 درباره سوریه را دریافت کرده است.

اعلام دعوت رسمی از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 بامداد دوشنبه به سرعت به خبر یک شبکه های خبری جهان مبدل شد.

خبرگزاری های رویتر، فرانس پرس، آسوشیتدپرس و شبکه های خبری بی بی سی، فرانس 24 و الجزیره از جمله رسانه های بودند که دعوت ایران را به کنفرانس ژنو 2 بسرعت بازتاب دادند.

شبکه ˈ بی بی سیˈ در خبری فوری گزارش داد: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در نشستی خبری اعلام کرد از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو دو برای حل بحران سوریه دعوت کرده و ایران در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

این شبکه خبری افزود: دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است در روزهای گذشته چندین بار با وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده و ایران اعلامیه ژنو ١ را به عنوان اساس کنفرانس ژنو ٢ پذیرفته و متعهد شده ˈنقشی مثبت و سازندهˈ در سوریه ایفا کند.

به گزارش بی بی سی ، بان کی مون در نشست خبری اش از صدور چندین دعوتنامه تازه برای شرکت برخی از کشورها در کنفرانس ژنو خبر داده است که کشورهایی از جمله بحرین، ایران، استرالیا و جمهوری کره جنوبی را نیز در بر می گیرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین با استقبال از تصمیم ائتلاف ملی انقلاب سوریه و نیروهای مسلح برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 گفته در 48 ساعت گذشته با رهبران متعددی در جهان گفت وگوهای جدی و فشرده تلفنی و حضوری داشته است و در تلاش بوده است که بهترین فضای ممکن را برای موفقیت کنفرانس ژنو2 فراهم کند.

خبرگزاری رویترز نیز در خبر فوری خود، با انتشار خبر دعوت بان کی مون از ایران برای حضور در نشست 22 ژانویه در سوئیس اعلام کرد: ایران قول داده است که نقش مثبت و سازنده ای را در این رابطه ایفاء کند.

براساس این گزارش، دبیر کل سازمان ملل متحد درنشست خبری اش افزود: به عنوان میزبان کنفرانس ژنو2 تصمیم گرفته است که از ایران برای حضور در این کنفرانس دعوت به عمل آورد

به گزارش رویترز، دعوت ایران در شرایطی صورت می گیرد که آمریکا، برخی از دولت های غربی و کشورهای حوزه خلیج فارس از ایده شرکت ایران در این مذاکرات حمایت نکرده بودند.

بان کی مون همچنین گفت او انتظار دارد ایران بزودی بیانیه ای را در ارتباط با دعوت صورت گرفته برای حضور در کنفرانس ژنو2 صادر کند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از بان کی مون گزارش کرد تهران وعده داده است در صورت شرکت در نشست صلح سوریه ˈنقشی مثبت و سازنده ایˈ را ایفا نماید.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به دعوت بان کی مون از تهران ، مدعی شد که ایران دعوت سازمان ملل برای شرکت در نشست بین المللی صلح سوریه را پذیرفته است.

شبکه خبری ˈان بی سی نیوز ˈ نیز در خبری فوری با اشاره به دعوت بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از تهران گفت: ایران به مذاکرات صلح سوریه پیوست.

به گزارش این شبکه، بان کی مون گفت سازمان ملل پس از اینکه ایران حاضر به قبول تشکیل دولت انتقالی پس از اسد شد، از این کشور برای پیوستن به کنفرانس بین المللی در ارتباط با سوریه دعوت به عمل آورد.

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد: بان کی مون روز یکشنبه ( به وقت محلی) گفت که وی از ایران برای کنفرانس ژنو2، دعوت به عمل آورده است.

شبکه خبری الجزیره در همین حال به نقل از رویتر خبر داد که برخی از مخالفان دولت سوریه که خود را ائتلاف ملی سوریه می نامند در نخستین واکنش به دعوت رسمی از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در کنفرانس ژنو 2 اعلام کردند: در صورت حضور ایران در این کنفرانس، در آن شرکت نخواهند کرد.

الجزیره در توضیح آورده است: خبرگزاری رویترز با اشاره به یک بیانیه تویتری که به وسیله مخالفان سوریه منتشر شده است گزارش داد که ائتلاف ملی تهدید کرده است از کنفرانس ژنو 2 خارج خواهد شد مگر اینکه بان کی مون دعوتش را از ایران پس بگیرد.

براساس این گزارش، گروه موسوم به ائتلاف ملی سوریه در جلسه ای که روز شنبه هفته جاری در استانبول تشکیل داد نهایتا تصمیم به شرکت در اجلاس ژنو 2 گرفت و اعلام کرد که امیدوار است این کنفرانس زمینه تشکیل دولت انتقالی در دولت سوریه بدون نفوذ بشار اسد رییس جمهوری این کشور باشد.

براساس این گزارش، کنفرانس ژنو دو که در سوئیس برگزار خواهد شد بیش از 35 کشور با هدف ایجاد یک دولت انتقالی در دولت سوریه به عنوان بخشی از راه حل موجود برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور شرکت خواهند کرد.

شنبه بیست و هشتم دی 1392
...  

فاطمه کروبی خواهر مهدی کروبی صبح امروز درگذشت.
به گزارش عماریون از فرهنگ نیوز ، خانم فاطمه کروبی همسر مرحوم حجت السلام ملکی  و خواهر مهدی کروبی صبح امروز درگذشت.

لازم به ذکر است پیکر این مرحومه در قم تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.

سه شنبه بیست و چهارم دی 1392
...  
برخی کار را به جایی می رسانند که حتی انفجارهای افعانستان را به نصرالله نسبت می دهند اما نصرالله فردی قوی است غیرممکن است به کسی دستور بدهد که بمب گذاری کند. حزب الله لبنان مرزها را امن کرده است.
یک خواننده زن و مدل لبنانی در اظهاراتی از سیدحسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان اعلام پشتیبانی کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از  سایت سی ان ان، "میریام کلینک" ضمن اعلام تقدیر خود از نصر الله گفت که او مانع از رسیدن اسرائیلی ها به قلب بیروت شد.

این خواننده و مدل معروف لبنانی همچنین افرادی که از وی به دلیل حمایت از نصر الله انتقاد می کنند را مورد سرزنش قرار داد.

کلینک در یکی از مطالب منتشر شده در صفحه شخصی اش در فیس بوک و در واکنش به برخی انتقادات از نصر الله  اظهار داشت: دست از سر نصرالله بردارید. اگر نصر الله نبود اسرائیل امروز در جونیه (شهر مسیحی نشین در شمال بیروت) بود.

وی اضافه کرد: اگر کشور ما مثل کشورهای دیگر بود و مرزهای لبنان، امنیت داشت آیا حزب الله مسلح میشد؟

این مدل و خواننده معروف لبنانی در بخش دیگری از نوشته اش درباره متهم کردن نصرالله به دخالت در عملیات های تروریستی در لبنان هم نوشت: برخی کار را به جایی می رسانند که حتی انفجارهای  افعانستان را به نصرالله نسبت می دهند اما نصرالله فردی قوی است غیرممکن است به کسی دستور بدهد که بمب گذاری کند. حزب الله لبنان مرزها را امن کرده است.

دوشنبه بیست و سوم دی 1392
...  

مروری بر ازدواج‌های مذهبی - سیاسی در ایران/

 از پیوند فرزندان رهبری با بیوت روحانیت و ماجرای

 مطهری‌ها و لاریجانی‌ها تا وصلتی از جنس قضا


یکی از رسوم قدیمی‌ علمای حوزه علمیه ازدواج فرزندان ذکور با

دختران بیوت مراجع و یا علما است که در ایران و نجف بسیار رواج دارد.


مصطفی داننده: این روزها مطهری‌ و لاریجانی‌ها تبدیل به تیتر اصلی رسانه‌های کشور شده‌اند. پسران دو روحانی بزرگ ایران یعنی علامه مطهری و آیت‌الله العظمی میرزا هاشم آملی، رو در روی هم قرار گرفته‌اند و یکدیگر را مورد نوازش قرار می‌دهند. رویارویی که دو سوی آن از قضا پیوندهای خانوادگی نیز با هم دارند.

علی مطهری در نطقی جنجالی از دستگاه قضایی کشور که ریاست آن بر عهده آیت‌الله آملی لاریجانی، برادر داماد خانواده مطهری (علی لاریجانی) است خواست که هرچه زودتر تکلیف میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد را مشخص کند. سخنانی که با اعلام جرم علیه وی از سوی دادستان و واکنش‌های جریان‌های مختلف سیاسی همراه بود. یکی از این واکنش‌ها سخنان داماد خانواده مطهری یعنی علی لاریجانی بود که عنوان کرد: «سخنان علی مطهری به گونه‌ای نبود که دادستان وارد آن شود و نیاز به این میزان بحث رسانه‌ای هم نداشت؛ هرچند سخنان وی نادرست و قدری تحقیر‌آمیز بود.»

برادر بزرگ‌تر لاریجانی‌ها اما در یک گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که مطهری حوادث سال 88 را در حد یک دعوای داخلی کشور می‌داند و آن را به خوبی درک نکرده است. همین سخنان کافی بود تا مطهری در نامه‌ای به این سخنان جواد لاریجانی پاسخ دهد: «به نظر می‌رسد که جناب عالی در قضاوت درباره فتنه 88 تجاهل و تغافل می‌فرمایید، این بدیهیات را می دانید و خود را به ندانستن و غفلت می زنید و نام آن را "بصیرت" می‌گذارید، یا به قول خودتان هوا سرد است و دچار زکام سیاسی شده‌اید.»

وقتی لاریجانی فلسفه خوانده، داماد ناخلف می‌شود!

علی لاریجانی که در کلامی طنزگونه از سوی علی مطهری به داماد ناخلف تشبیه شده است، رابط بین این دو بیت روحانی است. او در 21 سالگی به خواستگاری دختر شهید مطهری می‌رود تا زمینه یک ازدواج مذهبی و سیاسی را در ایران شکل دهد. علی مطهری روز خواستگاری رئیس مجلس شورای اسلامی از خواهرش را اینگونه روایت می‌کند: «به یاد دارم وقتی که آقای لاریجانی برای خواستگاری به منزل ما آمد، شهید مطهری که معمولا درباره موارد قبلی اینطور اظهارنظر می کرد که «آدم عمیقی نیست»، پس از اولین جلسه ملاقات، شخصیت او را با آن که 21 سال بیشتر نداشت، پسندید. رفتار بزرگوارنه او با همگان از جمله خانواده ما در این سی سال و اندی که از آن ایام می‌گذرد، گواهی است بر تشخیص درست آن شهید. آقای دکتر علی لاریجانی با اخلاق نیکویی که دارند همواره یک داماد محبوب و مطلوب برای خانواده ما بوده​اند».

اما در کنار نزدیکی‌ بین «علی»های خاندان مطهری و لاریجانی، نطق علی مطهری و پاسخ برادارن لاریجانی شاید به نحوی زمینه اختلاف اساسی را میان بعضی از اعضای دو خانواده سیاسی و مذهبی ایران نیز نمایان ساخت.

به بهانه این رویارویی اما شاید پر بیراه نباشد گریزی به یکی از رسوم قدیمی ازدواج در عالم سیاست و مذهب ایران بزنیم. چه آنکه یکی از رسوم قدیمی‌ علمای حوزه علمیه ازدواج فرزندان ذکور با دختران بیوت مراجع و یا علما بوده است که زمینه تحکیم روابط در عالم سیاست و مذهب در ایران را فراهم ساخته است. رابطه‌هایی که گاهی میان جریان‌های مخالف و گاهی میان شخصیت‌های نزدیک به هم شکل می‌گیرد.

وصلت یک لاریجانی دیگر با بیت مراجع!
یکی از این ازدواج‌ها بازهم میان یک لاریجانی و دختر یک مرجع تقلید شکل گرفت. آیت‌الله صادق لاریجانی که این سال‌ها عهده دار ریاست قوه قضائیه است داماد آیت‌الله وحید خراسانی است. او که از سال 56 وارد حوزه ‏علمیه شده بود، سال 68، پس از تدریس سطح، به تدریس خارج اصول و خارج فقه پرداخت و سپس به ‏عضویت هیأت علمی دانشگاه قم در آمد. آیت‌الله صادق لاریجانی در حال حاضر به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در ‏سطح کارشناسی ارشد و دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی تدریس می‌کند. لاریجانی که پنجمین رئیس دستگاه قضائی کشور است، رابطه بسیار خوبی با پدر زن خود دارد.

وصلتی از جنس قضا
دیگر ازدواج مذهبی که میان چهره‌های سیاسی و مذهبی ایران شکل گرفت و توجه‌ها را به خود جلب کرد، ازدواج پسر آیت‌الله موسوی اردبیلی از مراجع تقلید شیعه با دختر آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی است. این دو رئیس پیشین قوه قضائیه در ایران که هر دو هم اکنون در جایگاه مرجع تقلید قرار دارند از نظر سیاسی اختلاف‌هایی باهم دارند. آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی از جمله روحانیون اصولگرایی است که هم اکنون عضو شورای نگهبان است و آیت‌الله موسوی اردبیلی از روحانیون نزدیک به جناح چپ و جریان اصلاحات است.

پیوند خوردن خانواده‌های صدر و سیستانی با بیت امام
نوه‌های امام خمینی نیز دیگر روحانی زاده‌هایی هستند که با بیوت علما و مراجع وصلت کرده‌اند. سید حسن خمینی شناخته شده‌ترین نوه امام با دختر آیت‌الله موسوی بجنوردی از اساتید حوزه علمیه ازدواج کرد. رابطه داماد و پدر زن با توجه به نزدیکی تفکرات و اندیشه‌های مذهبی و سیاسی به هم خیلی خوب است و همیشه این دو در کنار هم در مراسم‌های مختلف حضور دارند.

سید یاسر و سید علی خمینی نیز به ترتیب با دختر سید محمد صدر و سید محمد شهرستانی ازدواج کرده‌اند. حاصل این ازدواج پیوند بیوت صدر و سیستانی با بیت امام خمینی است. رابطه این دو نوه امام خمینی نیز با پدر زن‌های خود بسیار خوب است.

فرزندان رهبری و پیوند با بیوت روحانیت
فرزندان مقام معظم رهبری نیز همچون بیوت دیگر علما، همسران خود را از میان دختران روحانیون شناخته شده انتخاب کرده‌اند. سید مصطفی خامنه‌ای داماد مرحوم آیت‌الله عزیز خوشوقت، از روحانیون و علمای شناخته شده تهران است که چندی پیش فوت کرد. سید مسعود خامنه‌ای فرزند دیگر مقام معظم رهبری، داماد آیت الله سید محمدباقر خرازی از مدرسین حوزه علمیه قم و شوهر خواهر سید صادق خرازی معاون وزیر امور خارجه دولت خاتمی است. در این میان سید مجتبی خامنه‌ای با دختر غلامعلی حداد عادل رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ازدواج کرده است.

حداد عادل ماجرای خواستگاری مجتبی خامنه‌ای را اینگونه روایت می‌کند: «آن زمان دخترمان دیپلم گرفته بود و کنکور هم شرکت کرده بود. پس از مقدمات کار، یک روز پسر آقا و مادرش با یک قواره پارچه به عنوان هدیه برای عروس آمدند و صحبت کردیم و پس از رفتن آقا مجتبی، نظر دخترم را پرسیدم، ایشان موافق بودند. بعد از چند روز خدمت آقا رفتیم. آقا فرمودند؛ «آقای دکتر، داریم خویش و قوم می شویم.» گفتم؛ «چطور؟» گفتند؛ «خانواده آمدند و پسندیدند و در گفت وگو هم به نتیجه کامل رسیده اند، نظر شما چیست؟» گفتم؛ «آقا، اختیار ما دست شماست».

آقا فرمودند؛ «نه، شما، دکتر و استاد دانشگاهید و خانم تان هم همین طور. وضع زندگی شما مناسب است، اما زندگی من این طور نیست. اگر بخواهم تمام زندگی‌ام را بار کنم، غیر از کتاب‌هایم یک وانت بار می‌شود. اینجا هم دو اتاق اندرون و یک اتاق بیرونی است که آقایان و مسوولان در آنجا با من دیدار می‌کنند. من پول ندارم خانه بخرم. خانه‌ای اجاره کرده‌ایم که یک طبقه مصطفی و یک طبقه هم مجتبی زندگی می‌کنند. شما با دخترت صحبت کن که خیال نکند حالا که عروس رهبر می‌شود، چیزهایی در ذهنش باشد. ما این طور زندگی می‌کنیم. اما شما زندگی نسبتاً خوبی دارید. حالا اگر ایشان بخواهد وارد این زندگی شود، کمی مشکل است. مجتبی معمم هم نیست. می‌خواهد قم برود و درس بخواند و روحانی شود. همه اینها را به او بگو بداند».

پیوند میان چهار خانواده

رئیس جمهور پیشین ایران یعنی سید محمد خاتمی نیز راه دیگر روحانی زاده‌های شناخته شده قم و نجف را طی کرده است. فرزند آیت‌الله روح الله خاتمی با خواهر زاده امام موسی صدر یعنی زهره صادقی ازدواج کرده است. برادر وی یعنی محمدرضا خاتمی نیر راه برادر را پیش گرفت و داماد خانواده امام شد و با زهرا اشراقی وصلت کرد. زهرا اشراقی در عین حال دختر آیت‌الله شهاب‌الدین اشراقی داماد امام خمینی نیز است. با این ازدواج‌ها میان بیت امام، خاتمی، صدر و اشراقی پیوند حاصل شد.

دیگر رابطه‌ای که میان بیت روحانیون شکل گرفت، پیوند بیت لاهوتی با هاشمی رفسنجانی است. پسران لاهوتی هر دو با دختران آیت‌الله هاشمی ازدواج کردند. هاشمی رفسنجانی و حسن لاهوتی هر دو از مبارزان سیاسی با رژیم پهلوی بودند. همین سوابق و مناسبات سبب شد دو پسر آیت‌الله لاهوتی یعنی حمید و سعید با دو دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ترتیب فائزه و فاطمه هاشمی ازدواج کنند.

آیت‌الله محمدی ری شهری دیگر چهره شناخته مذهبی است که با بیت روحانی شناخته شده‌ای وصلت کرده است. وزیر پیشین اطلاعات با دختر آیت‌الله مشکینی ازدواج کرده است. ری شهری حاج‌آقا مرتضی تهرانی را معرف و مسبب این ازدواج می‌داند و می‌گوید :«آقای مشکینی پاسخ ایشان را موکول به استخاره کرد و پس از چند روز پاسخ داد که استخاره کردم، خوب آمد پس از موافقت ایشان جریان را به خانواده‌ام در تهران نوشتم و از مادرم و عمه‌ام خواستم که به قم بروند و صبیه ایشان را ببینند».

همانطور که مشاهده می‌شود چهره‌های مذهبی ایران تمایل دارند که دختران و پسران خود را به عقد و نکاح روحانیون شناخته هم طراز خود در بیاورند. در معدود از این ازدواج‌ها شاهد اختلاف‌های از جنس اختلاف میان فرزند شهید مطهری با لاریجانی‌ها هستیم که آن هم از یک اختلاف نظر سیاسی در مورد انتخابات سال 88 سرچشمه می‌گیرد.

یکشنبه بیست و دوم دی 1392
...  

دفتر کاترین اشتون نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد او آماده سفر به ایران است.

به گزارش عصر ایران، یک منبع اگاه در دفتر امور رسانه ای نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت: کاترین اشتون آماده انجام نخستین سفر رسمی به ایران است.

این منبع افزود: اشتون قبل از این هم گفته بود که همراه با پیشرفت مذاکرات برای دست یابی به توافق همه جانبه با ایران، قصد دارد به ایران سفر کند. اشتون به صورت جدی، خبر رسانه ها درباره دعوت احتمالی از وی برای سفر به ایران را دریافت کرده است.

قبل از این "عباس عراقچی" معاون وزیر خارجه ایران روز شنبه گفته بود که محمدجواد ظریف وزیر خارجه از اشتون برای سفر به تهران دعوت کرده است.

شنبه بیست و یکم دی 1392
...  

بازتاب خارجی سخنان هشدارآمیز رهبری در

آستانه مذاکرات هسته‌ای/ العربیه: رهبر ایران

اجازه استفاده از تاکتیک «تقیه» در مذاکرات

هسته‌ای با آمریکا را داد

بیانیات روز گذشته مقام معطم رهبری در جمع روحانیون، فضلا،

علما و اقشار مختلف مردم قم با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های

خارجی همراه بود.


به گزارش نامه‌نیوز، خبرگزاری رویترز در مطلبی با عنوان « آیت الله خامنه ای گفت که مذاکرات هسته‌ای دشمنی آمریکا را نشان داد»، نوشت: رهبر ایران روز پنحشنبه گفت که مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی دشمنی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی نشان داد.

به نوشته رویترز، رهبر ایران این سخنان را چند ساعت قبل از، ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در ژنو عنوان کرده‌اند. رهبر ایران در سخنانی در این باره، افزودند: مذاکرات هسته‌ای دشمنی آمریکا علیه مردم ایران، ایرانیان، اسلام و مسلمانان را نشان داد.

این در حالی است که مذاکرات میان ایران و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه بر سر جنبه‌های عملی توافق‌نامه هسته‌ای که در ماه نوامبر در ژنو حاصل شد، آغاز شده است.

سایت روزنامه آمریکایی بوستون گلوب نیز در این باره نوشت: رهبر ایران روز پنجشنبه و در حالی که مذاکرات برای به نتیجه رساندن توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی از سر گرفته شده است، به شدت آمریکا را متهم کرد و گفت که مذاکرات هسته‌ای اخیر میان ایران و آمریکا دشمنی آمریکا در قبال ایران و جهان اسلام را نشان داد.

سخنان رهبر ایران در قبال آمریکا گستره‌ای از اقدامات واشنگتن را در موضوع جقوق بشر، درگیری‌های فلسطین و اسرائیل و زندان گوانتانامو که اوباما وعده بسته شدن آن را داده بود، در برگرفت.

رهبر ایران در این سخنان بار دیگر عنوان کرد که تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران هیچ ارتباطی با پیشرفتی که در مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی در ماه‌های اخیر که از زمان روی کار آمدن حسن روحانی رئیس جمهوری جدید ایران صورت گرفته است، ندارد.

سخنان رهبر ایران ممکن است با هدف تقویت موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای پیش از آغاز دور جدید 2 روزه مذاکرات در ژنو با هدف نهایی کردن توافق نامه ژنو باشد.

از سوی دیگر این امکان نیز وجود دارد که رهبر ایران پیش بینی کرده باشد که ممکن است ایران در این مذاکرات مجبور به همکاری شود و در پی آن بوده است که برای مقامات داخلی شفاف سازی کند که با توجه به آنچه رخ داده، وی معتقد است که دولت آمریکا همچنان خطرناک ترین دشمن ایران باقی مانده است.

تحلیلگران ایرانی همچنین بر این باورند ممکن است که رهبر ایران، این کشور را برای قرار گرفتن در موقعیت شکست احتمالی مذاکرات آماده کرده است.

دیگر رسانه های خارجی مانند بلومبرگ، سایت شبکه خبری راشا تودی، المانیتور، الجزیره، العربیه و سی‌ان‌ان نیز به بازتاب اظهارات مقام معظم رهبری پرداختند.

در همین راستا، المانیتور با انتخاب تیتر «خامنه ای: دشمنی آمریکا در قبال ایران در مذاکرات روشن شد» نوشت: رهبر ایران در سخنان روز پنجشنبه خود باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را به عدم عمل به وعده هایش در خصوص بستن زندان گوانتامو متهم کرد و تاکید کرد که اگر هرکسی بخواهد درباره حقوق بشر صحبت کند آمریکا حق صحبت در این باره را ندارد زیرا دولت آمریکا بزرگترین نقض کننده حقوق بشر در جهان است.

سایت شبکه خبری العربیه نیز این عنوان را برای مطلب خود انتخاب کرد «رهبر ایران: برای رفع شرَ با شیطان مذاکره خواهیم کرد» و در ادامه نوشت: رهبر ایران در سخنان خود روز پجشنبه اجازه استفاده از تاکتیک دینی «تقیه» در مذاکرات هسته ای با آمریکا بر سر برنامه هسته ای ایران را داد.

دوشنبه شانزدهم دی 1392
...  


 

آرمان: طبق آنچه آذرماه اعلام شد، محمود احمدی‌نژاد امروز باید در دادگاه حضور پیدا کند. او برای اولین بار 5آذرماه برای پاسخگویی به 9 شکایت به دادگاه فراخوانده شد که به هر دلیلی در آن جلسه حضور نداشت و تعدادی از شاکیان پرونده تنها به بیان شکایت‌های خود پرداختند. در صورت حضور احمدی‌نژاد در دادگاه او اولین رئیس‌جمهوری است که پس از انقلاب اسلامی در دادگاه حاضر می‌شود. طبق ماده 19 قانون تعیین حدود وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری، «رسیدگی به اتهامات مربوط به تخلفات در رابطه با وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور در صلاحیت دیوان عالی کشور است و در جرایم‌ عادی از طریق دادگاه‌های عمومی دادگستری تهران و با اطلاع مجلس صورت می‌گیرد.» در تبصره این ماده نیز آمده است: «در هر کدام از اتهامات نامبرده رسیدگی مستقیما به وسیله دادگاه انجام گرفته و دادسرا حق دخالت ندارد.»

بار دیگر چشم‌ها به دادگاه دوخته شد

دادگاه کیفری استان تهران برای بار دوم محمود احمدی‌نژاد را برای بیان دفاعیاتش در مورد شکایت کمیسیون اصل 90 مجلس و شاکیان خصوصی احضار کرده است. شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران در روزهای پایانی خرداد 92 با ارسال احضاریه‌ای برای محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران وی را برای پاسخگویی به اتهامات مطرح شده علیه وی در روز 5آذر ماه به دادگاه فراخوانده بود. اولین جلسه رسیدگی به اتهامات وی در این شعبه تشکیل شد، اما وی به دلایل نامعلوم از حضور در دادگاه امتناع کرد. این در حالی است که سیامک مدیرخراسانی قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده محمود احمدی‌نژاد بیان کرده بود به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد، حضور متهم در دادگاه الزامی است. قاضی محسن افتخاری سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران در اولین جلسه دادگاه با برگزاری نشست خبری توضیح داد: جلسه‌ رسیدگی به اتهامات محمود احمدی‌نژاد در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران بدون حضور وی برگزار شد و در این جلسه هیات قضایی اظهارات شکات را استماع کرد. وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی در مورد تصمیم هیات قضایی برای این پرونده از طریق سخنگوی قوه قضائیه انجام می‌شود. پس از آن حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری درباره اینکه آیا عدم حضور احمدی‌نژاد در دادگاه باعث می‌شود که وی بازداشت شود؟ گفت: در رابطه با این پرونده باید بگویم در برخی رسانه‌ها گفته شده که چرا به این پرونده اینقدر سریع رسیدگی کردید، اما روند رسیدگی به این پرونده سریع نبوده است؛ زیرا با توجه به شکایت مجلس و شاکیان خصوصی این زمان رسیدگی سریع نبوده است. وی با بیان این که در قانون آیین دادرسی رسیدگی به اتهامات مقامات مسئول از نحوه رسیدگی به دیگر افراد متفاوت است، ادامه داد: پرونده‌ای برای رسیدگی به دادگاه می‌رود،‌ پرونده‌ای به دیوان عالی، پرونده دیگری به دادسرا یا به دادگستری. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همچنین در‌ قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده که اگر فردی به دادگاه احضار شد و حضور نیافت در این راستا دادگاه می‌تواند چه اقداماتی انجام دهد. در اینجا باید گفت اگر فرد احضار شده به دادگاه نیامد و قاضی مطلع بود که دلیل عدم حضورش موجه است، در اینجا یک تکلیف دارد و در موارد دیگر ممکن است متهم در دادگاه حاضر نشود و اعلام نکند که به چه دلیل حضور نیافته و در اینجا قاضی با علم خود می‌گوید عدم حضورش غیرموجه بوده که تکلیف دیگری دارد. وی افزود: در حال حاضر در مورد پرونده آقای احمدی‌نژاد خودشان در دادگاه حاضر نشدند و وکیل وی به دادگاه مراجعه نکرده است؛ لذا قاضی نمی‌داند عذرش موجه است یا خیر؛ بنابراین وی را دوباره در تاریخ 16دی ماه به دادگاه احضار کرده‌ است. محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده مواردی که دادگاه تشخیص دهد که متهم نیامده و لایحه هم داده نشده است دادگاه می‌تواند غیابی محاکمه کند و حکم دهد.

خنده به حضور احمدی‌نژاد در دادگاه

دستیار ارشد رئیس‌جمهور سابق هم دیروز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آقای احمدی‌نژاد فردا (امروز) در دادگاه حضور می‌یابد؟ تنها خندید و گفت: مصاحبه نمی‌کنم. مجتبی ثمره‌‌هاشمی در پاسخ به اینکه دیگر هیچ کسی با احمدی‌نژاد ملاقات نمی‌کند؟ گفت: مردم با احمدی‌نژاد ملاقات‌های مفصلی در مقابل منزلش دارند.

دست قاضی برای جلب متهم باز است

یک وکیل دادگستری دیروز در خصوص اینکه در صورت عدم حضور احمدی‌نژاد، آیا دادگاه می‌تواند حکم جلب صادر کند؟ گفت: در زمان اقامه دعوا دادسرا یا دادگاه مکلف است بحث جزایی یا عدم جزایی بودن موضوع را بررسی کند. مصطفی ترک همدانی با تاکید بر اینکه دستور جلب یکی از ابزارهای قاضی برای احضار متهم در جلسه است، افزود: اگر دادگاه به این نتیجه برسد که حضور متهم الزامی بوده و متهم در دادگاه حاضر نشده، می‌تواند حکم جلب او را صادر کند. این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: دادگاه همچنین می‌تواند بنا بر دلایل موجود، قرار مجرمیت را به صورت غیابی صادر کند و رسیدگی را ادامه دهد. وی در پایان گفت: همچنین در صورتی که ابلاغ قانونی باشد و متهم از حضور در دادگاه امتناع کرده باشد قاضی می‌تواند متهم را به صورت غیابی محاکمه کند.

طائب: احمدی‌نژاد پدر همه را درآورد

روز گذشته خبرگزاری مهر اما به نقل از مسئول قرارگاه عمار نوشت: حجت‌الاسلام مهدی طائب در حاشیه همایش نهم دی در ورامین با اشاره به دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد گفت:‌ احمدی نژاد پدر همه را درآورد و با ماشینی که حداکثر سرعت آن 180 کیلومتر در ساعت بود، 200 کیلومتر می رفت و این سبب می شد که همه در این ماشین فشار زیادی را تحمل کنند.

شنبه چهاردهم دی 1392
...  

مرگ مشكوك شاه‌ماهي حملات تروريستي لبنان


 مرگ «ماجد الماجد» به نفع چه كسي است؟


سرويس سياسي «فردا»؛ دستگيري «‌ماجد الماجد»‌ سركرده گردانهای عبدالله عزام در لبنان كه فرماندهي انفجار تروريستي در نزديكي سفارت ايران در لبنان و چند حمله تروريستي ديگر در اين كشور را بر عهده داشت، به عنوان يك بمب خبري در رسانه هاي مختلف به صدا در آمد.

بعد از اين مساله بود كه وزارت خارجه ايران با توجه به دست داشتن اين تروريست در حمله به سفارت ايران در لبنان خواستار حضور نمايندگان ايراني در مراحل بازجويي وي شد كه اين مساله بلافاصله با واكنش عربستان سعودي همراه بود و عربستاني‌ها نيز در اين زمينه خواستار اين موضوع شدند كه آنها نيز در مراحل بازجويي اين عنصر تروريستي حضور يابند زيرا ماجد الماجد در عربستان نيز دست به اقدامات تروريستي زده است و از اين نظر اين تبعه عربستاني به عنوان يك عنصر تروريستي در اين كشور شناخته مي‌شده است.

اما اينك دومين بمب خبري در مورد وقايع تروريستي در لبنان منفجر شد و برخي از رسانه ها اعلام كرده اند كه « ماجد الماجد»‌ رئیس گردانهای عبدالله عزام در لبنان مرده است. اين خبر را شبكه العربيه كه به عنوان تريبون آل سعود در منطقه خاورميانه به شمار مي‌آيد، اطلاع رساني كرده است. العربيه اين خبر را به نقل از صداي لبنان اعلام كرد اما به جزئیات بیشتر آن اشاره‌ای نکرد.
از سوی دیگر یک منبع امنیتی به صدای لبنان گفته است که ماجد الماجد همچنان زنده است ولی از نارسایی کلیه رنج می برد.

شبکه خبری ال بی سی لبنان نیز به نقل از خبرگزاری ملی لبنان نیز مرگ ماجد الماجد را تائید کرد.

شبکه خبری خبری المیادین نیز خبر مرگ این تروریست سعودی را تائید کرد.

پيشتر خبرهايي در زمينه وخامت حال ماجد منتشر شد كه اين موضوع منجر به توقف بازجويي از وي شده بود.

منابع خبري مختلف از ماجد الماجد به عنوان شاه ماهي اقدامات تروريستي در لبنان نام برده اند، شاه ماهي كه مي‌توانست با افشاي نام آبشخور و حاميان اين اقدامات پرده از رازهاي فراواني بردارد. عربستان سعودي البته در اين زمينه متهم اصلي فتنه انگيزي تروريستي در لبنان به شمار مي‌آيد؛ فتنه‌اي كه دامنه آن نه تنها لبنان بلكه ديگر كشورهاي  منطقه خاورميانه از جمله عراق و سوريه را نيز در بر مي‌گيرد.

پيش از اين در هفته گذشته در لبنان نيز يك حمله تروريستي ديگر در منطقه سني نشين اين كشور رخ داد كه منجر به كشته شدن مشاور سعد حريري شد. سعد حريري كه رابطه بسيار عميقي با حكومت آل سعود دارد بلافاصله حزب الله لبنان را عامل اين حمله تروريستي دانست. گرچه  حزب‌الله با صدور بيانه اي عاملان اين حمله تروريستي را محكوم كرد اما حملات سياسي به حزب الله پايان نيافت. كارشناسان با توجه به ترورهاي برنامه ريزي شده در لبنان و در مناطق مختلف سني و شيعه نشين اين كشور هدف اين حملات تروريستي را ايجاد اختلاف مذهبي براي آغاز يك جنگ داخلي در اين كشور قلمداد كردند.

منابع آگاه از در ميان بودن پاي شاهزاده جنجالي سعودي، بندر بن سلطان در تغذيه و پشتيباني گروه‌هاي تكفيري و تروريستي در منطقه خاورميانه و البته لبنان سخن مي ‌گويند. بسياري از كارشناسان بين‌المللي از بندر بن سلطان به عنوان رهبر در سايه القاعده و گروه‌هاي ديگر تروريستي نام مي‌برند. در اقدامات تروريستي لبنان نيز نام بندر بن سلطان مطرح است كه ماجد الماجد مي‌توانست به بسياري از سئوالها در اين زمينه پاسخ بدهد اما با مرگ مشكوك وي بازهم مسائل بسياري پنهان مي‌ماند كه به نظر مي‌رسد در اين ميان مرگ وي بيشتر از هر چيز ديگر به نفع بندر‌بن سلطان و آل سعود است.

چهارشنبه یازدهم دی 1392
...  

  یک منبع آگاه عصر سه شنبه به دنبال انتشار برخی اخبار در ارتباط با احتمال آزادی بابک زنجانی با قید وثیقه تاکید کرد که میلیاردر ایرانی همچنان در زندان اوین خواهد ماند.

وی که خواست نامش فاش نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب افزود که آزادی زنجانی با ارایه وثیقه ممکن نیست.

بابک زنجانی میلیاردر ایرانی روز گذشته (دوشنبه) پس از دستگیری به زندان اوین منتقل شد.

علت بازداشت وی داشتن پرونده ای در شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت می باشد که در حال رسیدگی است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز روز یکشنبه گذشته از مفتوح بودن پرونده بابک زنجانی در دادسرای تهران خبر داده بود.

پرونده مزبور در رابطه با جرایم اقتصادی در دادسرای تهران تشکیل شده است.

تلاش خبرنگار ایرنا در ارتباط با یافتن شماره بند و محل نگهداری بابک زنجانی در زندان اوین بی نتیجه ماند.

پنجشنبه پنجم دی 1392
...  

نخست‌وزیر ترکیه لیست اعضای کابینه جدید ترکیه را پس از استعفای سه وزیر به رئیس‌جمهور این کشور ارائه کرد.
تسنیم: نخست‌وزیر ترکیه لیست اعضای کابینه جدید ترکیه را پس از استعفای سه وزیر به رئیس‌جمهور این کشور ارائه کرد.

به گزارش ان‌تی‌وی؛ رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، لیست جدید کابینه خود را پس از استعفای سه نفر از وزرای دلت که با اتهام فساد مالی و دریافت رشوه مواجه هستند، به عبدالله گل، رئیس‌جمهور این کشور، ارائه کرد.

انتظار می‌رود اردوغان در ساعات آتی لیست جدید اعضای کابینه را به گزارشگران نیز اعلام کند.

52 نفر شامل کارمندان دولت، تاجرین شناخته شده و پسران سه وزیر در روز 17 سپتامبر در عملیات ضدفساد مالی که تمام عرصه سیاسی ترکیه را تکان داده و منجر به استعفای سه وزیر شده‌، دستگیر شده‌اند.

رجب طیب اردوغان،پیشتر اعلام کرد که "در درست کردن امور و مسایلی که در مورد آن اشتباه کردیم درنگ نمی کنیم و کسانی که ما را به فساد متهم می کنند حق و عدالت را نمی شناسند".

رجب طیب اردوغان تاکید کرد تحقیقات در مورد پرونده فساد و رشوه سری است و در اختیار رسانه ها قرار نخواهد گرفت.

وی همچنین تاکید کرد که "احزاب داخلی و خارجی هستند که در امور ما دخالت می کنند و می خواهند امنیت ما را تهدید کننند این در حالی است که دولت با اتهامات زیادی روبرو است اما مطمئن هستیم که این اتهامات دروغ است".

دوشنبه هجدهم آذر 1392
...  
رئیس جمهور اسبق کشورمان با حضور در محل سفارت آفریقای جنوبی با نگارش یادداشتی در دفتر یادبود نلسون ماندلا ، یاد وی را گرامی داشت .
آفتاب: حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی در دفتر یادبود چنین نوشت:

«بسم الله الرحمن الرحیم

نسبت میان تاریخ و قهرمان از دیرباز در فلسفه و امروز در شاخصه‌ها و شعبه‌های گوناگون علوم انسانی مورد بحث بوده است. صرف نظر از مباحث نظری می‌‌توان گفت قهرمان به نحوی زاده شرایط تاریخی است و به نوبه خود در تحول تاریخ و جهت سیر آن مؤثر است.

واقعیت هرچه باشد نلسون ماندلا بزرگ قهرمانی است که تاریخ را وامدار خود کرده است. صدای مهربان ولی قاطع او را به خوبی انسانیت و تاریخ شنید و راه و رسمی را بنیان گذاشت که می‌تواند و باید تاریخ امروز و فردای ما را راه ببرد. قهرمان مبارزه بر زندگی سنگین تبعیض نژادی نقطه پایانی نهاد؛ آغازگر راهی در تاریخی بود که بر اساس مهربانی، مسالمت و همزیستی همه باید در آن شرکت داشته باشند. او مورد کینه‌توزی‌های فراوان بود، هیچ‌گاه کینه و کینه‌ورزی را وسیله مناسبی برای پیشبرد اهداف انقلابی خود ندانست و حتی دشمنان خود را نیز از مهر و محبت بی‌نصیب نگذاشت.

امروز و فردا همچنان نیازمند صدای مهربان ماندلا و راه و رسم انسانی و قهرمانی او هستیم. ماندلا زنده است تا عدالت‌خواهی، مهربانی و نیکبختی برای همه انسان‌ها مورد خواست است. روانش شاد و راهش رهرو باد.

سیدمحمد خاتمی

92/9/18»

وی همچنین در حاشیه این برنامه در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص سفر خود به آفریقای جنوبی برای شرکت در مراسم تشییع ماندلا اظهارداشت: هنوز قرار این سفر مشخص نیست و در حال بررسی آن هستیم.

خاتمی افزود: هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته ام. من به دنبال لجبازی نیستم؛  اما قضیه سفر منتفی نشده است.

رئیس جمهور اسبق کشورمان در پایان تاکید کرد: ما مثل ماندلا کم داریم و او همواره باید از الگوهای جهان ما باشد .

سه شنبه دوازدهم آذر 1392
...  

شرط دولت برای مناظره روحانی با احمدی نژاد
  
دولت یازدهم از مناظره و پاسخگویی محمود احمدی نژاد نسبت به عملکرد خود استقبال می کند اما شرط این مناظره آن است که رئیس دولت دهم راستگو باشد.

اکبر ترکان در گفتگو با مهر با بیان اینکه اطلاعی از ارسال نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق به حسن روحانی رئیس جمهور برای برگزاری مناظره ندارم، گفت: به هر حال دولت یازدهم از مناظره و پاسخگویی محمود احمدی نژاد نسبت به عملکرد خود استقبال می کند اما شرط این مناظره آن است که رئیس دولت دهم راستگو باشد.

مشاور اجرایی رئیس جمهور افزود: حسن روحانی و محمود احمدی نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند اما به هر حال، ما از پاسخگویی رئیس دولت دهم استقبال می کنیم. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشورمان در نامه ای حسن روحانی رئیس جمهور را به مناظره دعوت کرده است. احمدی نژاد گزارش ۱۰۰ روزه رئیس جمهور و تقاضای مردم و کارشناسان را دلیل دعوت روحانی به مناظره اعلام کرده است.

سه شنبه دوازدهم آذر 1392
...  

احمدی‌نژاد روحانی را به مناظره فراخواند

خبرگزاری تسنیم: محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، از وی برای شرکت در مناظره‌ای صریح و روشنگر دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، متن کامل نامه احمدی‌نژاد خطاب به روحانی به‌شرح ذیل است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با آرزوی موفقیت برای جنابعالی و خدمتگزاران دلسوز در سراسر کشور، با آنکه این‌جانب ــ حتی پس از شنیدن گزارش چند روز گذشته شما که بر "پایه" "انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه" به دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بود ــ به‌اقتضای مصالح کشور، بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به‌احترام تقاضاهای بی‌شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی‌، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت  نمایم تا در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، ابهامات و حقایق ناب را آن‌طور که هست، مورد تصدیق و تأکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر رو به جلوی کشور دریغ نشود.

این‌جانب با تأکید مجدد بر لزوم تحکیم‌ دوستی‌ها و حفظ وحدت و همدلی به‌ویژه در شرایط کنونی، این روشنگری را از جهت پاسداشت تلاش‌های گسترده، صادقانه و کم‌نظیر همکاران و کارکنان دولت در سراسر کشور و نیز قشر وسیعی از فعالان عرصه خدمت در بخش خصوصی، وظیفه خود می‌دانم، چرا که بار مسئولیت پیشرفت آتی ایران عزیز عمدتاً و همچنان بر دوش این عزیزان خواهد بود. بدیهی است که جفا بر این خیل عظیم می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه کشور نماید.

خدا را شاهد می‌گیرم که این دعوت نه بر اساس یک حس شخصی، بلکه بر مبنای احساس تکلیف دینی و ملی صورت می‌گیرد. وگرنه این‌جانب و همکارانم در طول 8 سال مسئولیت خود، زمانی که در عین تحمل بار سنگین خدمات کم‌سابقه در جای‌جای میهن اسلامی به‌موازات دشمنی‌های بیگانگان، حجم کم‌نظیر ناملایمات و بی‌مهری‌های برخی در داخل را به‌عشق ملت بزرگ ایران به جان پذیرفتیم، امتحان خود را به‌نیکی پس داده‌ایم.

همچنین در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری در شرایطی که دولت دهم در فقدان نماینده‌ای از خود در رقابت‌ انتخاباتی و مآلاً پاسخگویی ــ آماج حجم سنگین و گسترده‌ای از اتهامات و انتقادات ناروا بود ــ به‌خوبی و شایستگی به وظیفه شرعی و قانونی خود در صیانت از آرا مردم عمل کرد و با برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم، ظرفیت بالای خود را به ظهور رساند. علاوه بر ضرورت حمایت و دفاع از تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای مخلص و سخت‌کوش کشور در همه حوزه‌ها و قوه‌ها، چیزی که موجب مزید نگرانی شده این است که نادیده انگاشتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و داشتن برآوردهای ناصحیح و آمارهای نادرست از وضعیت کشور چه‌بسا به تصمیم‌سازی‌های ناصواب در عرصه سیاسی و اقتصادی داخلی و بین‌المللی و تضعیف امید و نشاط ملی بینجامد.

ازاین‌رو با تأکید مجدد بر این دعوت به‌عنوان قطره‌ای از اقیانوس ملت ایران، آمادگی دارم که همه توان و تجربه خود را برای تسهیل و پیشبرد امور در خدمت دولت قرار دهم.

خادم ملت ایران

محمود احمدی‌نژاد

یکشنبه سوم آذر 1392
...  

400 میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال می یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.
ایران و 1+5 بر سندی به توافق‌ رسیدند که براساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی باقی می‌ماند.

به گزارش  ایسنا از ژنو، در این توافق‌نامه آمده است: فعالیت در سایت‌های هسته‌یی اراک نطنز و فردو به شکل کنونی ادامه پیدا خواهد کرد و تحریم‌ها افزایش نخواهد یافت.

درک‌ گام‌های اولیه در زمینه‌ برنامه هسته‌یی ایران

در این تفاهم‌نامه که به امضاء طرفین رسیده به نقل از گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین به کمک اتحادیه اروپا) با بیان این‌که در مذاکرات جدی و اساسی با ایران با هدف رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و قابل راستی‌آزمایی که مانع دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌یی می‌شود، شرکت داشته‌اند، آمده است: رییس‌جمهور اوباما با صراحت گفته است که دستیابی به یک راه حل صلح‌آمیز که ایران را از رسیدن به بمب هسته‌یی بازدارد به نفع منافع ملی آمریکاست.

این ادعا در متن آن‌چه منتشر شده آمده است که «امروز ایران و گروه 1+5 به مجموعه‌ای از درک‌های اولیه رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کند و آن را از نظر جنبه‌های کلیدی عقب می‌راند.

این‌ها اولین محدودیت‌های معناداری است که ایران پس از نزدیک به یک دهه در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش پذیرفته است.»

1+5 معتقدند: گام شش ماهه اولیه شامل محدودیت‌های قابل توجه برای برنامه هسته‌یی ایران است و به مهم‌ترین نگرانی‌های ما از جمله در زمینه‌ توانایی‌های غنی‌سازی ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تعداد و توانایی‌های سانتریفیوژهایش و توانایی ایران برای تولید پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی با استفاده از رآکتور اراک می‌پردازد. مصالحاتی که ایران متعهد شده است به عنوان بخشی از این گام اولیه انجام دهد علاوه بر آن شفافیت بیشتر و نظارت‌های سرزده‌تر برنامه هسته‌یی‌اش را در اختیار ما قرار می‌دهد.

مذاکره کنندگان با ایران در متن توافقنامه منتشر شده آورده اند: در گذشته این نگرانی مطرح شده بود که ایران از مذاکرات برای خرید زمان به منظور پیشبرد برنامه‌ هسته‌یی‌اش استفاده خواهد کرد. این اقدامات گام اولیه اگر با یکدیگر اتخاذ شود کمک می‌کند که ایران نتواند از پوشش مذاکرات برای تداوم پیشبرد برنامه هسته‌یی‌اش در مدتی که ما درباره‌ یک راه حل درازمدت و جامع که همه‌ نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف می‌کند مذاکره می‌کنیم، استفاده کند. در ازای آن و به عنوان بخشی از این گام اولیه، گروه 1+5 لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را به ایران ارایه می‌ کند. ساختار این لغو تحریم‌ها طوری است که بخش اعظم رژیم تحریم‌ها از جمله ساختار تحریم‌های کلیدی نفت، بانکداری و مالی در جای خود باقی می‌ماند. گروه 1+5 به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد داد. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، ما لغو تحریم‌های محدود را لغو خواهیم کرد و تحریم‌های اضافی به ایران اعمال می‌کنیم.

گروه 1+5 و ایران علاوه بر آن درباره‌ پارامترهای کلی یک راه حل جامع که برنامه هسته‌یی ایران را در درازمدت محدود خواهد کرد، تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی مبنی بر ماهیت منحصرا صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌یی ایران به جامعه بین‌المللی ارایه خواهد کرد و اطمینان حاصل می‌کند که هرگونه تلاشی از جانب ایران برای دنبال کردن سلاح هسته‌یی بلافاصله تشخیص داده خواهد شد، گفت‌وگو کردند.

مجموعه درک‌ها علاوه بر آن شامل اذعان ایران به این است که باید به همه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و همین‌طور مسائل گذشته و حال مربوط به برنامه هسته‌یی ایران که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص شده است بپردازد. این شامل حل سوالات مربوط به ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌یی ایران از جمله فعالیت‌های ایران در پارچین است.

به عنوان بخشی از یک راه حل جامع، ایران علاوه بر آن کاملا به وظایفش تحت معاهده‌ منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان‌پی‌تی) و وظایفش در قبال آژانس عمل کند. در زمینه‌ یک راه حل جامع، تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی حاصل نمی‌شود. به طور خلاصه این گام اولیه تا شش ماه اعتبار دارد و یک وضعیت نهایی قابل پذیرش برای آمریکا یا شرکای ما در گروه 1+5 به حساب نمی‌آید.

بر اساس توافقنامه منتشر شده از سوی 1+5:

ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالاتر از 5 درصد را متوقف کند و ارتباطات فنی لازم برای غنی‌سازی بالای 5 درصد را برچیند.

ایران تعهد کرده است که همه‌ ذخایر اورانیوم غنی شده تا نزدیکی 20 درصد خود را پیش از به پایان رسیدن فاز اولیه به زیر 5 درصد تضعیف کند و یا به شکلی تبدیل کند که برای غنی‌سازی بیشتر مناسب نیست.

ایران متعهد شده است که پیشرفت توانایی غنی‌سازی‌اش را متوقف کند.

هیچ‌گونه سانتریفیوژ نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نصب نکند یا از آن‌ها استفاده نکند.

تقریبا نیمی از سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای نصب شده در فردو را به کار نیندازد؛ طوری که نتوان از آن‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده کرد.

تولید سانتریفیوژش را به تعدادی که برای تعویض ماشین‌های خراب شده لازم است محدود کند؛ طوری که ایران نتواند از این شش ماه برای جمع‌آوری سانتریفیوژها استفاده کند.

ایران متعهد شده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین 3/5 درصد خود را افزایش ندهد، طوری که میزان آن در پایان شش ماه نسبت به آن‌چه در آغاز (این مدت زمانی) داریم بیشتر نشود و هرگونه اورانیوم غنی شده‌ی 3/5 درصدی که به تازگی غنی‌سازی شده به اکسید تبدیل شود.

ایران متعهد شده است که فعالیت‌هایش در اراک را بیشتر از این پیش نبرد و پیشرفت در زمینه‌ مسیر پلوتونیوم را متوقف کند.

ایران متعهد شده است که رآکتور اراک را راه‌اندازی و سوخت‌گذاری نکند و تولید سوخت برای رآکتور اراک را متوقف کند. سوخت رآکتور اراک را بیشتر از این آزمایش نکند. هیچ‌یک از قطعات اضافی رآکتور در اراک را نصب نکند. سوخت و آب سنگین را به سایت رآکتور منتقل نکند. تاسیساتی که قابلیت بازفرآوری داشته باشد، نسازد.

ایران بدون بازفرآوری نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف شده جدا کند.

شفاف‌سازی بی‌سابقه و نظارت سرزده روی برنامه هسته‌یی ایران

ایران متعهد شده است که:

دسترسی روزانه به نطنز و فردو را در اختیار بازرسان آژانس قرار دهد. این دسترسی روزانه به بازرسان اجازه می‌دهد که تصاویر دوربین‌های امنیتی را بررسی کنند تا از نظارت جامع مطمئن شوند. این دسترسی اجازه‌ شفافیت بیشتر در زمینه‌ غنی‌سازی را در این سایت‌ها می‌دهد و زمان تشخیص هرگونه خودداری از پایبندی (نسبت به تعهدات) کوتاه‌تر می‌کند.

دسترسی به تاسیسات مجموعه سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به تاسیسات تولید و انبار قطعات گرداننده‌ی سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به معادن و کارخانه‌های تولید اورانیوم را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به اطلاعات طراحی رآکتور اراک را که از مدت‌ها پیش خواستار آن بودیم فراهم کند. این اقدام، اطلاعاتی بسیار مهم را درباره‌ این رآکتور که پیش از این در دسترس قرار نداشت، ارایه می‌کند.

دسترسی بیشتری به رآکتور اراک را برای بازرسان فراهم کند.

برخی داده‌ها و اطلاعات کلیدی که در پروتکل الحاقی توافقنامه‌ پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کد اصلاح شده‌ 3/1 به آن اشاره شده است، ارایه کند.

مکانیزم راستی‌آزمایی

از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته می‌شود که بسیاری از این گام‌های راستی‌آزمایی را که در راستای نقش این سازمان در زمینه‌ بازرسی‌ها در ایران است، انجام دهد. علاوه بر آن گروه 1+5 و ایران نسبت به برقراری یک کمیسیون مشترک برای همکاری با آژانس به منظور نظارت بر اجرا و حل مسائلی که ممکن است پیش آید متعهد شده‌اند.

این کمیسیون مشترک علاوه بر آن با آژانس برای تسهیل رفع نگرانی‌های حال و گذشته در زمینه‌ برنامه‌ هسته‌یی ایران از جمله گام نظامی احتمالی برنامه هسته‌یی ایران و فعالیت‌های ایران در پارچین، کار می‌کند.

لغو محدود، موقتی و قابل بازگشت تحریم‌ها

در ازای این گام‌ها، گروه 1+5 لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را ارایه می‌کند و در عین حال بخش اعظم تحریم‌های‌مان از جمله ساختار تحریم‌های نفتی، مالی و بانکداری را حفظ می‌کنیم. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، لغو تحریم‌ها را لغو می‌کنیم. گروه 1+5 به طور مشخص متعهد شده است که:

به مدت شش ماه، اگر ایران به تعهداتش تحت این توافق عمل کند، تا جایی که تحت سیستم‌های سیاسی‌شان امکان‌پذیر باشد تحریم‌های هسته‌یی جدیدی را اعمال نکنند.

برخی تحریم‌ها در زمینه‌ طلا و فلزات گرانبها، بخش خودروسازی ایران و صادرات پتروشمی ایران را به حالت تعلیق درآورد و احتمالا حدود 5.1 میلیارد دلار درآمد را در اختیار ایران قرار دهد.

مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات مرتبط با ایمنی در داخل ایران را برای برخی خطوط هوایی خاص ایرانی بدهد.

اجازه دهد که خرید نفت ایران در سطح فعلی که به نحو قابل توجهی کاهش یافته است یعنی سطوحی که 60 درصد کمتر از دو سال پیش است باقی بماند.

در مدتی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، 4.2 میلیارد دلار از این فروش‌ها اجازه پیدا می‌کند در اقساط به ایران انتقال یابد.

اجازه دهد که 400 میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.

تعاملات انسان‌دوستانه

تعاملات انسان‌دوستانه که طبق قانون آمریکا اجازه‌ آن داده شده است را تسهیل بخشند. تعاملات انسان‌دوستانه با صراحت از تحریم‌های کنگره مستثنی قرار داده شده است تا این کانال، دسترسی به هیچ‌گونه منبع جدید درآمدی را در اختیار ایران قرار ندهد. تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مربوط به خرید غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، ابزارآلات پزشکی توسط ایران است؛ ما علاوه بر آن معاملات مربوط به هزینه‌های پزشکی را که در خارج از کشور به وجود آمده است تسهیل می‌بخشیم. ما این کانال را برای نفع‌رسانی به مردم ایران برقرار خواهیم کرد.

مدنظر قرار دادن لغو محدود تحریم‌ها

به طور کلی حدود 7 میلیارد دلار حاصل از لغو تحریم‌ها بخش کوچکی از هزینه‌هایی است که ایران در مدت زمان این فاز اولیه تحت تحریم‌هایی که در جای خود باقی خواهد ماند دریافت خواهد کرد. دسترسی به بخش اعظم دارایی‌های خارجی ایران که حدود 100 میلیارد دلار است به واسطه‌ تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست یا محدود است.

در شش ماه آینده فروش نفت خام ایران نمی‌تواند افزایش یابد. تحریم‌های نفتی به تنهایی در مقایسه با آن‌چه ایران در یک دوره‌ شش ماهه در سال 2011 یعنی پیش از اجرایی شدن این تحریم‌ها به دست آورد، باعث از دست رفتن حدود 30 میلیارد دلار درآمد توسط ایران می‌شود که حدود 5 میلیارد دلار در ماه است. اگرچه ایران اجازه‌ دسترسی به 4/2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش را خواهد داشت، حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد. به طور خلاصه ما انتظار داریم که موجودی پول ایران در حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور تحت مفاد این توافق افزایش یابد، نه کاهش.

گروه 1+5 با تاکید بر «حفظ فشار اقتصادی به ایران و حفظ ساختار تحریم‌های‌شان» آورده‌اند: در طول فاز اولیه، ما به اعمال شدید تحریم‌های‌مان علیه ایران از جمله اتخاذ اقدامات علیه کسانی که سعی می‌کنند از تحریم‌های‌مان اجتناب کنند یا آن‌ها را دور بزنند ادامه خواهیم داد. تحریم‌هایی که روی فروش نفت خام تاثیر می‌گذارند هم‌چنان به دولت ایران فشار وارد خواهند آورد.

1+5 در توافقنامه منتشر شده مدعی شده اند: ما در همکاری با شرکای بین‌المللی‌مان فروش نفت ایران را از 2/5 میلیون بشکه در روز در اوایل سال 2012 به یک میلیون بشکه در روز در مرحله‌ کنونی رسانده‌ایم و توانایی فروش تقریبا 1/5 میلیون بشکه در روز را از ایران گرفته‌ایم. یعنی از دست رفتن بیش از 80 میلیارد دلار از اوایل سال 2012 که ایران هرگز نمی‌تواند آن را جبران کند. تحت این گام اولیه، ممنوعیت فروش نفت خام به اتحادیه اروپا در جای خود باقی خواهد ماند و فروش نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد که موجب می‌شود ایران هر ماه 4 میلیارد دلار بیشتر را در زمینه‌ فروش نفت از دست بدهد.

تحریم‌هایی که روی صادرات کالاهای نفتی به ایران تاثیر می‌گذرارد که باعث از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد می‌شود، در جای خود باقی خواهد ماند.

بخش اعظم حدود 100 میلیارد دلار ایران که در منابع ارزی خارجی این کشور قرار دهد طبق تحریم‌ها هم‌چنان خارج از دسترس یا محدود است.

بخش‌های مهم دیگر رژیم تحریم‌های ما در جای خود باقی می‌مانند، از جمله:

تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و حدود 24 بانک ایرانی مهم و موسسات مالی دیگر؛

تحریم‌های ثانویه، به موجب قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی و بی‌بهره‌سازی (CISADA) و برخی قوانین دیگر، علیه بانک‌هایی که با افراد و موسسات تحریم شده توسط آمریکا تعامل تجاری دارند.

تحریم‌ها علیه کسانی که دامنه گسترده‌ای از دیگر خدمات مالی مانند انواع مختلف بیمه را به ایران ارائه می‌کنند؛ و دسترسی محدود شده به سیستم مالی آمریکا همه تحریم‌های مربوط به ششصد شخص و موسسه که به خاطر حمایت از برنامه هسته‌یی و موشک بالستیک ایران هدف قرار داده شدند، در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و ارائه خدمات فنی به بخش انرژی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه برنامه نظامی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌های گسترده آمریکا علیه تجارت با ایران در جای خود باقی خواهد ماند و جلوی دسترسی ایران به هرگونه تعاملی با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را خواهد گرفت.

همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در جای خود باقی خواهد ماند.

همه تحریم‌های هدفمند ما در رابطه با حمایت ایران از تروریسم، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در بحران سوریه و سابقه بد حقوق بشرش در میان نگرانی‌های دیگر در جای خود باقی خواهد ماند.

یک راه‌حل جامع

در فاز اولیه شش ماهه، گروه 1+5 درباره محتوای یک راه‌حل جامع مذاکره خواهد کرد. تا اینجا خطوط پارامترهای کلی راه‌حل جامع گام‌های ملموسی را ترسیم می‌کند که به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های هسته‌یی ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود. در رابطه با این راه‌حل جامع: هیچ‌گونه توافقی در زمینه راه‌حل جامع صورت نمی‌گیرد، تا زمانی که موافقت در زمینه همه چیز حاصل شود. در شش ماه آینده ما تشخیص خواهیم داد که آیا راه‌حلی که به ما اطمینان کافی دهد که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است وجود دارد یا خیر؟ اگر ایران نتواند نگرانی‌های ما را حل کند، ما آماده‌ایم که تحریم‌ها و فشار را افزایش دهیم.

نتیجه‌گیری:

به طور خلاصه این گام اولیه به نوبه خود پیشرفت بسیار زیادی است. بدون این توافقنامه مرحله‌ای ایران می‌تواند چرخش هزاران سانتریفیوژ دیگر را آغاز کند. می‌تواند سانتریفیوژهای نسل جدید را که مدت زمان فوران (اشاره به رسیدن ایران به آنچه غرب توانایی ساخت سلاح هسته‌یی می‌کند) را کوتاه‌تر می‌کند، نصب کند.

می‌تواند راکتور آب سنگین اراک را سوخت‌گذاری و راه‌اندازی کند. می‌تواند ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود را از آستانه اورانیوم لازم برای ساخت بمب فراتر ببرد. ایران تحت شرایط درک گام اولیه هیچ یک از این موارد را نمی‌تواند انجام دهد.

علاوه بر آن بدون این رویکرد مرحله‌ای، ائتلاف تحریم‌های بین‌المللی تضعیف خواهد شد، زیرا ایران این استدلال را برای جهان مطرح خواهد کرد که درباره رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک جدی بود و ما نبودیم. در آن صورت نمی‌توانستیم شرکای‌مان را در زمینه عمل مهم اعمال تحریم‌های‌مان با خود همراه کنیم. ما با این گام اولیه برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کنیم و به عقب می‌رانیم و یک گزینه مشخص را در اختیار ایران قرار می‌دهیم؛ به تعهداتش عمل کند و با حسن نیت برای رسیدن به یک توافق نهایی مذاکره کند یا کل جامعه بین‌المللی با انزوا و فشار بیشتر واکنش نشان خواهد داد.

مردم آمریکا یک راه‌حل صلح‌آمیز و پایدار را که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی شود و رژیم منع اشاعه جهانی را تقویت کند ترجیح می‌دهند.

این راه‌حل پتانسیل تحقق این هدف را دارد. آمریکا از طریق دیپلماسی قاطع و اصولی نقش خود را برای تحقق صلح بیشتر، امنیت و همکاری در میان کشورها ایفا خواهد کرد.

یکشنبه سوم آذر 1392
توافق هسته ای ایران و 1+5؛ حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شد ...  

 
**تحریم نفتی ایران متوقف می شود و سطح فروش نفت در سطح فعلی حفظ و در آمدهای نفتی آزاد خواهد شد.

**تحریم پتروشیمی به طور کامل رفع و تحریم صنایع خودروسازی برداشته می شود.

** تحریم طلا و فلزات گرانبها برداشته می شود و تحریم های بیمه و حمل و نقل و مرتبط با نفت بطور کلی برداشته می شود.

**حق غنی سازی ایران هم در عمل و هم در گفتار در دو جای متن به رسمیت شناخته شد.

**براساس این توافق ساختار برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل حفظ می شود و هیچ عقبگردی وجود ندارد و غنی سازی ادامه می یابد.

**فردو و نطنز هم به کارشان در سطح کنونی ادامه می دهند.

**براساس این توافق، در مقابل جمهوری اسلامی ایران یکسری اقدامات اعتمادساز انجام می دهد.

**جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اقدام اعتمادساز ظرف 6 ماه آینده فعالیت های خود در اراک، نطنز و فردو را گسترش بیشتر نخواهد داد، ولی غنی سازی زیر 5 درصد و تولید مواد غنی شده مربوطه در فردو و نطنز همچون گذشته ادامه می یابد.

**تحقیق و توسعه در برنامه هسته ای ایران هم ادامه پیدا خواهد کرد.

**بر طبق این توافق تولید اورانیوم 20 درصد در شش ماه آینده به دلیل عدم نیاز ادامه پیدا نخواهد کرد. تمام اورانیوم غنی شده در داخل کشور باقی می ماند و هیچ ماده ای از کشور خارج نخواهد شد.

یکشنبه سوم آذر 1392
جزئیات توافق ایران و گروه 1+5/ ...  

ظریف: هیچ یک از مراکز غنی‌سازی ایران تعطیل

 نمی‌شوند/

 تحریم های پتروشیمی، طلا، فلزات گرانبها و

خودرو برداشته می شود

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: برنامه هسته ای ایران ادامه دارد و مورد شناسایی قرار گرفته است.


به گزارش نامه نیوز، محمد جواد ظریف در پایان مذاکرات ایران و 1+5 در آغاز نشست خبری گفت: من از دوستان ایرانی اجازه می خواهم به احترام بقیه انگلیسی صحبت کنم.

وی افزود: تشکر بسیار از دولت سوییس برای مهمان نوازی و سازمان ملل برای فراهم آوردن فرصت تشکر از خانم اشتون برای راهبری این موضوع همین الان روزهای سختی را پشت سر گذاشته ایم . 
 
ظریف گفت :  می توانیم با همکاری بیشتر پیش رویم این اولین قدم است، باید باز هم با هم بر اساس همان موازینی که این مذاکرات بر اساس آن گشوده شد ، یعنی احترام متقابل کار کنیم تا این مساله تمام شود. باید بر اساس برابری و نفع مشترک آماده هستیم اعتمادی که از دست داده بودیم، احیا کنیم .
 
ظریف در پاسخ به این سئوال که مهمترین محور توافق امروز چیست ؟ گفت : توافق امروز چند حوزه مهم دارد مهم تر از همه این است که برنامه غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است . این برنامه ادامه خواهد داشت.

وی درباره ضمانت اجرای تعهد غربی ها پاسخ داد: ما یک کمیته مشترک تشکیل دادیم برای اینکه توافق را مورد پایش قرار دهد و تلاش می کنیم اعتمادی که از بین رفته به وجودبیاید و به سمتی حرکت کنیم که طرفین را هدایت کند  و به توافق لازم برسیم.

ظریف افزود: امیدواریم در جهتی که پیشبرد ما را مدیریت کند و قادر باشیم اعتماد ایرانیان را به دست آوریم حرکت کنیم.
 
وزیر خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا این توافق آغاز بازگشت مصالحه بین کشورهاست ، گفت : هدف ما حل مسئله هسته ای بوده است.
 
وی گفت: ما نتایج را در چند روز گذشته دیدیم در آن جهت حرکت می کنیم و امیدوارم علاوه بر حل مساله هسته ای قدم های محکمی برای اعتماد ایرانیان برداریم، شروع خوبی بود.
 
ظریف خاطر نشان کرد: هدف اول حل مسئله هسته ای بوده است. من همیشه معتقدم که اگر قادر باشیم جلوی یک عمل غیرقانونی را بگیریم مهم است ، استفاده از زور برای تحریم دیگران که مدت های زیادی است روی میز قرار دارد غیر قانونی است.
 
وی ادامه داد: در رابطه با حقوق ما اگر معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی را بخوانید اشاره کرده به حقوق کشورها که می توانند در چارچوب ان پی تی غنی سازی کنند و دیگر کشورها باید به آن احترام بگذارند و بحثی را که در چند سال گذشته متمرکز بودیم این بوده که جامعه بین الملل این حق را به رسمیت بشناسد.
 
وزیر امور خارجه گفت : بر اساس ان پی تی جامعه بین المللی فکر می کند ما این حق را داریم به غنی سازی بپردازیم.
 
وزیر خارجه در پاسخ به اینکه گفته می شود در توافق ایران و 1+5 اشاره ای به حق غنی سازی نشده گفت: این حق نیازی به شناسایی مستقل ندارد برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و شناسایی در آن ماده آمده است.
 
وی در خصوص مخالفت های احتمالی عربستان و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر با توافق ایران و 1+5 خاطر نشان کرد: این موافقت نامه در جهت حل مشکلی است که سایه خود را بر تمام دنیا و منطقه گذاشته است.من هیچ توجیهی برای مخالفت با حل این موضوع نمی بینم، ما معتقدیم منطقه ما و خلیج فارس اولویت ماست و آن اولویت حفظ خواهد شد و به همسایه های خود توضیح خواهیم داد.
 
وی تاکید کرد:همیشه همسایه های ما در اولویت خواهند بود.

محمد جواد ظریف، در نشست خبری با گزارشگران ایرانی حاضر در ژنو نیز گفت: از هدایت ها و حمایت های مقام معظم رهبری و از حمایت و هدایت رئیس‌جمهور تشکر می کنم.

وی گفت: امروز شاهد این بودیم که مقاومت مردم ایران و پذیرش فشارهایی که به صورت غیرقانونی و غیر عادلان بود، به ثمر نشست و جامعه جامعه جهانی شاهد این واقعیت بود که برای بار دوم در ظرف دو هفته وزرای امور خارجه قدرتمندترین کشورهای دنیا برای مذاکره با خدمتگذاران شما به ژنو سرازیر شدند.

ظریف افزود: مذاکرات که بسیار دشوار بود و تلاش زیادی را از همکاران بنده گرفت.  نهایتا مجموعه به این نتیجه رسیدند که تنها راه برخورد با مردم بزرگ ایران احترام متقابل و موضع برابر است.

 وی تاکید کرد: برنامه هسته ای ایران ادامه دارد و مورد شناسایی قرار گرفته است.

ظریف ادامه داد: حق مردم ایران به نسبت به فناوری صلح آمیز هسته‌ای حقی است که در معاهده منع گسترش به عنوان  یک حق غیرقابل انتزاع به رسمیت شناخته شده در توافق امروز، این برنامه ادامه پیدا می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزوذ: به تدریج تمامی تحریم‌ها  که به بهانه برنامه هسته‌ای وضع شده بود رفع می شوند.  با یک شروع جدی در شش ماه آینده و با مذاکراتی که به سمت رفع کلیه تحریم  حرکت خواهیم کرد درعین حفظ برنامه غنی سازی آن را ادامه نیز خواهیم داد.

وی در ادامه افزود: تولید اورانیوم غنی شده 5 درصدی به شکل گذشته در کشور ادامه دارد. هیچ یک از مراکز غنی سازی از جمله فوردو و نطنز  و آب سنگین اراک با همین وضعیت کنونی ادامه می بابد. هیچ ماده ای از کشور خارج نمی شود و تمام مواد غنی شده در کشور می ماند وهیچ تحریمی اضافه نمی شود و تحریم های موجود هم کاهش می یابد.

وی درباره رفع تحریم ها گفت: تحریم های پتروشیمی، طلا، فلزات گرانبها و خودرو برداشته می شود.

وزیر خارجه کشورمان با بیان این که تحریم‌ها کاهش پیدا می‌کند و تحریم جدیدی اضافه نمی‌شود افزود: اما در راهکار نهایی به سمت لغو کامل تحریم‌ها می‌رویم و باید مذاکرات جامع را آغاز کنیم که در طول یک‌سال انجام می‌شود. حفظ برنامه غنی‌سازی و رفع همه تحریم‌های دوجانبه و چندجانبه دو هدف مهم برنامه عمل است.

ظریف همچنین در پاسخ به اینکه آیا ساختار حقوقی تحریمها تغییر کرده یا اقدامات کنونی موفق است، اعلام کرد که تحریم ها به سمت کاهش پیش می رود ، در سند به طور کامل ذکر شده است که برنامه غنی سازی به عنوان جزئی از هر راه حل به رسمیت شناخته شده است . در این سند کاملا ذکر شده است " حفظ برنامه غنی سازی ایران" و از طرف دیگر "رفع همه تحریم های دوجانبه  چند جانبه و تحریم های بین المللی" به عنوان دو گام نهایی است .

شنبه دوم آذر 1392
...  

لیبرمن گفته در صورتی که جامعه بین‌المللی اجازه غنی‌سازی اورانیوم را به ایران بدهد، یک رقابت هسته‌ای در منطقه آغاز خواهد شد که گستره آن را حتی «ترسناک‌ترین فیلم‌های وحشتناک هالیوود هم نمی‌توانند به تصویر بکشند. اسرائیل نمی تواند در جهان بدون همکاری و کمک آمریکا که مهمترین شریک راهبردی ما است عمل کند. »

سرویس سیاسی «فردا»: شهر ژنو از روز چهارشنبه 29 آبان به فاصله 10 روز بعد از نشست قبلی و برای سومین بار در دولت یازدهم میزبان مذاکرات ایران و گروه 1+5 است.

در نشست قبلی که به مدت سه روز 16، 17 و 18 آبان (هفتم، هشتم و نهم نوامبر) با حضور وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه،‌ انگلستان، فرانسه، آلمان، قائم مقام وزیر خارجه چین و کاترین اشتون در این شهر برگزار شد و البته تا نیمه شب 19 آبان نیز به طول انجامید قرار بود توافقنامه‌ای بین طرفین به امضا برسد که به دلیل ارائه یکسری اصلاحیه‌ها از سوی فرانسه و طرح مواضع حداکثری، تفاهمی حاصل نشد و در نهایت توافق شد نشست بعدی در 20 نوامبر در این شهر برگزار شود.
در این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و  گروه کشورهای 1+5 روند مباحثات به روز چهارم کشیده شده است. فشردگی و پیچیدگی مذاکرات و نیز وجود برخی اختلافات باعث شده است تا مذاکرات هسته‌ای کشورمان یک روز بیشتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یابد.

  تاکنون سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه وارد ژنو شده است.وی دیشب با ظریف مذاکره دوجانبه داشت.

به موزارت این امر «آنشل ففر» خبرنگار روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» از توافق در مورد حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم خبر داده، اما نوشته است ایران و 1+5 هنوز در مورد وضعیت نیروگاه آب‌سنگین اراک اختلاف نظر دارند.

پیش از این پایگاه «بلومبرگ» از اختلاف بر سر نحوه اشاره به حق ایران برای غنی‌سازی در توافقنامه اولیه خبر داده بود. نشریه «اکونومیست» هم چندی قبل نوشته بود 1+5 با حق ایران برای غنی‌سازی محدود موافق است، اما قصد دارد آن را به نحوی در موافقتنامه بیاورد که دیگر کشورهای امضاکننده «ان‌پی‌تی» نیز خواستار برخورداری از آن نباشند.

این توافق گویا خشم صهیونیستها را هم برانگیخته است به گونه ای که دیروز  نتانیاهو در گفتگو با رادیو دولتی رژیم اسرائیل گفت: 1+5 در حال دادن هدیه کریسمس به ایران است!

از سوی دیگر خبرها حاکی از آن است که «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس برای حضور در مذاکرات هسته‌ای به ژنو می‌رود.

هیگ خبر سفر به ژنو را در صفحه توئیتر خود اعلام کرد و نوشته است هدف از این سفر پیوستن به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 است.  «جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم راهی ژنو شده و گفته می‌شود وزیران خارجه فرانسه و چین هم فردا به محل مذاکرات می‌رسند. تاکنون حضور وزیران خارجه تمام کشورهای 1+5 به جز آلمان و چین در نشست‌های روز شنبه قطعی شده است.

درعین حال، معاون وزیر امورخارجه ددر پاسخ به این سوال که آیا اظهارنظر یک دیپلمات غربی مبنی بر اینکه 1+5 حق غنی سازی ایران را پذیرفته است را تایید می کنید؟ افزود: از آنجا که مذاکرات هنوز نهایی نشده است نه تکذیب می کنم و نه تایید.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا اختلافات زیاد است یا نه؟ گفت: توافق تا وقتی نهایی نشده است هیچ قسمتی از آن نهایی نیست.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امورخارجه در عین حال افزود: به میزان خوبی در مذاکرات به توافق نزدیک شده ایم.

فریادهای صهیونیست ها ادامه دارد

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل ضمن تکرار ادعاها درباره برنامه هسته‌ای ایران گفته دادن اجازه غنی‌سازی به ایران باعث ایجاد رقابت هسته‌ای در منطقه خواهد شد.

لیبرمن گفته در صورتی که جامعه بین‌المللی اجازه غنی‌سازی اورانیوم را به ایران بدهد، یک رقابت هسته‌ای در منطقه آغاز خواهد شد که گستره آن را حتی «ترسناک‌ترین فیلم‌های وحشتناک هالیوود هم نمی‌توانند به تصویر بکشند.»

رژیم اسرائیل تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه قلمداد می‌شود که از پیوستن به پیمان‌های بین‌المللی ناظر بر برنامه هسته‌ایش اجتناب کرده است. تعداد کلاهک‌های هسته‌ای اسرائیل بین 200 تا 400 عدد برآورد شده است.

لیبرمن گفت: «در صورتی که جهان مطالبه ایران برای به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی اورانیومش را قانونی جلوه دهد، تمامی کشورها در منطقه به زودی همین حق را خواستار خواهند شد.»

وی به جدل‌های لفظی بین آمریکا و اسرائیل در چند وقت گذشته اشاره کرد و گفت: «اسرائیل نمی تواند در جهان بدون همکاری و کمک آمریکا که مهمترین شریک راهبردی ما است عمل کند. ما باید دشواری‌هایی که آنها با آن مواجه هستند را در نظر بگیریم و با طراحی یک سیاست خارجی متنوع‌تر به آنها کمک کنیم.»

وی تصریح کرد که رفتار اسرائیل با آمریکا مناسب نبوده است و ادامه داد: «ما نمی‌توانیم از آمریکا مطالبه زیادی داشته باشیم و بار زیادی روی دوش آنها بگذاریم. ما به متحدان جدید نیاز داریم.

پنجشنبه سی ام آبان 1392
پایان روز نخست مذاکرات ایران و 1+5/ ...  

مذاکره کنندگان ایران و غرب با حضور در نمایندگی سازمان ملل در ژنو گفتگوها بر سر برنامه هسته ای را آغاز کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : نشست افتتاحیه ایران و پنج بعلاوه یک لحظاتی پیش آغاز شد.

به گزارش «انتخاب»، مذاکره کنندگان ایران و غرب با حضور در نمایندگی سازمان ملل در ژنو گفتگوها بر سر برنامه هسته ای را آغاز کردند.

اخبار گفتگوها بین ایران و غرب در زیر می آید:

* عباس عراقچی معاون وزیر خارجه با اشاره به روند مذاکرات ژنو گفت: هنوز وارد بررسی پیش‌نویس و نگارش متن نشده‌ایم.

*وزیر امور خارجه گزارشی فیس بوکی از سفر خود به ایتالیا و انفجار اخیر لبنان ارائه کرد و همچنین درباره مذاکرات ژنو گفت: تاکنون طبق قرار و برنامه‌ریزی خودمان پیش رفته‌ایم و قرار است فردا صبح مذاکرات جدی و ریز در مورد تفاهم نهایی با خانم اشتون شروع شود.

*جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است اگر حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کم شدن اختلافات در ژنو کمک کند او برای سفر به سوییس آماده است.

*مایکل مان در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات اشتون و ظریف درباره جزئیات بود.

سخنگوی اشتون، روند مذاکرات را طولانی خواند و درباره اختلاف نظر میان 1+5 اظهار کرد: ما (1+5) متحد هستیم و با اتحادمان با ایران مذاکره می‌کنیم. ما با نیت مثبت به اینجا آمده‌ایم تا نتیجه خوب بگیریم.

وی اضافه کرد: روز نخست مذاکرات مثبت بود.

* هاارتص به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: کاترین اشتون در صورت اینکه احساس کند حضور وزرای 1+5 سودمند خواهد بود، از آنها دعوت بعمل خواهد آورد.

* خبرنگار اعزامی گاردین به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی در ژنو نوشت: مذاکرات دشوار است اما لحظات خنده و تنش در آن وجود دارد.

*خبرنگار روزنامه هاارتص در صفحه توییتر خود نوشت: یک مقام ارشد هیات اعزامی امریکا ضمن ابراز خوشبینی در مورد مذاکرات گفت: معتقدیم که در حال پیشرفت بسیار خوبی هستیم.

وی افزود: تا زمان توافق جامع تحریم های نفتی و بانکی لغو نمی شود.

*محمدجواد ظریف پس از حضور در نشست مقدماتی ایران و 1+5 که ادامه آن در سطح معاونان برگزار می‌شود،‌ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: با حضور من و خانم اشتون این جلسه برگزار شد. پس از آن مذاکرات بین هیات‌ها آغاز شد. در حال حاضر دوستان ما با هیات روسی دیدار می‌کنند. قرار است هیات ایرانی پس از آن با هیات اتحادیه اروپا نشستی داشته باشند و نهایتا دیداری با هیات آمریکا انجام خواهد شد.

*گاردین نوشت: یک مقام آمریکایی می گوید: متن توافق بر روی میز است و همین مسئله، موضوع بحث گفتگوها خواهد بود.

* رویترز به نقل از یک مقام ارشد هیات اعزامی آمریکا به ژنو نوشت: در دور جدید مذاکرات به دنبال کاهش اختلافات باقی مانده با ایران هستیم.

*گاردین به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا نوشت: جو مذاکرات با ایران در ژنو مثبت بود.

وی افزود: نشست اولیه کوتاه بود چراکه به دنبال چگونگی آغاز روند گفتگوها بودیم.

*جولیان بورگر خبرنگار روزنامه گاردین در صفحه ی توییتر خود نوشت: نشست مشترک ایران و 1+5 تنها 10 دقیقه طول کشید.

* خبرنگار روزنامه هاارتص در صفحه ی توییتر خود نوشت: فضا در ژنو به شدت مثبت است.

دوشنبه بیست و هفتم آبان 1392
همه چشم‌ها به سوئیس دوخته شده است ...  


«من فکر می کنم منازعه اصلی در 6 ماه آینده یعنی زمانی رخ خواهد داد که دو طرف به سمت توافق جامع حرکت می کنند. هر دو طرف در گام اول خطوط قرمز خود را حداقلی ترسیم کرده اند چون می خواهند فرآیند بالاخره به یک شکلی شروع شود. ولی در گام آخر طبیعی است که خط قرمز ها حداکثری تعریف خواهد شد چون آن توافق بناست دائمی باشد».
سرویس سیاسی«فردا»: کارشناسان در تهران احتمال نهایی شدن توافقنامه موقت میان ایران و 1+5 در مذاکرات انتهای این هفته را بسیار بالا می دانند.

پایگاه مطالعاتی «ایران هسته ای» در این خصوص نوشته است: کارشناسان عقیده دارند به احتمال بسیار زیاد در مذاکرات ژنو 6 که انتهای هفته جاری برگزار می شود، توافقی میان ایران و 1+5 صورت خواهد گرفت.یکی از این کارشناسان که از نزدیک روند مذاکرات را پیگیری می کند گفت: «احتمالا اگر توافقی که روی میز گذاشته می شود خطوط قرمز ایران را نقض نکند، ایران آن را خواهد پذیرفت».

وی اضافه کرد: «هنوز معلوم نیست که ایران به پیش نویس نهایی که در شب پایانی مذاکرات ژنو 5 از امریکایی ها دریافت کرد دقیقا چه پاسخی خواهد داد ولی امریکایی ها اگر به دنبال توافق هستند باید خطوط قرمز ایران را جدی بگیرند».

اعضای تیم مذاکره کننده ایران در طول مذاکرات دوماه گذشته به صراحت چند اصل را به عنوان خط قرمز ترسیم کرده اند:

1- به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران

2- حفظ مواد هسته ای در ایران

3- اقدام جدی غرب برای کاهش تحریم ها و لغو همه تحریم ها در انتهای مسیر

کارشناس دیگری عقیده دارد که توافق به زودی حاصل خواهد شد چرا که در واقع امریکایی ها هم گزینه دیگری جز توافق ندارند.

وی گفت: «من حس می کنم امریکا قصد دارد هر طور شده گام اول را بردارد در حالی که فردی مانند نتانیاهو همه تلاشش این است که همین گام اول برداشته نشود».

وی اضافه کرد: «توافق انجام خواهد شد چون هم در تهران و در واشینگتن اراده سیاسی لازم برای آن وجود دارد. وقتی اراده سیاسی وجود داشته باشد بالاخره دو طرف یک طوری مواضعشان را بر هم منطبق می کنند. منتها این انطباق مواضع از دید ایران در حوزه خطوط قرمز نمی تواند رخ بدهد. ایران خط قرمزهایش را حداقلی ترسیم کرده تا توافق رخ بدهد».

این کارشناس ارشد نتیجه گرفت: «من فکر می کنم منازعه اصلی در 6 ماه آینده یعنی زمانی رخ خواهد داد که دو طرف به سمت توافق جامع حرکت می کنند. هر دو طرف در گام اول خطوط قرمز خود را حداقلی ترسیم کرده اند چون می خواهند فرآیند بالاخره به یک شکلی شروع شود. ولی در گام آخر طبیعی است که خط قرمز ها حداکثری تعریف خواهد شد چون آن توافق بناست دائمی باشد».

دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 از چهارشنبه این هفته آغاز خواهد شد.

اختلاف آمریکا و اسرائیل بر سر چیست؟

پس از مذاکرات ژنو5 براساس چارچوب پیشنهادی آمریکا برای این مذاکرات که تاکنون مشخص شده بر راهبرد  "توقف پیشرفت، محدود سازی و تعلیق " در مواجه با برخی حوزه های فنی استراتژیک پرونده هسته ایران استوار است، دستگاه امنیتی این کشور برآوردهای اطلاعاتی هم در این باره در اختیار تصمیم گیران، تیم مذاکره کننده و کنگره آمریکا قرار داده است.

بر اساس این ارزیابی اطلاعاتی آمریکایی ها معتقدند چارچوب توافقی مد نظر آنها  درگفتگوهای مذاکراتی ژنو 5 نقطه گریز هسته ای ایران را چندین ماه افزایش می دهد. در حالیکه آنها معتقدند این چارچوب مذاکراتی منافع آمریکا و متحدانش را حفظ می کند ارزیابی اطلاعاتی  اسرائیلی ها این مدت زمان را بسیار کمتر نشان می دهد.

ارزیابی اطلاعاتی اسرائیل معتقد است این چارچوب مذاکراتی نقطه گریز هسته ای ایران را به نحوی که فرصت مواجه با ایران را بدهد، ضمانت نمی کند.

آمریکایی ها همچنین معتقدند چارچوب مذاکرات مقدماتی آنها هم اینک حوزه پیشرفت های هسته ای ایران را به بیش از دو سال قبل برگردانده و همچنین در صورت توافقات در آینده این مدت زمان بسیار بیشتر نیز خواهد شد. این در حالی است که اسرائیلی ها برآورد می کنند که چارچوب فعلی پیشرفت هسته ای ایران را کمتر از یک ماه قبل برگردانده  و برآورد نهایی آمریکا در بازگشت ایران به نقاط پیشرفت سال های قبل دقیق نیست.

برخی تحلیلگران در تهران معتقدند این اختلاف نظر تنها محدود به نقطه گریز هسته ای و نحوه بازگرداندن پیشرفت های هسته ای ایران به نقاط گذشته محدود نمی شود و در حال حاضر درباره نحوه حفظ ساختار تحریم ها نیز آمریکا و رژیم صهیونیستی با هم اختلاف برآورد دارند.

این تحلیلگران تاکید دارند که  اسرائیلی ها معتقدند برخی کشورها مانند هند و چین که تاکنون مجبور به پذیرفتن برخی محدودیت ها درباره ایران شده اند، مترصد فرصتی برای ایجاد بهانه ای برای بازگشت به وضعیت ماقبل تحریم ها درباره توسعه روابط اقتصادی مخصوصا در حوزه نفتی با ایران هستند.

همچنین برآورد اسرائیلی ها نشان می دهد صحبت از کاهش تحریم ها فضای روانی درباره بازار ایران ایجاد می کند که ادامه کنترل و نظارت بر شرکت های بزرگ اقتصادی عدم گسیل آنها به سمت بازار ایران را خواهد کرد.

با این وجود آمریکایی ها معتقدند با توجه به اینکه ساختار حوزه اصلی تحریم ها – نفت و بانک مرکزی – قرار نیست به هم بخورد بنابراین همچنان ابزار اصلی برای تحت تاثیر قرار دادن دلخواه ایران وجود دارد.

ارزیابی راهبردی دیگری که نیز این روزها جامعه اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا درباره آن اختلاف  دارند میزان فایده ای است که ایران از کاهش تحریم ها خواهد کرد.

برخی گزارش های رسیده  اسرائیل چندین برابر برآورد آمریکایی ها از میزان فایده ای که از تحریم ها نصیب ایران می شود قائل است در حالی که امریکا این موضوع را بسیار محدود ارزیابی می کند.

یکشنبه بیست و ششم آبان 1392
جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان آغاز شد ...  

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان در حالی آغاز شد که محمود گودرزی چهارمین گزینه رئیس جمهور برای تصدی این وزارتخانه است و سه گزینه قبلی نتوانستند اعتماد مجلس را کسب کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با دستور بررسی صلاحیت محمود گودرزی، گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان آغاز شد.

بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی سوابق کاری و اجرایی گودرزی که یکشنبه هفته گذشته از سوی رئیس جمهور طی نامه ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس معرفی شد، می پردازند.

وی چهارمین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان است که به مجلس معرفی می شود. پیش از این صالحی امیری، سلطانی فر و سجادی به عنوان وزرای پیشنهادی ورزش و امور جوانان به مجلس معرفی شده بودند که هیچ کدام موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان نشدند.

در این جلسه حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی کشورمان به دفاع از وزیر پیشنهادی خواهد پرداخت و پس از آن نمایندگان موافق و مخالف صحبت خواهند کرد و سپس وزیر پیشنهادی ورزش برای دفاع از برنامه های صحبت می کند.

مجلس پس از اتمام این سخنرانی نسبت به صلاحیت وی رای گیری می کند.

شنبه هجدهم آبان 1392
...  
 

دیدار سه جانبه روز گذشته بین اشتون، ظریف و کری در حالی به پایان رسید که قرار است مذاکرات با حضور وزرای خارجه دیگر کشورهای درگیر ادامه یابد. در جلسه دیروز کارشناسان تسلیحات هسته‌ای و نیز کارشناسان تحریم‌ها نیز حضور داشتند.

به گزارش «تابناک» و به نقل از هاآرتص، دیدار سه جانبه بین اشتون، کری و ظریف بدون توافق بر سر پیش‌نویس توافق‌نامه مذاکرات به پایان رسید ولی ظریف وزیر خارجه ایران آن را مثبت و سازنده خواند.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، با وجود تشدید تنش‌ها بین آمریکا و اسرائیل بر سر مساله هسته‌ای ایران، روز جمعه اوباما با برقراری تماس تلفنی با نتانیاهو تلاش کرده است از نگرانی‌های وی در مورد پیشرفت گفتگوها بکاهد.

طبق بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، اوباما با ارائه جرئیاتی از مذامرات و گفتگوها به نتانیاهو، به وی تاکید کرده است که آمریکا به جلوگیری از ساخن سلاح هسته‌ای توسط ایران متعهد است و این مساله هدف گفتگوهای جاری بین ایران و 5+1 در ژنو است.

نتانیاهو نیز نگرانی خود را از این که مذاکرات به کاهش فشار بر ایران و فروپاشی رژیم تحریم‌ها منجر خواهد شد، تکرار کرده است.

این مکالمه تلفنی، ساعاتی بعد از آن انجام شد که گفتگویی سخت بین کری و نتانیاهو در فرودگاه بن گوریون تل‌آویو در گرفت. در جریان این گفتگو که در آخرین ساعت حضور کری در سرزمین‌های اشغالی انجام شده، نتانیاهو شدیدا با توافق بین ایران و شش کشور دیگر مخالفت کرده است.

بعد از این دیدار، نتانیاهو کنفرانسی خبری برگزار کرد و از کری خواست که در این دور از مذاکرات، توافقی با ایران به امضا نرساند. این در حالی است که ساعاتی بعد کاخ سفید انتقادات اسرائیل از توافق احتمالی را رد کرد و جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید این انتقادات را عجولانه دانست و اظهار داشت هنوز طرفین به توافق نرسیده‌اند.

به نوشته هاآرتص، پس از پایان گفتگوی پنج ساعته بین وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو، آنها به هنگام ترک محل مذاکرات تلاش کردند که به سوالات خبرنگاران پاسخ ندهند. تنها پاسخی که کری داد این بوده است که «ما به سختی مشغول کار هستیم و کارهای زیادی برای انجام دادن داریم». ظریف نیز گفتگوها را «مثبت و سازنده» خواند.

چندین کارشناس تسلیحات هسته‌ای و تحریم‌ها نیز در این نشست که هدف آن کار بر روی پیش‌نویس توافق نهایی بود حضور داشته‌اند. در ادامه قرار است که وزرای خارجه روسیه، چین، آلمان، انگلیس و فرانسه نیز به این جمع اضافه شوند.

پنجشنبه شانزدهم آبان 1392
انتقاد لاریجانی از شیوه اجرای یارانه ها ...  
رئیس مجلس با اشاره به این که تصمیم در وزارتخانه ها و هیات دولت باید با استفاده از نخبگان صورت گیرد گفت: هوچی گری در حکومت داری ممکن است مدتی سازگار باشد اما به زودی رنگ می بازد باید قوانین درست انجام شود.
مهر: علی لاریجانی در مراسم تجلیل از افتخارآفرینان چهل و دومین دوره مسابقات جهانی مهارت آلمان 2013 با اشاره به این که طرح ها و ایده های خوب با روش های غلط ممکن است محقق نشود یا در صورت تحقق به کشور آسیب بزند گفت: یارانه ها ایده درستی است اما وقتی مطابق قانون اجرا نشد آسیب زد.

وی افزود: به عقیده من با این نحوه اجرا اگر اجرا نشود خیلی بهتر است زیرا هم در کشور تورم ایجاد کرد و هم به تولید ضربه زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که نمی شود به طور میلی کشور را اداره کرد ادامه داد: بنا بود هدفمندی یارانه موتور محرک تولید در کشور باشد ولی خلاف آن شد، بنا بود 50 درصد آن صرف ترمیم وضع و مابقی به توسعه، تولید و بخش درمان اختصاص یابد اما امروز دولت می گوید ما هر ماه باید بگردیم تا مقداری پول پیدا کنیم که چاله کنده شده را پر کنیم.

لاریجانی با اشاره به این که امیدواریم دولت جدید با ارزیابی و تحلیل درست گام های موثری را بردارد خاطر نشان کرد: مشکل عمده کشور در رونق بخشی به تولید است.

وی گفت: توجه به دیپلماسی مهم است و برخی اشکالات از این طریق باید حل شود اما مهم تر از آن رونق بخشی به تولیدات است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به سخنان چند روز پیش رهبری در خصوص افزایش توان ملی کشور گفت: باید با ارزیابی شرایط گذشته از آن درس بگیریم، تصمیم در وزارتخانه ها و هیات دولت باید با استفاده از نخبگان صورت گیرد.

لاریجانی افزود: هوچی گری در حکومت ممکن است مدتی کارساز باشد اما به زودی رنگ می بازد.

رئیس مجلس با تاکید بر این که قوانین باید درست انجام شود یادآور شد: دولت باید از عقلا استفاده کرده و یک استراتژی روشن برای رونق تولید در بودجه آینده در نظر بگیرد.
چهارشنبه هشتم آبان 1392
80 ساله صهیونیستی که ایران را تهدید کرد؛ ...  


سرمايه‌دار 80 ساله آمریکایی اخیرا در اظهار نظري غیر منتظره و جنجال برانگيز،در "دانشگاه یشیوا"(Yeshiva University) در نیویورک، در پاسخ به پرسش مجری جلسه گفت: رییس جمهور آمریکا باید اول به ارتش دستور بدهد یک بمب اتمی بر روی کویر ایران بیندازند، آن وقت به رییس جمهور ایران تلفن بزند و بگوید: "آن بمب را دیدی؟ بمب اتمی بعدی در تهران فرود خواهد آمد!"
به گزارش خبرنگار سياست خارجي باشگاه خبرنگاران، مذاکرات اخير "ايران و گروه 5+1" پيرامون مسئله هسته‌اي، واکنش بسياري را در داخل و خارج از ايران برانگيخته است. سخنان "بنيامين نتانياهو"، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به اين مذاکرات که از‌‌‌‌‌‌ تريبون "مجمع عمومي سازمان ملل" عنوان شد و نيز سخنان مضحک وي در مصاحبه با بخش فارسي زبان تلویزیون BBC، حکايت از اين دارد که روند مسالمت‌آميز حل مسئله هسته‌اي ايران، عصبانيت سران اين رژيم جعلي و ساير محافل صهيونيستي را به دنبال داشته است.


در اين ميان سخنان "شلدون آدلسون" "Sheladon Adelson"، يهودي ثروتمند آمریکايي که در یکی از دانشگاه‌های نیویورک سخراني مي‌کرد، مبني بر اينکه، "آمریکا بايد با انداختن بمب اتمی بر کویر ایران به این کشور در مورد برنامه اتمی‌اش هشدار دهد"، طي روزهای گذشته در رسانه‌های آمریکا خبر ساز شده است.


شلدون ادلسون کيست؟

به گزارش نيويورک‌تايمز، "شلدون گري آدلسون" ("Sheldon Gary Adelson") در دوران "رکود بزرگ" در بوستون به دنيا آمد.

این
سرمایه‌دار آمریکایی، که "سومین ثروتمند آمریکا" است، سهام‌دار عمده، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت "سندز لاس‌وگاس"، مالک بسیاری از هتل‌ها، سالن‌های گردهمایی و "کازینوها" و مراکز قمار و فحشا در سراسر جهان، از جمله در شهرهای "لاس‌وگاس" در  آمریکا، "ماکائو" در جمهوری خلق چین و سنگاپور است.

... ادامه مطلب
دوشنبه ششم آبان 1392
...  

 
گروهک تروریستی موسوم به «جیش العدل» مسئولیت به شهادت رساندن 16 مرزبان ایرانی را برعهده گرفته است.گروهکی که تروریستی وهابی با نام مستعار «صلاح الدین فاروقی» آن را رهبری می کند.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، سراوان، حالا برای خانواده 14 مرزبان ایرانی، نام دیگری است. نام شهری که 14 فرزند ایران را از انان گرفته. سراوان جمعه شب بوی خون گرفته بود. درگیری اشرار مسلح با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران ان قدر شدت گرفت که تا مدت ها صدای شلیک گلوله و رگبار به گوش می رسید. درگیری خونیننی که حین گشت زنی هنگ مرزبانی ایران در محدوده پاسگاه 167 گزبستان سراوان رخ داد و به شهادت 14 مرزبان ایرانی (12 سرباز وظیفه و 2 افسر درجه دار) و زخمی شدن 6 نفر دیگر انجامید.اشرار مسلح البته بلافاصله محل درگیری را ترک کردند و به پاکستان گریختند. بلافاصله در اقدامی متقابل، 16 زندانی از اشرار منطقه، توسط قوه قضائیه اعدام شدند تا مرهمی باشد بر درد خانواده های داغدار این جنایت تروریستی.

حدود 30 ساعت بعد، گروهک تروریستی موسوم به «جیش العدل» با انتشار بیانیه ای در صفحه اینترنتی خود، مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفت. گروهکی که سرکرده ان، خود را ادامه دهنده «عبدالمالک ریگی» تروریست معدوم گروهک تروریستی «جندالله» بود. اما ریگی دوم مرزهای شرقی ایران کیست و گروهک او از کجا آمده؟

تروریست های جیش العدل در جلسه ای موسوم به مجلس شورا

پاجای پای ریگی

بعد از اعدام و به هلاکت رسیدن سرکرده گروهک تروریستی «جندالله»، باقیماندگان گروهکی که حالا عبدالمالک ریگی را بالای سر خود نمی دیدند، اقدامات جنایتکارانه خود را ادامه دادند. ابتدا گروهکی به نام «انصار» در سیستان و بلوچستان  و به سرکردگی یک وهابی فراری از اهالی نیکشهر که در عملیات تروریستی در نمازجمعه چابهار ناکام ماندند و به هلاکت عامل انتحاری این عملیات تروریستی منجر شد. پس از آن و مردادماه سال گذشته نیز شاخه های نظامی گروهکی تروریستی موسوم به «جیش العدل» اعلام موجودیت کردند. گروهی که  شروری وهابی به نام «عبدالرحیم ملازاده» با نام مستعار «صلاح الدین فاروقی» اهل شهرستان راسک آن را پایه گذاری کرده است.

سرکرده گروهک تروریستی جیش العدل، با نام مستعار »صلاح الدین فاروقی» بیانیه می دهد

 

او که بعد از دستگیری برادر شرورش عبدالرحیم ملازاده به اتهام مشارکت در شهادت مولوی جنگی زهی به پاکستان متواری شده، برنامه های خود را برای عملیات تروریستی آغاز کرد و در این راه حتی از کودکان بلوچ هم استفاده کرد و با سوء استفاده از آنان، این کودکان را به فراگیری آموزشهای نظامی و آموزه های فرقه وهابیت مجبور کرد.

سوء استفاده از کودکان بلوچ برای انجام مقاصد تروریستی، یکی از اقدامات جیش العدل است

محل استقرار اصلی این گروه در مناطق مرزی پاکستان و ایران است و تروریستهای جیش العدل برای انجام ماموریت جمعه شب خود در مرز سراوان، به کمین سربازان ایرانی نشسته بودند.

تروریستهای جیش العدل با تشکیل سه گردان نظامی به نام های سه تن از اشرار و ترویست های به هلاکت رسیده خود یعنی گردان های عبدالملک ملازاده،نعمت الله توحیدی و شیخ ضیائی اقدام به برنامه ریزی و آموزش نیروها برای انجام عملیات تروریستی و انتحاری  کردند و تازه ترین جنایت آنان، جمعه شب در سراوان به وقوع پیوست و منجر به شهادت 14 مرزبان ایرانی شد.

گروهک جیش العدل، با آموزه های سلفی و باورهای وهابی خود از جمله حامیان سلفی های معارض در جنگ سوریه است و یکی از دلایل اقدامات تروریستی خود علیه جمهوری اسلامی را حمایت از تکفیری های سوری و تروریستهای معارض دولت سوریه اعلام کرده است.

شنبه چهارم آبان 1392
...  
گزینه پیشنهادی پایتخت سیاسی-اداری کشور

عضو کمیسیون عمران مجلس، با یادآوری بررسی و تصویب کلیات طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش، گفت: تنها راه کاهش آلودگی هوای تهران انتقال پایتخت سیاسی کشور به مکانی دیگر است.

به گزارش بی باک به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عضو کمیسیون عمران مجلس، با یادآوری بررسی و تصویب کلیات طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش، گفت: تنها راه کاهش آلودگی هوای تهران انتقال پایتخت سیاسی کشور به مکانی دیگر است.

مجید جلیل سر قلعه، با بیان اینکه انتقال پایتخت به جای دیگر از تمرکز بیش از حد جمعیت در یک نقطه جلوگیری می کند، افزود: به همین منظور کمیسیون عمران مجلس موضوع طرح انتقال پایتخت را در دستور کار خود قرار داده است.
 
نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کلیات طرح انتقال پایتخت در کمیسیون عمران به تصویب رسیده است، ادامه داد: پس از بررسی های انجام شده با نظر نمایندگان شورای عالی انتقال پایتخت به شورای انتقال پایتخت تغییر نام داد بر این اساس حضور رئیس جمهور در این شورا ضرورتی ندارد.
 
وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که تمامی دستگاه ها و سازمان های مهم در پایتخت کشور یعنی تهران مستقر هستند امیدی به کاهش آلودگی هوا وجود ندارد، تصریح کرد: پس از تصویب نهایی انتقال پایتخت در کمیسیون عمران برای رای گیری نهایی به صحن علنی مجلس ارجاع می شود.

عضو کمیسیون عمران در مجلس نهم، با یادآوری بررسی و تصویب طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش، گفت: تنها راه کاهش آلودگی هوای تهران انتقال پایتخت سیاسی کشور به مکانی دیگر است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور به مکانی دیگر غیر از تهران می تواند بسیاری از مشکلات کشور را کاهش دهد، افزود: ایران نیز باید همچون کشور مالزی با انتقال پایتخت سیاسی خود از تمرکز جمعیت در مرکزیت کشور بکاهد.

وی با تاکید بر اینکه مکان مورد نظر اعضای کمیسیون عمران مجلس برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور اطراف ساوه است، تصریح کرد: تا زمانی که تهران به همین منوال روزهای خود را پشت سر بگذارد امیدی به بهبود اوضاع به ویژه شرایط هوا نیست.

نماینده مردم لردگان در مجلس نهم، ادامه داد: با توجه به اوج گرفتن آلودگی هوا در روزهای اخیر ضرورت توجه به انتقال پایتخت بیش از پیش احساس می شود.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به اینکه ایران زلزله خیز بوده و تهران نیز روی کمربند زلزله قرار دارد باید از تمرکز جمعیت در پایتخت کشور کاسته شود.

شنبه بیست و هفتم مهر 1392
...  

دشمن بداند ایران با اقتدار از حقوق خود دفاع می کند

امام جمعه موقت خوروبیابانک گفت: دشمنان بدانند که ایران به دنبال ساخت بمب

هسته ای نیست و با اقتدار و عزت از حقوق خود دفاع می کند.


به گزارش ایرنا،ˈحجت الاسلام حسین عزیزˈ در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر خور در جوار آستان مقدس امامزاده سید داود(ع) با اشاره به پایان دور نخست مذاکرات ایران با گروه 1+5 گفت: امیدواریم این مذاکرات نتایج خوب و مثبتی به دنبال داشته باشد.


وی افزود: دشمنان هیچگاه دست از دشمنی خود با ملت ایران برنمی دارند و همیشه به دنبال بهانه هستند.

خطیب موقت جمعه خوروبیابانک با بیان اینکه باید در این زمینه با قدرت در برابر دشمنان ایستاد افزود: مساله هسته ای برای دشمنان یک بهانه است و در مساله هسته ای یک ذره نباید عقب نشینی کنیم.

وی رژیم صهیونیستی را خط قرمز آمریکا دانست و گفت: استکبار جهانی دست از این خط بر نمی دارد و دشمنان بدانند که ایران اهل منطق است.

حجت الاسلام عزیز اظهار کرد: زبان تهدید و تحریم با سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد و یک قدم از اصول عقب نشینی نمی کند و تا آمریکا دست از دشمنی بر ندارد شعار اصلی ملت ایران مرگ بر آمریکاست.

وی همچنین به دهه ولایت و امامت و مساله مهم غدیر خم اشاره و ضمن تبریک این ایام خجسته بر تبیین اهداف واقعه غدیر تاکید کرد.

وی افزود: اگر غدیر نبود دین اسلام کامل نمی شد و امامت و ولایت آمد تا اسلام برای همیشه در جامعه بشری ماندگار و کامل شود